У процесі діяльності можна виділити з одного боку людину, котра працює, а з іншого - виробництво, де знаходяться предмет, знаряддя та навколишнє середовище і де виникає небезпека.
Система безпеки діяльності людини складається з таких підпорядкованих структур (рис. 2): людина, діяльність, система охорони праці, ергономіка, охорона здоров'я, гігієна. Подструктура людини охоплює такі чинники:
1) безумовні рефлекси самозбереження, захисні реакції людини та дублювання функцій окремих органів;
2) психологічні якості та стани людини;
3) досвід, професійні навики та вміння;
4) ступінь мотивації матеріально-практичної діяльності та безпеки.
Рівень індивідуальної захищеності людини від небезпеки є результатом дії складної системи саморегуляції, яка ґрунтується на чотирьох вищезгаданих чинниках (рівнях).
Рис. 2. Структура системи безпеки діяльності
Подструктуру діяльність розглянено як головне джерело небезпеки. Наприклад матеріально - практичну діяльність у вузькому значенні можна розглядати як виробництво. У
1. Теоретичні основи безпеки життєдіяльності 15
промисловому виробництві - це знаряддя праці, предмети праці та навколишнє середовище. При цьому виділяють роботи з високою та невисокою категоріями небезпеки. Нещасні випадки частіше стаються під час виконання робіт з невисокою небезпекою внаслідок того, що:
1) до робіт з підвищеною небезпекою допускають осіб, які пройшли спеціальну додаткову підготовку з техніки безпеки;
2) на таких роботах використовують більш досконалу техніку безпеки;
3) небезпечних робіт значно менше ніж звичайних;
4) висока ціна помилки на роботі з підвищеною небезпекою зумовлює серйозніше ставлення робітника до її виконання.
Духовно-практичну діяльність можна уявити як інтелектуальну, в якій основними небезпеками є інформаційно-психологічні та духовні.
Підструктура "Система охорони праці" слугує розв'язанню двох головних завдань: знижувати рівень виробничої небезпеки та сприяти підвищенню захищеності життя і здоров'я людини.
Взаємодія всіх трьох підструктур формує фактичний рівень безпеки життєдіяльності людини.