Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Управління касовими залишками


 

 


\


Цілі:

мінімізація залишків економія коштів зменшення ризиків підвищення ліквідності ДЦП

Методи:

- вирівнювання в часі обсягів доходів та видатків

- вирівнювання в часі обсягів надходжень та витрат інших ніж доходи та видатки

Необхідні передумови:

- запровадження ЄКР

- ефективна платіжна система

- прогноз доходів та видатків

- розвинутий фінансовий ринок

- оперативна система обліку державних фінансових потоків


 

 


Засоби та інструменти:


 

 


Залучення розпорядників до управління ліквідністю:

- інформування щодо планових обсягів видатків

- самостійне визначення розпорядниками обсягу коштів, які необхідно розмістити

Інвестиційна програма з розміщення коштів:

депозитні аукціони достроковий викуп ДЦП зворотне репо інші форми розміщення

Програма короткострокових запозичень:

- казначейські зобов'язання

- кредити

- інші форми запозичень


 

 


Рис. 3.2.Механізм управління касовими залишками

пуск короткострокових боргових зобов'язань та інше. У випадку некоректності про­гнозу на розпорядників коштів накладаються штрафи у вигляді зниження майбутніх річних асигнувань. Недоліком цього методу є збільшення ймовірності неефективно­го використання коштів, або навпаки недофінансування певних видатків з метою відповідності фактичних видатків складеному прогнозу.

Натомість у Швеції функціонує зворотна версія цієї моделі, яка ґрунтується на наданні стимулів розпорядникам ефективно використовувати бюджетні кошти. Вона передбачає, по-перше, нарахування відсотків на невикористані ліміти коштів, розпо­рядників, які спрямовуються надалі цим розпорядникам; по-друге, розпорядникам, які здійснюють інвестиції в основний капітал, надається можливість перенесення не­використаної суми річних призначень на наступний рік, разом із нарахованими на них відсотками. Такий крок має на меті, по-перше, підвищити ефективність здійс­нення видатків, оскільки в іншому випадку розпорядники наприкінці року будь- якою ціною намагаються освоїти виділені кошти не дивлячись на те, що ефектив­ність їх освоєння є низькою, зважаючи на погодні чи кон'юнктурні ринкові умови (як це традиційно відбувається в Україні, коли Укравтодор у листопаді та грудні мі­сяці активно займається ремонтом та будівництвом доріг). По-друге, зменшити рап­тове та різке збільшення попиту з боку державних структур, що матиме негативні ін­фляційні наслідки.

2) Короткострокові державні запозичення. З метою вирівнювання касових за­лишків, країнами ЄС широко використовуються залучення короткострокових ресур­сів. Але масштаб та форми залучення короткострокових позик суттєво різниться.

Деякі країни, наприклад Італія, намагаються створити високоліквідний ринок корот­кострокових боргових зобов'язань, щоб у будь-який момент мати доступ до ліквід­ного ринку. Інші із менш ліквідними ринками, зокрема Австрія, Ірландія, Португа­лія традиційно використовують здебільшого синдиковані кредити, від фінансових установ. Різною є також стратегія уряду щодо обсягів касових залишків уряду в за­лежності від ступеня схильності до ризику.

3) Зацікавлення органів управління касовими залишками у зменшенні залишків на рахунку в центральному банку. Необхідність цього заходу полягає у тому, що чим більші залишки на рахунку в центральному банку, тим більший вплив має коливан­ня його обсягів на банківську систему. Для цього використовують різні механізми стимулювання, зокрема, встановлення цільового середньорічного залишку на рахун­ку із встановленням або без нижньої та верхньої межі. Використовується також меха­нізм нарахування відсотків на кошти у центральному банку до певної верхньої межі для того щоб стимулювати відповідальні органи не перевищувати її. Зокрема у Бель­гії та Нідерландах ця межа встановлена на рівні 50 млн., у Франції — 300 млн. євро.

Управління касовими залишками в США. Використання касових залишків у США була зумовлена міркуваннями щодо нейтралізації впливу їхніх коливань на резерви у банківській системі. Тому Казначейство та Федеральна Резервна Система розробили спеціальну програму збору податків та одночасного розміщення надлишкових кош­тів серед банків, що обслуговували клієнтів — Тгеазигу Тах & Ьоап (ТТ&Ь). Усі учас­никами ТТ&Ь програми поділяються на три види:

1) розрахункові (соїіесіог іпзііїиііоп) — установи, що зараховують податкові пла­тежі на рахунок Казначейства у ФРС у день внесення платежу;

2) утримувачі (геїаіпег іпзііїиііоп) — установи що зараховують податкові платежі та в автоматичному режимі мають право залишити деяку їх частину;

3) інвестори (іпуезіог іпзііїиііоп).

Казначейство встановило цільовий показник касових залишків, що зберігаються у ФРС на рівні 7 млрд. дол. в періоди значних коливань податкових надходжень (в пер­шій половині січня, квітня, червня та вересня, а також частково в середині березня та грудня) та 5 млрд. у інші періоди. Зняття коштів з депозитів та прямі інвестиції дозво­ляють Казначейству підтримувати касовий баланс у ФРС на бажаному рівні. З метою ефективного планування касових залишків Казначейство США вимагає від розпоряд­ників повідомляти про обсяги операцій, які перевищують 50 млн. дол. США за два дні та 500 млн. дол. США за 5 днів.

До 9:00 кожного ранку працівники Казначейства та Нью-йоркського відділення ФРС незалежно один від одного оцінюють щоденні податкові надходження від роз­рахункових установ та інші надходження і за найбільш ймовірний сценарій розвит­ку подій, беруть середнє значення їх власних оцінок.

У випадку, якщо середня оцінка заключного балансу перевищує цільовий рівень, Казначейство інвестує надлишок установам інвесторам, що мають відповідне забез­печення та потребу у залученні додаткових ресурсів. У протилежному випадку Каз­начейство надсилає установам інвесторам повідомлення про зняття з депозиту суми, якої не вистачає для відповідності касового залишку у ФРС цільовому показнику.

Усі депозити, що розміщені на головному рахунку повинні забезпечуватись висо- коліквідними, з високим рейтингом цінними паперами: зобов'язаннями Казначейст­ва, борговими цінними паперами приватного сектору, позиками аграріям та студен­там. Сума забезпечення має співвідноситись із сумою депозиту із певним дисконтом залежно від виду цінного паперу. В окремих випадках, коли кошти на рахунку уря­ду перевищують цільовий показник, а установи із числа утримувачів та інвесторів не мають відповідних обсягів цінних паперів у якості застави, Казначейство використо­вує полегшену програму умов ТТ&Ь програми — 8ресіа1 Бігесі Іпуезітепі[11] (8БІ), приймаючи як забезпечення інші види цінних паперів із нижчим рейтингом. Розмі­щення та закриття депозитів за програмою 8ВІ відбувається в день оголошення про відповідні наміри, або на наступний день.

Розвиток інформаційних технологій та системи електронних платежів призвів до більш точних прогнозів касових залишків[12] та можливості запровадження автоматичних програм коригування залишку на рахунках депозитних установ. Впровадження остан­ніх було зумовлено необхідністю мінімізувати вплив залишків на рахунках уряду у ФРС на банківську систему. Зокрема у липні 2000 року Казначейство та ФРС запровадили нову спільну інвестиційну програму — Тгеазигу Іпуезітепі Ргодгат (ТІР), що суттєво оновлювали принципи роботи ТТ&Ь програми. Ця програма передбачала здійснення так званих поточних інвестицій — Оупатіс Іпуезітепі, сума яких залежала від того на­скільки точно здійснюється прогноз надходжень та витрат уряду. Наприклад при про­гнозному обсягу надходжень до федерального бюджету у 500 млн. дол. США встанов­люється сума, яка може використовуватись для поточних інвестицій — Ваіапсе ЛуаіІаЬІе Гог Оупатіс Іпуезітепі, і визначається наприклад як різниця між фактичними надход­женнями та деякою фіксованою сумою наприклад 300 млн., яка має бути спрямована до Казначейства. У випадку якщо фактичні платежі будуть становити 650 млн., поточ­ні інвестиції становитимуть 350 млн., якщо 350 млн. то лише 50 млн.

Починаючи із 2002 року Казначейство для приведення відсоткової ставки до рин­кової, започаткувало нову програму розміщення строкових депозитів — Тегт іпуезі- тепі Рго§гат (ТІО). На відміну від попередніх програм, ТІО передбачає проведення аукціонів щодо розміщення строкових депозитів уряду, на основі яких встановлюва­лась ставка розміщення, яка в середньому на 15 — 25 базових пунктів вища за став­ку під яку розмішувались депозити за ТТ&Ь програмою. Строки розміщення депо­зитів за ТІО програмою коливаються від 1 до 32 днів. Також розміщення строкових депозитів за ТІО програмою передбачало розширення кількості предметів застави. Це мало позитивний вплив на спроможність учасників торгів залучати бюджетні ре­сурси, а з іншого боку не становило значної загрози зниження ліквідності, такої як можливість неповернення регулярних депозитів розміщених ТТ&Ь програмою, які мають риси депозитів до запитання.

У 2006 році Казначейством США було запроваджено альтернативну ТІО програ­му розміщення строкових депозитів терміном на 1 день депозитів — операції репо.

Від розміщених депозитів за ТІО програмою депозити розміщені на умовах зворот­ного репо відрізнялися вищою ліквідністю, що зумовлено: 1) коротким строком роз­міщення — 1 робочий день; 2) практично щоденним розміщення депозитів за цією програмою; 3) на відміну від ТІО, програма зворотного РЕПО з юридичної точки зо­ру надає можливість швидше отримати розміщені депозити через реалізацію предме­ту застави або повернення їх третім учасником — гарантом операції репо; 4) на від­міну від депозитів розміщених за ТІО програмою предметом застави є лише зобов'язання Казначейства США із дисконтом у 1% (зобов'язання строком до 3 ро­ків), 2% (зобов'язання строком від 3 до 10 років), 3% (зобов'язання строком від 10 до 30 років).

Крім того у США операції репо слугують індикатором ставки за якою доцільно розміщувати депозити за ТІО програмою. Обсяг розміщення депозитів за програмою репо є незначним і коливається в межах від 0,5 до 6 млрд. дол. США. Організацію операцій репо здійснює федеральний резервний банк Сент-Луіс. Таким чином касо­ві залишки у США фактично розподіляються на декілька категорій за ступенем лік­відності:

1) Депозити до запитання розміщені на рахунках у ФРС — мають найвищу лік­відність. Середнє значення депозитів на рахунках у ФРС підтримується на рівні 0,2% від до річних видатків, що становить 17-20% від середньорічних касових залишків;

2) Кошти розміщені з використанням механізму репо. їх середнє значення під­тримується на рівні 0,04 — 0,08% щодо річних видатків, що складає 4 -7% від серед­ньорічних касових залишків.

3) Регулярні поточні депозити розміщені на рахунках приватних установ за про­грамою ТТ&Ь та її різновидами 8ресіа1 Оігесі Іпуезітепі, Бупатіс Іпуезітепі. Залеж­но від класу установ — учасників ТТ&Ь, ліквідність розміщених коштів різниться.

4) Строкові депозити розміщені за програмою ТІО найменш ліквідна форма роз­міщення депозитів. Середнє значення строкових депозитів щодо річних видатків ста­новить 0,21-0,35% і займають вони від 46% до 58% усіх касових видатків.

Особливістю управління касовим балансом в США є надзвичайно низький рівень касових залишків — близько 1% від річних видатків федерального бюджету. Таке низьке значення касових залишків вдається досягати завдяки, активному використан­ня короткострокових зобов'язань для покриття касових розривів. Зокрема частка ко­роткострокових казначейських зобов'язань строком обігу до 1 року (ігеазигу Ьіііз) у структурі всього боргу федерального уряду[13] становить 25%. Для цього Казначейство випускає цілий спектр зобов'язань, зокрема на регулярній основі строком обігу 4 тиж­ні, 26 тижнів, 56 тижнів, та, при потребі, більш короткострокові зобов'язання стро­ком обігу від кількох днів (сазії тапа§етепі ігеазигу Ьіііз). Про високу ефективність управління касовими залишками свідчить також показники коефіцієнту варіації за­гальних касових залишків на рівні 80%, з одного боку, та відносно низький коефіці­єнт варіації залишків у ФРС на рівні 15 — 50% з іншого. Хоча варто зазначити, що настільки вдале управління касовим балансом зумовлюється можливістю виходити на найбільш ємний та ліквідний фінансовий ринок у світі, чого позбавлені органи з управління касовими залишками у інших країнах світу.

Управління касовими залишками у Франції. Особливістю управління касовим балан­сом у Франції є те, що Казначейство Франції — Адепсе Ргапсе Тгезог обслуговує не тільки центральний уряд, як це відбувається у США, Австралії та Канаді, зважаючи на їх федеративний устрій, а й органи місцевого самоврядування, ряд великих державних підприємств і навіть деякі африканські франкомовні країни. Для цього було запровад­жено єдиний казначейський рахунок — Тгеазигу зіп§1е ассоипі, який відображав балан­совий підсумок усіх учасників цієї системи з можливістю розміщувати надлишки на міжбанківському ринку. Частка грошових потоків уряду від обсягу, що обслуговувало казначейство становила 45,6%, органи місцевої влади — 31,4%; державні підприємст­ва та інші державні установи 23%. Інша особливість полягає у тому, що розрахунково- касові операції розпорядників бюджетних коштів здійснюється 211 філією центрально­го банку, а не комерційними банками, як це є у всіх розвинутих країнах. Наприкінці кожного робочого дня консолідований підсумок операцій центрального уряду та інших клієнтів Казначейства повинен мати кредитовий залишок. Протягом дня допускаєть­ся існування дебетового залишку. На ту частину касового залишку, що розміщена у центральному банку нараховуються відсотки за ставкою нижчою від ринкових.

До обов'язків казначейства щодо управління касовим балансом належить:

1) Визначати обсяг готівки, що зберігається на ЄКР;

2) Інвестувати тимчасовий надлишок готівки на міжбанківському рику у формі незабезпечених позик, операцій зворотного репо, а також позик окремим країнам єврозони із якими є домовленості про взаємне розміщення надлишкових ресурсів (Бельгія, Фінляндія, Нідерланди, Німеччина). Розміщення надлишкових залишків у формі незабезпечених депозитів здійснюється серед первинних дилерів шляхом про­ведення тендерів, ключовою умовою яких є ціна, а при її рівності — кредитний рей­тинг. Доходи від розміщення надлишкових залишків у 2006 та 2007 роках складали 674 та 658 млн. євро відповідно, в тому числі: а) від розміщення у формі позик пер­винним дилерам 20% та 30%; б) від розміщення з використанням зворотного РЕПО, учасниками якого є теж первинні дилери, — 79% та 69%; в) від позик наданих уря­дам краї єврозони — по 1%.

3) Залучати готівку у формі незабезпечених кредитів, операцій КБРО та запози­чень від окремих країн євро зони.

4) Здійснювати випуск короткострокових дисконтних казначейських зобов'язань — Тгеазигу Ьііі для покриття тимчасових касових розривів. Станом на липень 2008 року обсяг цих зобов'язань складав 102 млрд. євро, що становить 10% від загально­го обсягу боргу. Випуск цих зобов'язань і строком обігу в 1 місяць, 3 місяці, 6 міся­ців та 1 рік забезпечило середньозважений строк обігу 182 дні.

Середньорічний обсяг залишків на єдиному казначейському рахунку у 2006 році складав 25 — 30 млрд. євро, що по відношенню до річних обсягів видатків становить близько 3%. Левову частку із цих коштів становили депозити розміщені через зво­ротне репо — до 80%, депозити без забезпечення — до 20%, позики надані урядам інших країн та кошти в центральному банку.

Варто зазначити, що в порівнянні із іншими країнами, що розглядались вище, об­сяг залишків розміщених в центральному банку є надзвичайно низьким — при цільо­вому орієнтирі у 100 млн., у 2006 році Казначейству вдалося знизити цей обсяг до — 96 млн. євро, що становить 0,3% від загального обсягу касових залишків, або 0,01 % від річного обсягу видатків (нагадаємо, що у США цей показник становить 0,19%, у Канаді — 0,7%, в Австралії — 0,5%). Такі результати було зумовлено цілеспрямова­ною роботою Казначейства щодо зниження цих залишків, зокрема у 2001 році вони становили 500 млн. дол. США, у 2002 — 455 млн. дол. США, 2003 — 113 млн. дол. США, 2004 — 112 млн. дол. США, 2005 — 105 млн. дол. США.

На депозити уряду розміщені у центральному банку нараховуються відсотки близькі до ринкових. Але з метою зацікавлення уряду у зменшенні залишку на рахунках у цен­тральному банку нарахування відсотків не здійснюється на суму вище 300 млн. євро.

З метою недопущення помилок при визначенні необхідних касових залишків у Франції місцеві органи влади зобов'язані повідомляти казначейство про проведення разових операцій із значним обсягом — які перевищують 1 млн. євро, до 16:00 попе­реднього дня. Фактична частка проведення операцій в обсягах більше 1 млн. євро із завчасним повідомленням у 2006 році становила 92% при цільовому показнику 95%.

Управління касовими залишками в Україні. В Україні відповідальними за управлін­ня касовими залишками органами є:

- Міністерство фінансів України разом Державним казначейством України — що­до управління тимчасово вільними коштами єдиного казначейського рахунка та коштами валютних рахунків державного бюджету;

- Місцеві фінансові органи — щодо управління тимчасово вільними коштами місцевих бюджетів. Тимчасово вільні кошти — це обсяг коштів, які обліковуються у Державному казначействі на рахунках державного (місцевого) бюджету, відволікан­ня яких не призведе до втрати платоспроможності державного (місцевого) бюджету та виникнення заборгованості за загальним або спеціальним фондом державного (місцевого) бюджету, протягом періоду, на який передбачається здійснити розміщен­ня таких коштів на фінансовому ринку.

В Україні передбачено два методи розміщення тимчасово вільних коштів та кош­тів валютних рахунків на фінансовому ринку:

- через проведення операцій зворотного репо;

- через розміщення на депозитах в комерційних банках.

Процес розміщення тимчасово вільних коштів державного бюджету був започат­кований у 2008 році з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України №907 "Про затвердження Порядку тимчасової купівлі (продажу) державних цінних папе­рів". Однак тоді, у зв'язку з розгортанням кризових явищ на фінансових ринках, роз­міщення коштів державного бюджету так і не відбулося.

Із прийняттям нового Бюджетного кодексу, право Міністерства фінансів Украї­ни, за погодженням з Національним банком України, здійснювати активне управлін­ня тимчасово вільними залишками коштів державного бюджету та коштами валют­них рахунків державного бюджету шляхом розміщення на депозитах або проведення операцій зворотного репо було передбачене на законодавчому рівні.


Натомість місцеві фінансові органи достатньо давно здійснюють управління тим­часово вільними коштами шляхом розміщення їх на депозитах. В новій редакції Бюджетного кодексу передбачене також право місцевих фінансових органів здійсню­вати операції зворотного репо. Зокрема, ним передбачено, що місцеві фінансові ор­гани за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місце­вої ради можуть здійснювати на конкурсних засадах розміщення тимчасово вільних коштів, з подальшим поверненням таких коштів до кінця поточного бюджетного пе­ріоду. При цьому, операції зворотного репо можуть проводитись із державними цін­ними паперами, цінними паперами, емітованими Автономною Республікою Крим, відповідною міською радою.


Читайте також:

  1. C. 3. Структурна побудова управління організаціями.
  2. ERP і управління можливостями бізнесу
  3. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  4. III. КОНТРОЛЬ і УПРАВЛІННЯ РЕКЛАМУВАННЯМ
  5. ISO9000. Як працює система управління якістю
  6. Oracle Управління преміальними
  7. А. Видання прав актів управління
  8. Автоматизація управління діяльністю готелю
  9. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ ДИСПЕТЧЕРСЬКОГО УПРАВЛІННЯ
  10. Автоматизовані системи управління
  11. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ДОРОЖНІМ РУХОМ
  12. Автоматизовані станції управління насосними станціями водопостачання першого, другого і третього підйомів




Переглядів: 467

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Управління ліквідністю бюджету та фінансовими активами | Управління борговими зобов'язаннями

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.