Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Держава і право США в ХХ ст.

 

П Л А Н

1. Розвиток державно-монополістичного капіталізму. „Новий курс” президента Рузвельта.

2. Основні зміни в державному ладі США. Посилення виконавчої влади і виконавчого апарату.

3. Судова система США.

 

1.На чергових президентських виборах 1932 р. пере­міг лідер Демократичної партії Франклін Делано Рузвельт. Він запропонував комплекс заходів виходу з кризи, який мав назву „Нового курсу”. Фактично це була розгорнута програма антикризових заходів, спрямованих на державне ре­гулювання американської економіки.

Реалізацію „Нового курсу” уряд Рузвельта розпочав зі створення в держав­ному механізмі нових установ. Однією з перших стала Національна адмініст­рація відбудови промисловості (НІРА), яка покликана була вивести промис­ловість з кризи та вжити заходів щодо боротьби з безробіттям. На чолі НІРА була поставлена Рада, до складу якої входили промислові й фінансові магнати і науковці, її іронічно називали „мозковим трестом”.

Основними напрямками „Нового курсу” Рузвельта були:

1. Відбудова банківської фінансової системи. На основі прийнятого Конгре­сом надзвичайного закону, котрий надавав президентові широкі повноваження у фінансовій сфері, був встановлений державний контроль над золотом, що пе­ребувало в обігу. Держава отримала можливість скоригувати золотий вміст долара, випускати долари, що взагалі не були забезпечені золотом. Обмін паперо­вих грошей на золото був заборонений. Громадяни США, в яких було золота більш ніж на сто доларів, зобов'язані були здати його в банк. Золото не можна було вивозити за кордон. Міністерство фінансів мало право припинити на певний час банківські операції. Держава могла впливати на грошову актив­ність банків за допомогою кредитів та субсидій, розмір яких досяг трьох міль­ярдів доларів.

2. Відбудова промисловості. У середині 1933 р. Конгрес прийняв Закон про відбудову промисловості. З метою знищення „руйнівної конкуренції” й досяг­нення миру в промисловості закон передбачав самообмеження різних галузей промисловості „Кодексами чесної конкуренції”. Спеціальна Національна адміністрація з питань оздоровлення промисловості за допомогою „Кодексів чесної конкуренції” проводила примусове картелювання. Промисловість США бу­ла поділена на групи, кожна з яких мала розробити свій „кодекс”, який ви­значав монопольні ціни, умови торговельного кредиту, мінімальну заробітну плату робітників та службовців, розмір квот продукції, що випускалася, ринки збуту тощо. „Кодекси” після їх схвалення й скріплення підписом президента набували для цієї групи підприємств силу закону.

3. Аграрна політика „Нового курсу” знайшла своє втілення в Законі про регулювання сільського господарства. Був створений спеціальний адміністра­тивний орган, офіційною метою якого було регулювання цін на сільськогоспо­дарську продукцію й доведення їх до рівня 1909-1914 років. Для збалансуван­ня ціни встановлювався відсоток скорочення засівних площ фермерами з виплатою компенсації за необроблені землі. Одночасно заохочувалося знищення частини вже отриманого врожаю, за що видавалася премія. Через федера­льні банки фермерам була надана позика розміром у два мільярди доларів.

4. Боротьба з безробіттям. Безпосередня допомога безробітним набувала в ці часи різних форм: грошові субсидії, організація громадських робіт, введення системи соціального страхування від безробіття, пенсійне забезпечення. У 1934 р. була створена Федеральна адміністрація надзвичайної допомоги, яку в 1935році замінила Адміністрація розвитку громадських робіт. Безробітних на­правляли до трудових таборів. Вони будували шосе, автостради, мости, аеро­дроми тощо. У 1935 р. був прийнятий Закон про соціальне страхування, стабі­лізації економіки мав допомогти й закон Вагнера, або „Акт про трудові відносини”, прийнятий Конгресом у липні 1935 року. Закон Вагнера вперше в історії США офіційно визнавав права профспілок і передбачав законодавчі га­рантії їх прав. Він перелічував права робітників, порушення яких входило в поняття „несправедливої трудової практики” підприємців. Заборонялося пере­слідувати робітників за створення профспілок і за участь у страйках. Підпри­ємці мали укладати з профспілками колективні договори. Водночас закон Ваг­нера був спрямований на зменшення підстав для масових конфліктів. З цією метою створювався спеціальний орган - Національне управління з трудових відносин, яке повинно було розглядати скарги робітників на „несправедливу трудову практику” підприємців.

Заходи „Нового курсу” шляхом втручання держави в економічне життя врятували банки й монополії від краху, стабілізували економіку. У 1935 - 1936 рр. Верховний суд США, посилаючись на те, що законодавство, яке обмежує приватне підприємництво, „суперечить конституції США”, скасував закони „Нового курсу”, але надалі Верховний суд був змушений підтримувати в цілому систему урядового регулювання економіки, яка в подальшому стала однією з обов'язкових складових змісту економічної функції держави не тільки у США, а й у багатьох країнах світу.


Читайте також:

  1. A) правові і процесуальні основи судово-медичної експертизи
  2. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  3. IV. Відмінність злочинів від інших правопорушень
  4. V. Класифікація і внесення поправок
  5. А. Правобережну Україну.
  6. А/. Право власності.
  7. Автономні утворення у зарубіжних державах
  8. Аграрне право
  9. Аграрне право та законодавство США, Німеччини, Франції, Великої Британії, Ізраїлю, Польщі, Росії
  10. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
  11. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  12. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства




Переглядів: 1444

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Форма державного правління.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.