Політична культура – важлива складова як духовної культури, так і політичної системи.Поняття «політична культура» має три характерні риси:
це не лише політична свідомість, а й політична поведінка;
-це сукупність уявлень про найкращу політичну систему, які обумовлюють політичну діяльність людей;
- це не лише раціональні фактори політичної поведінки, а і її емоційні прояви.
Таким чином, структура політичної культури має два компоненти(політична свідомість та політична поведінка).
Політична свідомість – це опосередковане відображення політичного життя через знання, вірування, психологію, ідеологію та дії. Різновиди політичної свідомості: суспільна, національна, релігійна, класова, групова, особистісна, громадська думка. Виділяють три основні аспекти політичної свідомості
Політико-психологічний
(почуття, настрої…)
Політико-ідеологічний
(ідеал, доктрина...)
Політико-дійовий (консерватори, радикали)
Політична ідеологія – найвпливовіша форма політичної свідомості, яка реалізується в конкретних політико-ідеологічних доктринах, що відображають мотивацію та шляхи певних соціальних груп до влади, впливу на неї чи її політику. Місце політичної ідеології в суспільстві, державі залежить від рівня їх розвиненості, політичного режиму, політичної культури громадян, народу.
На відміну від науки, політична ідеологія – це не лише знання політичного життя, а й оцінка політичних процесів,позицій, інтересів соціальних груп, партій – носіїв цієї ідеології.
Структура політичної ідеології
Політичні теорії
Суспільно-політичні ідеали, цінності
Концепції політичного розвитку, програми
Ідеї та погляди різних політичних сил стають ідейно-політичними доктринами (від лат. Dосtгіnа – «учення»), у яких відображаються розуміння політичної системи, шляхів її розвитку, засобів і методів розв`язання політичних проблем і реалізуються в державній політиці, визначаючи той чи інший її тип.