Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Становлення і розвиток міжнародного фінансового ринку

Становлення і розвиток міжнародного фінансового ринку відбувається на тлі еволюції світового господарства та світових грошей. До кінця XIX ст. платіжним засобом в усіх зовнішніх операціях різних країн виступало золото (в монетах і злитках). Міжнародний фінансовий ринок фактично був ринком золота, що в якості світових грошей обслуговувало зовнішньоторговельні операції. Власне необхідності існування міжнародного фінансового ринку в той період практично не існувало, з огляду на еквівалентність руху при експортно-імпортних операціях потоків товарів і маси золота.

Першим етапом у становленні міжнародного фінансового ринку можна вважати формування міжнародного валютного ринку. Його поява була продиктована поглибленням у другій половині XIX ст. економічних відносин між країнами, інтернаціоналізацією національних економік і появою світової економіки як системи. Упродовж тривалого часу міжнародний валютний ринок існував лише як механізм функціонування міжнародної валютної системи. Інші ж сектори сучасного міжнародного фінансового ринку виникли і стали розвиватися значно пізніше.

Таким чином, історично першою моделлю міжнародного фінансового ринку став міжнародний валютний ринок, який з 1860-х рр. і до 1976 р. у вигляді «експериментальної моделі» майбутнього міжнародного фінансового ринку розвивався дуже динамічно і пройшов етапи організації в рамках міжнародної валютної системи від золотого монометалізму через золотозлитковий і золотодевізний стандарти до мультивалютної системи, яка існує і донині.

Значні труднощі випробував міжнародний валютний ринок у першій половині XX ст. До середини 1950-х рр. його функціонування було практично паралізоване Першою і Другою світовими війни (1914–1918 рр.; 1939–1945 рр.), світовою економічною кризою 1929–1933 рр. В усі ці періоди об’єктивних умов і для розвитку міжнародного фінансового ринку не існувало.

Поштовх до відновлення міжнародного валютного ринку і поступового розвитку міжнародного кредитного ринку було дано створенням Бреттон-Вудської валютної системи (1945-1946 рр.). В кінці 50-х рр.. XIX ст. сформувалися умови для масового переміщення капіталів (кредитів) у світовому господарстві, що ознаменувало початок другого етапу у розвитку фінансового ринку. Перші операції міжнародного кредитного ринку носили переважно короткостроковий характер терміном до одного року. Але вже на початку 60-х рр.. XIX ст. виник значний ринковий попит на довгострокові кредити. Пролонгація позик сприяла активізації нового, історично другого сектора міжнародного фінансового ринку – міжнародного кредитного ринку, який сьогодні досяг значних масштабів і здатний запропонувати широкий асортимент кредитних інструментів. Міжнародний кредитний ринок дав поштовх формуванню та розвитку міжнародного фондового та міжнародного інвестиційного ринків.

Третій етап становлення системи міжнародного фінансового ринку розпочався в 80-х рр. XIX ст., коли набули поширення системні міжнародні страхові операції. Став формуватися міжнародний страховий ринок.

Наприкінці 70-х – 80-і рр. XIX ст. провідні національні компанії і банки перетворюються на транснаціональні. Вони сприяють інвестуванню вільних капіталів у виробництво й фінансові операції за кордоном, а у випадку необхідності здійснюють фінансові запозичення на міжнародному фінансовому ринку. Формується єдина міжнародна система процентних ставок.

Формуванню міжнародної фінансового ринку значною мірою сприяли: введення конвертації провідних валют (1960 – 1976 рр..), встановлення системи вільного плавання валютних курсів (1976 р.), лібералізація валютного режиму розвинених країнах. Вільний рух інвалютних фінансових потоків призводить до розвитку міжнародного фінансового ринку.

У 90-і рр. XIX ст. настав четвертий етап становлення міжнародного фінансового ринку, який пов’язаний з розвитком ринку похідних фінансових інструментів.

Таким чином, розвиток міжнародного фінансового ринку є процесом стрімкої еволюції і ґрунтується на декількох закономірностях. Перш за все варто відмітити синхронність в розвитку міжнародного фінансового ринку та міжнародної фінансової системи та світових грошей. По-друге, необхідною умовою розвитку міжнародного фінансового ринку стало зняття обмежень при здійсненні міжнародних фінансових операцій. По-третє, міжнародний фінансовий ринок у повному обсязі відбувся лише в умовах різкого підвищення ризикованості фінансових операцій, через здатність перерозподіляти фінансові ризики і мінімізовувати їх рівень. Разом з тим аналіз розвитку міжнародних відносин показав, що транзакції з деривативами значною мірою випали з системи правового регулювання і прискорили процес відособлення міжнародного фінансового ринку від реального сектору світової економіки і міжнародних товарних ринків. Більше того, наприкінці XX– поч. XXI ст. функціонування міжнародного фінансового ринку спричинило до ряду негативних ефектів: дестабілізації світової економічної системи, криз 1982–1987 рр., 1994–1998 рр., 2007–2008 рр., формування економіки «мильних бульбашок».

 

 


Читайте також:

  1. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  2. III. Процедура встановлення категорій об’єктам туристичної інфраструктури
  3. Pp. Розвиток Галицько-волинського князівства за Данила Романовича
  4. V здатність до встановлення та підтримки гарних особистих стосунків і веденню етичного способу життя.
  5. V Розвиток кожного нижчого рівня не припиняється з розвитком вищого.
  6. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.
  7. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  8. Адміністративно-територіальний устрій та соціально-економічний розвиток
  9. Активи як об’єкт фінансового менеджменту
  10. Актуальність безпеки життєдіяльності. Сталий розвиток людини
  11. Акцентуація характеру – перебільшений розвиток певних властивостей характеру на шкоду іншим, в результаті чого погіршуються відносини з оточуючими людьми.
  12. Аналіз ризикованості підприємства на основі показників фінансового стану.




Переглядів: 3147

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Учасники міжнародного фінансового ринку. Основи фінансового посередництва | Поняття міжнародного валютного ринку та його еволюція

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.