Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методика виконання

Аграрні підприємства представляють собою організаційно відокремлені самостійні господарські одиниці (господарюючі суб’єкти), створені засновниками і наділені ресурсним потенціалом для виробництва сільськогосподарської продукції (робіт, послуг) з метою задоволення суспільних потреб (ринкового попиту) та правом розпорядження виробленою продукцією й отриманим прибутком.

Важливими складовими господарського механізму агарного підприємства є організаційний і економічний механізми.

У системі організаційної побудови АП важливими поняттями є “організаційна форма виробництва” та “організаційна структура виробництва”.

Організаційна форма виробництвапредставляє собою певний доцільний спосіб організаційно-технологічного упорядкування задіяної у виробничій сфері АП сукупності працівників, земельної площі засобів і предметів праці.

Виробничий процес виготовлення продукції, основні його технологічні стадії та особливості виробничого обслуговування є основою формування організаційно - виробничих структур АП. Склад підрозділів та служб, що реалізують виробничий процес виготовлення продукції та інфраструктурного обслуговування, форми їх взаємозв’язків покладені в основу організаційно-виробничої структури АП.

Основними рівнями типової виробничо – організаційної структури АП є: цех (відділення) – бригада – ланка – робоче місце (конкретна особа – виконавець).

Виробничо – організаційна структура АП перебуває у процесі постійного розвитку й удосконалення під впливом НТП, інновації, удосконалення форм організації виробничих процесів і праці, на неї впливають чинники як зовнішнього, так і внутрішнього впливу. До зовнішніх чинників її формування відносяться економічні, правові, соціально - культурні, екологічні, а до внутрішніх – цілі та стратегія розвитку АП, ресурсні обмеження, специфіку продукції й технології виробництва, чисельність та якісний склад найманих працівників, управлінського персоналу, потужність виробництва, територіальне його розміщення та ін.

Отже,виробничо - організаційна структуризація це формування в АП у відповідності до виробничого процесу виготовлення сільськогосподарської продукції, продукції її переробки, виробничого обслуговування та внутрішнього кооперування структурних його підрозділів і наділення їх відповідними виробничими функціями.

Основними елементами внутрішнього господарського механізму АП є його внутрішні господарюючі суб’єкти (організатори виробництва) і відносини, у які вони вступають з приводу організації суспільного виробництва сільськогосподарської продукції, робіт і послуг (господарські відносини).

Таким чином, організаційний механізм АП представляє собою організаційно - структурну побудову агарного підприємства, як цілісну єдність внутрішніх господарюючих суб’єктів, які забезпечують функціонування виробничого процесу виготовлення продукції й підприємства в цілому та виконання ним своїх функцій в системі АПК України.

Організаційна структура аграрного підприємства – це склад і співвідношення внутрішніх структурних одиниць – підрозділів основного, допоміжного, обслуговуючого виробництв, соціально-побутового, культурного призначення та функціональних служб АП.

Організаційна структура виробництва передбачає встановлення безпосередніх взаємозв’язків між її основними складовими – підрозділами, службами, які є внутрішніми господарюючими суб’єктами, та розподіл між ними прав і відповідальності.

Внутрішні господарюючі суб’єкти, якими можуть бути як окремі фізичні особи - працівники, так і підрозділи, повинні мати достатню виробничо - господарську самостійність. Це дає змогу їм на основі визначення економічних інтересів проявляти підприємницьку ініціативу, приймати відповідні оперативні управлінські рішення й здійснювати господарську діяльність, тобто реально брати участь у процесі організації виробництва.

Внутрішні господарюючі суб’єкти у своїй діяльності опираються на матеріальні фактори виробництва, які виконують функцію економічних орієнтирів, важелів, носіїв інформації. До матеріальних факторів господарювання належать: засоби виробництва, обсяг, номенклатурна та асортиментна структура продукції, що виробляється, пропорції продуктообміну (продукцієобміну). Різноманітні засоби господарювання, що знаходяться в розпорядженні підрозділів і створюють матеріальне, технічне, фінансове забезпечення їх господарської діяльності, використовуються ними для досягнення власних колективних і загальногосподарських цілей.

Суб’єкти господарювання (підрозділи) вступають в економічні відносини, які можуть бути: прямими (на основі двохсторонніх угод, прямого продуктообміну між підрозділами) чи непрямими (опосередкованими іншими підрозділами або самим АП); виробничими чи невиробничими; юридично оформленими або

юридично не оформленими.

Центральним у системі господарського механізму АП є економічний механізм, що діє через економічні інтереси, як усвідомлені матеріальні потреби людей, і складається з комплексу економічних способів, методів, прийомів, важелів, нормативів, показників, за допомогою яких реалізуються об’єктивні економічні закони суспільного виробництва на різних ієрархічних рівнях його управління.

Економічний механізм АП - це, перш за все, система чинників, що забезпечують реалізацію економічних інтересів його власників, трудових колективів підрозділів і окремих працівників.

А тому економічний механізм як сукупність економічних інструментів управління аграрним виробництвом, можна представити у вигляді його компонентів і елементів, що в сукупності визначають фінансово - економічний стан аграрного підприємства: Це, перш за все, економічні важелі і стимули (ціни, тарифи, кредити, податки, дотації, страхування, стимулювання праці, асигнування з бюджету, субвенції), економічні санкції (пені, штрафи за порушення договірної дисципліни, цінові знижки за неякісну продукцію, роботи і послуги, відшкодування економічних збитків).

Таким чином, економічний механізм, не що інше як економічні методи (способи, прийоми) управління агропромисловим виробництвом на основі всебічного використання економічних важелів (ціна, прибуток, санкції, кредит тощо)

В практиці економічний механізм не може застосовуватись ізольовано, а тому він доповнюється адміністративно (нормативно) – правовим регулюванням економічних відносин.

Таблиця 1.1


Читайте також:

  1. B. Тип, структура, зміст уроку і методика його проведення.
  2. I. ОСНОВНІ ЕТАПИ ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
  3. III. Виконання бюджету
  4. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  5. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  6. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  7. III. ПИТАННЯ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
  8. IІІ. Послідовність виконання курсової роботи
  9. Qзабезпечення виконання завдань кожним відділом.
  10. V. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил.
  11. V. ІНДИВІДУАЛЬНІ ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ ТА МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ЇХ ВИКОНАННЯ
  12. А) Методика проведення заняття




Переглядів: 262

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема. Система внутрішнього економічного механізму аграрного підприємства | Економічний механізм, його компоненти і елементи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.