Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Мінімальна стандартна модель Світового банку для оцінки зовнішньоборгової залежності держави

Таблиця 3.1

Критерії оцінки зовнішньоборгової залежності держави

Оцінюючи рівень зовнішньоборгової залежності держави, до­ціль­но, з точки зору мето­до­логії, чітко розмежовувати два по­нят­тя:

- платоспроможність у широкому розумінні (або за­галь­на пла­тоспро­мож­ність);

- платоспроможність у вузькому розумінні (або стан ліквід­нос­ті).

Перший термін, згідно загальноприйнятої у світі кон­цеп­­ції, оз­на­чає здатність країни-боржника залучати іноземні позичкові ресурси і обслуговувати свій зовніш­ній борг та пере­д­ба­чає підтримку пев­них стабільних темпів економічного зрос­тан­ня. Для харак­те­рис­тики за­галь­­ної пла­то­спро­можності країн в міжнародній прак­ти­ці ви­ко­рис­то­ву­ють­ся ті показ­ники, які порівнюють обсяг зовнішнього боргу з основними параметрами відтво­рювального про­цесу (динаміка ВВП, норма нагро­мад­жень, капіта­ло­від­да­ча та інші). Трактування пла­то­спро­можності у вузькому ро­зу­мінні, як стану ліквідності, перед­ба­чає наявність у країни в даний момент чи період часу певної суми коштів чи між­на­род­них платіжних засобів, достатньої для по­га­шення поточних зовнішніх бор­го­­вих зобов’язань. Оцінка ліквідності, таким чином, базу­єть­ся на по­рів­нянні розмірів поточних (прогнозованих) плате­жів за зовніш­ні­м бор­гом з наявними (прогнозованими) об­ся­гами ліквідних ресурсів (ек­спор­тна виручка, золо­то­ва­лют­ні резерви, резервна позиція в МВФ, та інші). Отже, зміст двох понять – загальної платоспроможності і лік­від­ності – до­сить відмін­ний. Відповідно, боргова криза як криза за­галь­­ної платоспроможності відрізняється від кризи лік­від­нос­ті, ос­кіль­ки ос­тання може бути як симптомом першої, так і виникнути самос­тій­но.

Для оцінки зовнішньоборгової залежності держави світова практика вико­рис­то­вує близь­ко двох десятків показників-індикаторів і ще більшу кількість їх гранич­них (по­ро­гових) значень. Така кількість індикаторів та їх граничних значень зумов­ле­на:

- різ­но­ма­ніт­­ністю методик, що зас­то­со­ву­ють­ся для їх роз­ра­хунку;

- спе­ци­фікою розрахунку та застосуванням певних макро­­­е­ко­­номіч­них показників кожною окремою державою;

- родом заборгованості (дер­жав­на, приватна, гарантована дер­жа­­вою) і джерелами її погашення.

Для аналізу зовнішньоборгової залежності держави Світовий банк вико­рис­то­вує Мінімальну ста­ндар­тну модель (табл. 3.1).

Назва Формула Економічний зміст
Відношення валового зов­нішнього боргу до ек­спор­­ту товарів і послуг EDT / XGS (%) Демонструє відносну довгостро­ко­ву спро­мож­ність держави аку­му­лю­вати валютні над­ход­ження без до­дат­ко­во­го пресингу на сальдо пла­тіжного балансу
Відношення валового зов­нішнього боргу до ВНП EDT / GNP (%) Показує загальний рівень боргової складової економіки
Відношення загальних пла­тежів з обслу­го­вуван­ня боргу до ек­спор­ту то­ва­рів і послуг TDS / XGS (%) Коефіцієнт обслуговування бор­гу, який показує, яка частина валютних надходжень спрямовується у сферу погашення бор­гу
Відношення відсоткових пла­тежів до ВНП INT / GNP (%) Визначає можливість обслуговуван­ня зовнішнього боргу
Відношення відсоткових пла­те­жів до експорту то­варів і послуг INT / XGS (%) Визначає частину валютних над­ход­жень, які використовуються на об­слу­говування боргу
Відношення міжнародних резервів до валового зов­нішнього боргу RES / EDT (%) Показує чи може країна використо­вувати свої резерви (і яку їх части­ну) для погашення зовнішнього бор­гу)
Відношення міжнародних ре­зер­вів до імпорту това­рів і послуг RES / MGS (%) Відображає запас фінансової міц­нос­ті держави
Відношення короткостро­кового боргу до валового зовнішнього боргу Short-term / EDT (%) Показує, яку частку становить ко­ротко­тер­мі­но­вий борг у загальній сумі зовнішнього боргу
Відношення боргу міжна­род­ним організаціям до ва­лового зовнішнього боргу Multil­ateral / EDT (%) Відображає питому частку заборго­ва­ності міжнародним фінансовим орга­нізаціям у за­галь­ній сумі зов­ніш­нього боргу, або, свого ро­ду, залеж­ність дер­жави від фінансу­вання цими організаціями

 

На­ве­де­нні показники ха­рак­­те­ризують валютно-фінан­со­вий стан країни-бор­ж­ни­­ка, а також рівень її загальної пла­то­спроможності та тимчасової лік­від­ності. З ана­­лі­тич­ною метою ці показники прийнято обмежувати по­ро­говими або граничними значен­нями опти­маль­ного рівня зов­ніш­ньої заборгованості, оскільки до кон­крет­них меж си­ту­ація із впли­вом боргу на економіку і стан фі­нансово-кредитної сфе­ри країни в цілому може пере­бу­ва­ти під контролем держави, а перевищення меж веде до ство­рен­ня і поглиблення кризо­вих явищ в країні.

Оцінити безпечність дер­жа­ви за рівнем зовнішньої забор­го­ва­нос­ті можна шляхом експер­т­них оцінок, порів­ню­ючи боргові індикатори конкрет­ної дер­жави із їх граничними зна­чен­нями, що використовуються у світо­вій практиці. Однак, прог­нозна точність зазначених інди­ка­то­рів та методика їх розрахунку часто не спрацьовує і має виклю­чен­ня (наприклад, Австралія у 30-х роках і Бразилія в 70-х роках ХХ ст. успішно ви­рі­шу­ва­ли проблеми обслугову­ван­ня зовнішнього боргу, не дивлячись на те, що кое­фі­ці­єнт обслуговування боргу у них помітно перевищував 20%, і, навпаки, Індонезія в кінці 60-х роках ХХ ст. і Заїр в 1975 році змирилися з банкрутством, хоча їх кое­фі­ці­єнт обслуговування боргу не перевищував відповідно 10% і 12%). Тому порогові зна­чен­ня бор­го­вих індикаторів не потрібно сприймати як єдині загальноприйняті для всіх без винятку країн, оскільки такі показники мо­жуть відображати певний стабіль­ний рівень розвитку економіки держави і реальні перспективи її економічного зростання у майбутньому; натомість, в умовах кризового економічного стано­вища держави, від’ємному сальдо її торгового балансу і достатньо неодно­знач­них перс­пек­ти­вах економічного зростання, наведені індикатори і їх порогові значен­ня не можуть бути вичерпними і потре­бують постійного допов­нення і коректуван­ня.

Удосконалюючи систему індикаторів, що характеризують зовнішньоборгову залежність держави, Світовий банк розробив нову методологію (відповідно до якої при розрахунку індикаторів до уваги беруть поточну (теперішню), а не номінальну величину запланованого погашення заборгованості. Тобто платежі на погашення заборгованості оцінюються не по вартості боргу на момент підписання кредитного договору (як було до 1993 року), а на основі концепції чистої поточної вартості на певну дату по поточній відсотковій ставці (так звана чиста дисконтна вартість). Дана методологія використовується з 1994 ро­ку для оцінки загальної платоспроможності країн-боржників та їх класифікації за рівнем заборгованості. Згідно нової методоло­гії, рівень заборгованості держави визна­чають за такими двома індикаторами заборгованості:

1) співвідношення поточної (теперішньої) вартості обслуговування заборго­ва­нос­ті до ВНП;

2) співвідношення поточної (теперішньої) вартості обслуговування боргу до експорту.

Ці співвідношення оцінюють рівень заборгованості країн за двома важливими аспектами їх потенційної здатності обслуговування боргу:

ü експорт (через те, що він забезпечує іноземну валюту для обслуговування боргу);

ü ВНП (через те, що це узагальнюючий вимірник створення доходу в економіці).

Згідно з методикою Світового банку, якщо хоча б один із цих двох індикаторів перевищує критичний рівень – 80% (поточної вартості погашення заборгованості до ВНП) або 220% (поточної вартості погашення заборгованості до експорту), то країна відноситься до категорії країн з надмірною заборгованістю. У випадку, коли критичного рівня не досягнуто, але співвідношення складає 3/5 критичного показника (тобто 48% поточної вартості погашення заборгованості до ВНП і 132% поточної вартості погашення заборгованості до експорту), країна відноситься до категорій країн з помірною заборгованістю. Якщо ж обидва співвідношення менші за 3/5 критичного значення, рівень заборгованості країни вважається низьким[7].

Окрім цього Світовий банк також класифікує країни залежно від рівня ВНП на душу населення. Країна вважається з низьким рівнем доходу, якщо ВНП на душу населення не перевищує 765 дол. США і з середнім рівнем доходу, якщо ВНП на душу населення становить більше 765 дол. США, але менше 9 386 дол. США[8].Комбінація зазначених вище критеріїв дає змогу класифікувати країни за певними категоріями (див. Табл. 3.2).


Читайте також:

  1. G2G-модель електронного уряду
  2. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  3. IV-й період Римської держави ( ІІІ – V ст. н. е. ) – пізня Римська імперія
  4. OSI - Базова Еталонна модель взаємодії відкритих систем
  5. Абстрактна модель
  6. Абстрактна модель
  7. Абстрактна модель оптимального планування виробництва
  8. Аверсивную терапію використовують, як правило, при лікуванні алкоголізму, нікотиновій залежності і деяких інших захворювань.
  9. Автомобільний пасажирський транспорт – важлива складова єдиної транспортної системи держави
  10. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  11. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  12. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах




Переглядів: 2628

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сутність, причини виникнення та соціально-економічні фактори формування зовнішньої заборгованості | Та рівнем доходу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.