Жароміцні сталі і сплави здатні протистояти механічним навантаженням при високих температурах. Напруга, що викликає руйнацію металу при підвищених температурах, залежить значною мірою від тривалості навантаження. Водночас, чим вище температура металу, тим нижче її руйнуюча напруга при даній тривалості. Впливи навантаження.
Жароміцні властивості не можна охарактеризувати одним параметром. В даний час прийняті наступні характеристики жароміцності: межа повзучості, тривала тміцність.
На жароміцність впливає структура і склад сплаву. При вивченні теми необхідно розглянути класифікацію жароміцних матеріалів, їхні властивості і маркірування, застосування.
Усвідомьте поняття корозійної стійкості. Приділіть увагу впливу легуючих елементів па корозійну стійкість.
Питання для самоконтролю
1. Що називається жароміцністю? 2. Якими способами досягається жароміцність? 3. Які властивості визначають жароміцність матеріалів? 4. Що називається межею повзучості. 5. Що таке ділильна міцність? 6. Як впливає на жароміцність сталі і сплаву структура? 7. Як класифікують і маркірують жароміцні сталі, сплави? 8. Чим визначається корозійна стійкість? 9. Назвіть структурні класи корозійностійких сталей.
Тема 11.7. Сталі з особливими фізичними властивостями
Електротехнічні сталі, їх види та призначення. Магнітом'які і магнітотверді сплави, їх властивості та призначення. Сталі і сплави з високим омічним опором.
Література. [1, с. 154-156]: [2. с. 243-247 ]: [7. с. 457-471]
Методичні вказівки
У цій темі розглядаються сталі і сплави, що забезпечують визначений рівень фізичних властивостей. Механічні властивості цих сталей і сплавів не мають основного значення. Більшість з цих сплавів є прецизійними через високу точність, хімічний склад і технології виробництва. До них відносяться машині сталі і сплави. електротехнічні сталі (магнітом’які), сплави з заданим температурним коефіцієнтом лінійного розширення, сталі і сплави з особливими пружними властивостями. Розгляньте маркірування і застосування всіх перерахованих сплавів
Питання для самоконтролю
1. Які сплави мають особливі фізичні властивості? 2. Які вимоги до них пред'являються? 3. Які сталі і сплави відносяться до магнітних? 4. Для яких цілей застосовуються сталі і сплави з особливими фізичними властивостями?