Співвідношення понять «правова система», «система права», «система законодавств»
Право є дуже складною цілісною системою. Як зазначалося, є два поняття: «система права» і «правова система», які не є тотожними, їх слід розрізняти.
Правову систему слід відрізняти від поняття «система права». Система права на відміну від правової системи відображає не всю сутність правових, а лише внутрішню будову права як сукупність правових норм. Правова система – це більш широке поняття, яке охоплює не лише право, як нормативну систему, його джерела, а й право розуміння, право утворення, правозастосування, юридичну науку, юридичну практику і т.д. Поняття правової системи дає змогу охопити всі правові явища в їх сукупності, взаємозв`язку та взаємодії. Аналіз лише одних норм не дає повної характеристики права. Важливим є і те, як воно формується.
Професор П.М. Рабинович, зазначає, що правова (юридична) система – це система всіх юридичних явищ, до складу яких входить:
Ø різноманітні правові акти і діяльність відповідних суб`єктів по створенню таких актів;
Ø різноманітні види і прояви правосвідомості;
Ø стан законності та його деформації.
Правова система – це цілісний комплекс правових явищ, який зумовлений об`активними закономірностями розвитку суспільства, усвідомлений та постійно відтворюваний людьми та їх організаціями (державою) і який використовується ними для досягнення своїх цілей.
Вона:
Ø базується на праві;
Ø формується у зв`язку з правом;
Ø має вторинний характер по відношення до базисних відношень;
Ø існує у вигляді складного комплексного утворення;