Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методичні рекомендації

При підготовці до даної теми слід звернути увагу студентів, що права та обов’язки матері, батька щодо дитини і права та обов’язки дитини щодо матері, батька є особистими (немайновими) й майновими (матеріальними).

Загальними підставами виникнення прав та обов’язків матері, батька і дитини є:1) походження дитини, тобто наявність кровного споріднення між нею та матір’ю, батьком; 2) реєстрація цього походження у порядку, встановленому законом.

Порядок визначення походження дитини залежить від того, перебувають батьки дитини у шлюбі між собою чи ні.

.В ч. 1 ст. 122 СК закріплена загальна презумпція щодо визначення походження дитини від матері та батька, які перебувають у шлюбі між собою. Ця презумпція складається з двох частин: 1) презумпція материнства: саме дружина народила дитину;2) презумпція батьківства: саме чоловік є батьком дитини, народженої його дружиною.

Студенти повинні знати, що сімейне законодавство України не передбачає різниці між дітьми, батьки яких перебувають у шлюбі між собою, та дітьми, народженими матір'ю, яка не перебуває у шлюбі. Визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою, може відбуватися за спільною заявою матері та батька дитини (ст. 126 СК) або у судовому порядку (ст. 128 СК).

В окремих випадках може мати місце оспорювання батьківства, материнства, тобто невизнання особою реєстрації себе як батька (матери) дитини.

Сімейне законодавство визначає цілу низку особистих немайнових прав і обов’язків батьків і дітей: 1) обов’язок батьків забрати дитину з пологового будинку або іншого закладу охорони здоров’я (ст. 143 СК); 2) обов’язок батьків зареєструвати народження дитини в державному органі РАЦС (ст. 144 СК); 3) обов’язок визначити прізвище, ім’я, по батькові дитини; 4) права та обов’язки батьків щодо виховання та розвитку дитини (ст. ст. 150, 151, 152 СК).

Слід звернути увагу студентів, що особисті немайнові права батьків є невідчужуваними, але у випадку їх негідного здійснення або невиконання батьківських обов’язків існує можливість позбавлення батьківських прав. Рішення про позбавлення батьківських прав приймається виключно судом, тому такі заходи по відношенню до батьків є крайньою мірою, оскільки вони несуть негативні наслідки не лише для матері та батька, а й для дитини.

Зокрема, законодавець визначає наступні підстави позбавлення батьківських прав (ст. 164 СК України): 1) відмова без поважних причин забрати свою дитину з пологового будинку або іншого закладу охорони здоров’я і відсутність проявом шести місяців щодо неї батьківського піклування; 2) ухилення від виконання батьками своїх обов'язків щодо виховання дитини; 3) жорстоке поводження з дітьми; 4) хронічний алкоголізм або наркоманія батьків; 5) експлуатація дитини, примушення її до жебракування або бродяжництва; 6) засудження батьків за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Студенти повинні знати, що позбавлення батьківських прав терміном не обмежене. Це не означає, що воно має необоротний характер. СК допускає відновлення в батьківських правах, якщо цього вимагають інтереси дітей і якщо діти не усиновлені.

Окрему групу сімейних правовідносин становлять майнові правовідносини батьків та дітей. У сімейно-правовій літературі вони поділяються на дві групи: 1) правовідносини з приводу майна; 2) аліментні правовідносини.

Утримання дитини є обов’язком її батьків. При цьому батьки несуть рівні аліментні обов’язки щодо утримання дитини, з цього випливає, що виплачувані одним з батьків аліменти мають складати лише половину суми, що має витрачатися на утримання дитини.

Обов’язок батьків щодо утримання дитини виникає з моменту її народження та триває до досягнення нею повноліття (ст. 180 СК), крім винятків, передбачених законом.

Стаття 181 СК передбачає наступні способи стягнення аліментів:добровільний і примусовий. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину, відповідно до ч.2 ст. 182 СК, не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (встановлюється на кожен рік у Державному бюджеті України), за винятком випадків, визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі.

Розмір аліментів у твердій грошовій сумі може визначатися судом, у випадку, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі. В цьому випадку розмір аліментів підлягає індексації (ст. 184 СК). Слід зазначити, що СК не встановлює максимальний розмір аліментів, а лише мінімальний.

Батьки також можуть бути звільнені від обов’язку утримувати дитину, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з них і забезпечує повністю її потреби (ст. 188 СК).

 

Запитання та завдання для самоконтролю

1. Які права та обов’язки матері, батька і дитини Ви знаєте?

2. Як визначається походження дитини, батьки якої перебувають у шлюбі?

3. Як визначається походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі?

4. Розкрийте сутність обов’язку щодо утримання.

Задачі


Читайте також:

  1. I. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
  2. II. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
  3. IV. Загальні рекомендації щодо безаварійної та безпечної експлуатації сільськогосподарської техніки вітчизняного та зарубіжного виробництва
  4. V. ІНДИВІДУАЛЬНІ ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ ТА МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ЇХ ВИКОНАННЯ
  5. V. Рекомендації і розробки маркетинг-консалтингу.
  6. V. Рекомендації щодо безпечного застосування сільськогосподарської техніки при виконанні основних агротехнологічних операцій у рослинництві
  7. VI. Рекомендації щодо безпечного використання сільськогосподарської техніки при виконанні основних технологічних операцій у тваринництві
  8. VII. Рекомендації щодо безпечного проведення ремонту та технічного огляду сільськогосподарської техніки
  9. VIІ. Короткі методичні вказівки до роботи студентів на практичному занятті
  10. А. Підготуйте і запишіть висновки-рекомендації для автора, який перекладає текст з російської мови на українську.
  11. Аналіз одержання результатів. Висновки рекомендації.
  12. Безпечне поводження з хімічними речовинами та рекомендації щодо їх зберігання




Переглядів: 310

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Задача №5 | Задача №1

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.