а). Всі рухомі об`єкти (процеси) володіють кінетичною енергією
E=mv2/2
Діючи на організм людини у структурі гомосфери, ці об`єкти становлять небезпеку для людей.
б). Є також джерела механічних небезпек, які не мають кінетичної енергії (колючі, ріжучі, виступаючі предмети, слизькі місця тощо).
в). Шум, ультразвук, інфразвук, вібрації.
Шум – діє на центральну нервову систему, може привести до порушення слухового апарату, до травмування. Рівень інтенсивності шуму визначається виразом:
Lj=10 lg (I/I0), (дБ),
де І – інтенсивність звуку,
І0=10-12(Вт/м2) – інтенсивність звуку з частотою 1000 Гц відповідає порогові слуху.
Рівень звукового тиску:
Lp = 20lg(P/P0), (дБ),
де Р0=2 · 10-5 (Па) – звуковий тиск, який відповідає порогові звуку на частоті 1000 Гц.
Допустимі рівні шуму:
ü при розумовій роботі – 10-15 дБ
ü при виробничих процесах – 50-70 дБ
Верхня межа шуму для лікарень і санаторіїв 35 дБ, для квартир і навчальних приміщень 40 дБ, стадіонів і вокзалів – 60 дБ.
Ультразвук – шкідливо діє на центральну нервову систему, на параметри кровоносної системи, знижує слухову чутливість і ін. Допустимий рівень ультразвукового тиску не повинен перевищувати 110 дБ.
Інфразвук – діє на людину імпульсивно, приводячи до порушення і травмування людини. Поширюється на великій відстані. Частота хвилі 6-8 Гц, яка супроводжується неприємним відчуттям, болем у вухах, нудотою.
Вібрації – дрібні коливання. Шкідливо відображаються на серцево-судинній діяльності і нервовій системі. Особливу небезпеку являють резонансні і навколо резонансні вібрації. Рівень коливання швидкості при вібрації визначається виразом