Класифікація технологічних процесів за способом організації процесу
За цією ознакою всі технологічні процеси поділяють на: періодичні, безперервні і комбіновані.
У періодичних процесах сировину (С) подають у агрегат визначеними порціями через певні проміжки часу і так само після закінчення переробки сировини виводять з агрегату продукцію (П) (рис. 2, а).
Рис.2 Схеми процесів: а – періодичних; б – безперервних; в-д – комбінованих
Для періодичних процесів властивим є зупинка агрегатів на час завантаження сировиною та вивантаження отриманої продукції. Це призводить до втрат робочого часу та великих затрат праці. Крім того, нестабільність технологічного режиму (температура, тиск тощо) на початку і в кінці процесу ускладнює обслуговування агрегату, його автоматизацію тощо. Саме тому продуктивність періодичних процесів мала. Прикладом періодичних процесів є виготовлення відливків у формах, заготовок у штампах тощо.
Під час безперервних ТП сировина (С) надходить до агрегату постійним безперервним потоком і після перетворення запланована продукція (П) безперервним потоком виходить з агрегату (рис. 2, б).
Так триває аж до ремонту агрегату. Наприклад, розливання сталі на машинах безперервного розливання, виробництво цементу. Безперервні процеси порівняно з періодичними мають такі переваги:
1. відсутність простою агрегатів на завантаження сировини і вивантаження готової продукції;
2. стабільність технологічного режиму;
3. велика продуктивність агрегатів;
4. можливість впровадження автоматизації, що поліпшує техніко-економічні показники та якість продукції тощо.
Комбіновані процеси – це поєднання періодичних і безперервних процесів. У комбінованих процесах можна періодично подавати сировину (С) до агрегату і безперервно виводити з нього продукцію (П) (рис. 2, в) або, навпаки, безперервно подавати до агрегату сировину (С), а періодично виводити отриману продукцію (П) (рис 2, г). Можливий і такий варіант: періодичне подавання до агрегату однієї складової сировини(С1), і безперервне другої (С2). Отримана продукція (П) виходить з агрегату безперервно (рис. 2, д).