Лущення стерні – це агротехнічний захід основного обробітку ґрунту з оборотом скиби, який сприяє підвищенню ґрунтової родючості.
При цій операції зрізаються післяжнивні бур’яни, підрізаються підземні органи багаторічних кореневищних і коренепаросткових бур’янів, провокується до проростання насіння бур’янів, які знищуються потім оранкою. Крім того, гине велика кількість збудників хвороб і шкідників сільськогосподарських культур. Забезпечуються велика збереженість вологи і її краще нагромадження при випаданні дощів.
У результаті лущення нижчі шари ґрунту стають більш рухливими, що сприяє зменшенню тягового опору плуга до 35% і сприяє підвищенню продуктивності агрегату при одночасному поліпшенню затрат праці і витрат палива. Крім того, лущення стерні зменшує напруженість у строках виконання оранки.
Агротехнічні вимоги до лущення. До лущення стерні ставляться такі вимоги:
- стійкість глибини обробітку (допустимі відхилення середньої глибини від визначеної не більше 1,5 см для дискових і 2 см – лемішних лущильників);
- рівномірність ходу по глибині (відхилення окремих вимірів від середнього значення глибини не більше 2 см для дискових і 3 см – лемішних лущильників);
- додержання ширини захвату (допустиме відхилення від конструктивної ширини для дискових - 30 см, для лемішних лущильників не більше 10%);
- повне підрізання стерні і знищення бур’янів;
- добре переміщування ґрунту з післяжнивними рештками, достатньо вирівняна поверхня поля, відсутність розрізнених борозен і гребенів, огріхів і мінімальна розпиленість ґрунту.
Лущення стерні починають відразу після збирання врожаю прямим комбайнуванням, а при роздільному збиранні що операцію виконують одночасно із скошуванням у валки – лущать між валками, а після підбирання валків – під валками. Допустимий розрив між збиранням прямим комбайнуванням і лущенням – не більше одного дня.