Сімейні правовідносини – це особисті немайнові та майнові відносини, що виникають зі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, взяття дітей на виховання, встановлення опіки та піклування, і засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
Сімейні правовідносини мають спеціальні та загальні ознаки. Загальні ознаки характеризують спільні риси, які притаманні як сімейним, так іцивільним правовідносинам. Спеціальними ознаками є ті, що характерні саме для сімейних правовідносин, і певною мірою виділяють їх серед інших цивільних правовідносин. До спеціальних ознак належать: 1) спеціальний суб'єктний склад 2) своєрідність юридичних фактів, які породжують сімейні правовідносини; 3) тривалість існування; 4) індивідуалізація учасників і неможливість передачі прав та обов'язків іншим особам; 5) особисто-довірчий характер відносин; 6) сімейні відносини регулюються окремим кодифікованим актом – СК України.
Слід звернути увагу студентів, що на відміну від цивільних, учасником (суб’єктом) сімейних відносин можуть бути лише людина, яка у сімейних відносинах має свій додатковий статус – дружини, чоловіка, матері, батька, дитини тощо. Юридичні особи у сімейних відносинах участі не беруть. Коло учасників (суб’єктів) сімейних відносин встановлено ст. 2 СК України.
Учасники сімейних правовідносин мають різноманітні особисті та майнові права й обов'язки.
Суб'єктивне сімейне право — це гарантована правом і законом міра можливої або дозволеної поведінки учасника сімейних відносин. Традиційно суб’єктивне право характеризується через так звану „тріаду” можливостей, яка включає можливість самому поводитися певним чином; можливість вимагати певної поведінки від інших осіб; можливість отримати захист порушеного права за допомогою суду, державних органів тощо. Суб'єктивний сімейний обов'язок— це вид і міра належної поведінки особи. Відповідно до ст. ст. 14, 15 СК України сімейні права і обов’язки є такими, що тісно пов’язані з особою, а тому не можуть бути передані (перекладені) на іншу особу.
Підставою виникнення, зміни і припинення сімейних правовідносин є юридичні факти. Студенти повинні знати класифікації юридичних фактів та вміти охарактеризувати кожен вид.
Запитання та завдання для самоконтролю
1. Розкрийте зміст поняття „сімейні правовідносини”.
2. Назвіть види сімейних правовідносин.
3.Які особливості притаманні суб’єктам сімейних правовідносин?
4. Назвіть особливості юридичних фактів, які спричиняють зміну, виникнення та припинення сімейних правовідносин.