Тема 3.4. Технологія і організація передпосівного обробітку ґрунту.
1. Види обробітку, їх призначення.
2. Боронування, шліфування, вирівнювання.
3. Коткування.
4. Суцільна культивація.
Види обробітку, їх призначення.
Види технологічних операцій.
- боронування та шлейфування;
- культивація;
- дискування;
- коткування (до і після сівби).
Призначення цих видів обробітку – запобігти випаровуванню вологи з ґрунту; знищити бур’яни, створити шар ґрунту рівномірної і належної щільності, що сприяє створенню найкращих умов для одночасного проростання насіння і бульб, зменшенню випаровуванню вологи з ґрунту, вирівнюванню поверхні поля.
Боронування, шлейфування, вирівнювання.
Боронування – ця операція передбачає поверхневий обробіток ґрунту зубами борін. Основне завдання весняного боронування зябу, гарного шару, озимих і просапних культур і наступного боронування багаторічних трав – створення рівномірного пухкого шару на поверхні ґрунту для зменшення випаровування вологи. При цьому одночасно вирівнюється поле і знищуються сходи та паростки бур’янів.
Початок і тривалість робіт встановлюють відповідно до агротехнічних строків і стану ґрунту. Важливо провести весняне боронування (закриття вологи) озимих, зябу, і чорних парів у строк не більше двох днів. Весняне боронування починають вибірково, у міру підсихання окремих ділянок поля.
Перед сівбою поле вирівнюють шлейфами типу ШБ-2,5.
Агротехнічні вимоги
- зруйнувати кірку і розпушити верхній шар ґрунту на глибину не
менше 3-4 см;
- вирівняти поверхню поля і зруйнувати основну масу грудок до розмірів 1-3 см висотою гребенів і борозен не більш 3-4 см);
- не пошкоджувати культурні рослини при боронуванні по сходах (допускається пошкодження не більш 5%);