Галогени знаходяться в сьомій групі періодичної системи елементів. До них належать Флуор, Хлор, Бром, Йод і Астат. Флуор, як найбільш електронегативний елемент, проявляє в сполуках тільки одну ступінь окиснення ––1. Решта галогенів виявляють ступені окиснення від –1 до +7. Велика здатність галогенів до приєднання електронів характеризує їх як типові неметали.
Галогени реагують з більшістю металів. Причому з активними металами реакції відбуваються бурхливо:
2Al + 3Br2 = 2AlBr3.
Галогени також реагують з неметалами. Фтор реагує з усіма неметалами, за винятком О2, Не, Ne, Ar. Так, інертний газ ксенон горить у середовищі фтору:
Xe + 2F2 = XeF4.
В середовищі фтору горить навіть вода:
2F2 + 2H2O = 4НF + О2.
Фтор – дуже токсичний газ світло-зеленого кольору з різким запахом. Він надзвичайно хімічно активний, реагує з більшістю простих та складних речовин. Зі сполук флуору найбільш важливими є фтороводень (НF) та його солі. Розчин НF у воді називається плавиковою (фторидною) кислотою. Вона відрізняється від інших галогеноводневих кислот здатністю роз’їдати скло. За силою НF більш слабка, ніж інші галогеноводневі кислоти.
Хлор – жовто-зелений газ з різким запахом, отруйний. Подібно до фтору, реагує з багатьма простими та складними речовинами, але його активність трохи менша. Хлороводень (HCl) – газ, який добре розчиняється у воді.
Бром – літка коричнева рідина, при попаданні на шкіру викликає дуже сильні опіки. Пари брому дуже токсичні. Бромоводень – газ, який добре розчиняється у воді. У водних розчинах НВr дисоціює повністю.
Йод – темно-фіолетова тверда речовина, в хімічних реакціях може проявляти як окисні, так і відновні властивості.
Бром та йодпохідні вуглеводнів (хладони, фреони) є ефективними інгібіторами горіння, але завдяки їх руйнуючому впливу на атмосферний озон більшість з них для використання заборонена.