Законодавчі заходи (Гости, Державні стандарти тощо).
Архитектурно-планувальні заходи.
В залежності від НХР, яке застосовується на виробництві, вони мають також, клас небезпеки (1 -5) та для їх розташування у населених місцях – встановлюють САНІТАРНО- ЗАХИСНІ ЗОНИ (СЗЗ):
ВИРОБНИЦТВА
ВІДСТАНЬ
1 КЛ. НЕБЕЗПЕКИ
1000 м
2- / -
500 м
3- / -
300 м
4- / -
100 м
5- / -
50 м
Технологічні заходи.
-заміна НХР на менш небезпечні;
-герментизація технологічного процесу.
u Оздоровлення повітряного середовища досягається зниженням змісту в ній шкідливих речовин до безпечних значень (не перевищуючі величини ГДК на дану речовину), а також підтримкою необхідних параметрів мікроклімату у виробничому приміщенні.
u Знизити зміст шкідливих речовин у повітрі робочої зони можна, використовуючи технологічні процеси й устаткування, при яких шкідливі речовини або не утворяться, або не попадають у повітря робочої зони. Наприклад, заміна різних термічних установок і печей з рідкого палива, при спалюванні якого утвориться значна кількість шкідливих речовин, на більш чисте — газоподібне паливо, а ще краще — використання електричного нагрівання.
u Велике значення має надійна герметизація устаткування, що виключає влучення різних шкідливих речовин у повітря робочої чи зони значно знижує в ньому концентрацію їх. Для підтримки в повітрі безпечної концентрації шкідливих речовин використовують різні системи вентиляції. Якщо перераховані заходи не дають очікуваних результатів, рекомендується автоматизувати чи виробництво перейти до дистанційного керування технологічними процесами.
Санітарно-гігієнічні заходи.
-гігієнічне нормування;
-моніторинг фактичних концентрацій НХР ( відбір проб та вимірювання...);