Форма держави – порядок (спосіб) організації та здійснення державної влади в країні.
Структура форми держави – стійка єдність елементів, їх зв'язків, цілісності, зв'язків елементів із цілим. Вона включає три взаємозалежних елементи: форму державного правління, форму державного устрою, форму політичного (державного) режиму.
Форма державного правління
Форма державного устрою
Форма державного режиму
- порядок утворення і організації вищих органів влади в державі
- порядок поділу території держави на певні складові частини і співвідношення влади між ними і державою в цілому
- порядок здійснення державної влади у певні способи певними, методами і засобами
Фактори, що зумовлюють багатоманітність форм держави
Багатоманітність пов’язана перш за все з специфікою людини, оскільки наявність сформованих і несформованих ідеологій впливає на різноманітність способів та методів організації та здійснення державної влади.
Щодо правління варто зазначити, що причинами різноманітності перш за все є процес історичного розвитку, що вплинув на вдосконалення процесу управління державою та вдосконалення державного апарату. Проблемне питання в цьому ракурсі одне – чи ефективна демократична система управління?
Щодо устрою варто зазначити, що різноманітність форм частково пов’язана з процесом історичного розвитку держави, оскільки процес формування територій держав здійснювався і тривав до середини ХХ сторіччя, а в деяких країнах і до сьогоднішнього дня проблема кордону й території є актуальним. Але з іншої сторони процес адміністративного управління і підапорядкуванння залижить на пряму від форми правління, конкретно від функціонування державного апарату з однієї сторони, а також від способу здійсненя влади – з іншої.
Останній же елемент – політичний режим, своєю багатоманітністю зобов’язаний перш за все правовій та політичній ідеології. Найбільш складний елемент для дослідження є найбільш різностороннім та багатоманітним і тому розв’язання цього питання потребує окремої уваги.