Осокін уклав із Грушком договір позики грошей на суму 9 тис. грн. строком на два місяці. При отриманні грошей Осокін передав Грушку в якості застави золотий годинник вартістю 10 500 грн.
Крім того, Осокін передав ломбарду в якості застави текстильні вироби, отримавши 2 500 грн., які зобов’язався повернути ломбарду через два місяці.
Через три місяці Осокін приніс Грушку гроші, але останній прийняти гроші відмовився та заявив, що у зв’язку з простроченням повернення боргу він став власником золотого годинника. А ломбард через чотири місяці з моменту вступу у договірні відносини з Осокіним реалізував текстильні вироби та з вирученої суми задовольнив свої вимоги.
Вважаючи дії Грушка та ломбарду неправомірними, Осокін звернувся до суду.
На яке коло питань розраховане дане завдання? Які позовні вимоги може висунути Осокін? Як слід вирішити справу?
Задача № 2
Буранов продав Кузіну будинок за 150 тис. грн. Договір купівлі-продажу було оформлено належним чином та зареєстровано. У забезпечення виконання договору Кузін (згідно розписки) передав Буранову 5 тис. грн. в якості завдатку.
Після цього Кузін відмовився від виконання договору, мотивуючи це тим, що усі цінні речі, які він мав намір продати для оплати будинку, було втрачено під час пожежі, спричиненої ударом блискавки. Інших коштів для оплати будинку він не має.
Вважаючи неможливим виконання договору, Кузін звернувся до Буровнова з вимогою повернути 5 тис. грн. Останній відмовився, тоді Кузін подав позов про витребування цієї суми. Заперечуючи проти позову, Буранов зазначив, що Кузін не має права вимагати повернення завдатку.
Проаналізуйте докази сторін. Чи підлягає позов задоволенню? Поясніть функції завдатку. Чи зміниться рішення суду, якщо розписка не буде містити слова «завдаток»?