Класифікація технологічних процесів за напрямом руху сировини і теплових потоків у агрегатах
За цією ознакою ТП поділяються на однобічні, зустрічні, перехресні.
Однобічними ТП називають ТП, в ході яких сировинний (С) та тепловий (Т) потоки (П) в агрегатах рухаються паралельно в одному напрямі (рис. 1, а).
Рис. 1. Схеми руху сировинних (С) і теплових (Т) потоків (П) у агрегатах: а – однобічні; б – зустрічні; в – перехресні.
Якщо між потоками поставити перегородку, то цей процес можна використати для теплообміну: коли більш нагрітий потік віддаватиме теплоту менш нагрітому. Відбувається перерозподіл теплоти. За відсутності перегородки такий напрям потоків можна використати для висушування продукції, змішування газів, рідин тощо.
Зустрічними ТП називають такі ТП, в ході яких сировинний (С) та тепловий (Т) потоки (П) рухаються назустріч один одному (рис. 1, б).
Зустрічні процеси ефективніші для обміну теплотою, ніж однобічні. Крім того, розмір теплообмінника зменшується, а це економить конструкційні матеріали. Зустрічні процеси вигідніші також тому, що забезпечують велику швидкість реакції з повнішою взаємодією реагуючих речовин. Прикладом використання цих процесів є виробництво кислот, мінеральних добрив, цукру тощо.
Перехресними ТП називають такі ТП, в ході яких сировинний (С) та тепловий (Т) потоки (П) в агрегатах рухаються перпендикулярно один до одного (рис. 1, в).
Ці процеси лежать в основі роботи печей із «псевдокиплячим шаром» і широко використовуються у процесі випалювання: сірчистих мінералів (виробництво сірчаної кислоти), грудок залізної руди (без чавунне виробництво сталі), вапняку (виробництво вапна) тощо.