На сучасному рівні сільськогосподарського виробництва основною формою організації праці в сільськогосподарських підприємствах є постійна виробнича бригада. Це цілком визначений колектив робітників, головним завданням якого є виробництво сільськогосподарської продукції у відповідності з державними планами(заказами) і з найменшими затратами праці і коштів. У своїй діяльності бригада передбачає інтенсивне використання землі суспільної праці, всіх засобів виробництва і особливо сільськогосподарської техніки та органічних і мінеральних добрив; всебічне впровадження науково-обґрунтованих механізованих технологій вирощування і збирання польових культур.
Залежно від структури посівних площ, зональних умов рівня механізації, вартості валової продукції у відповідності з рекомендаціями Міністерства агропромислового розвитку за виробничою бригадою закріплюють таку кількість ріллі з введеними на ній сівозмінами:
-Полісся-600-800га;
-Лісостеп-800-1200га;
-Степ ( північний і центральний)-1200-1800га;
-Степ (південний)-1500-2000га;
- Передгір'я Карпат-400-600га;
- Гірські райони Карпат-300-400га.
У господарствах є тракторно-комплексні бригади, тракторно-рільничі бригади, тракторні, галузеві, спеціалізовані, а також механізовані загони.
Тракторно-комплексні бригади обслуговують декілька галузей рослинництва і тваринництва, діяльність яких спрямована на виробництво продукції різних видів. Такі бригади, як правило, існують у невеликих господарствах (фермерських). Як свідчить досвід ними важко керувати.
Тракторно-рільничі бригади - у них зосереджується земля, техніка і робоча сила. Така організація забезпечує більш рівномірне і повніше використання робочої сили і техніки. Вони більш поширені в основному в господарствах зернового напряму.
Галузеві трактрні бригади обслуговують певні галузі-овочівництво, садівництво, хмелярство, виноградарство тощо.
За ними закріплюють відповідний набір тракторів і сільськогосподарських машин для виконання механізованих робіт і таку площу землі:
-Овочівництво-100-200га;
-Садоводство-виноградарство-150-200.
Для виробництва продукції рослинництва( рису, кукурудзи) на зрошуваних землях створюють спеціалізовані механізовані бригади, за кожною з яких закріплюють по 500-800га зрошуваних земель і відповідний набір техніки.
При визначені кількості працівників бригади користуються нормативами навантаження, тобто кількістю гектарів посівної площі на одного працівника.