Функція формування платоспроможного попиту населення.
II призначення - узгодження платоспроможного попиту, під яким розуміємо форму виявлення потреб, забезпечених грошовими коштами покупців, з одного боку і виробництва споживчих товарів - з іншого. Оскільки платоспроможний попит формується під дією двох основних факторів потреб та доходів населення, то за допомогою заробітної плати в ринкових умовах встановлюються пропорції між товарною пропозицією та попитом в конкретний момент часу.
Форми оплати праці
В сучасних умовах на підприємствах найчастіше використовують дві форми оплати праці: почасова?відрядна.
При почасовій формі заробітної плати мірою праці виступає відпрацьований час, а заробіток працівнику нараховується згідно з його тарифом чи посадовим окладом за фактично відпрацьований час.
При відрядній формі заробітної плати мірою праці є вироблена працівником продукція (або виконаний обсяг робіт), а розмір заробітку прямо пропорційно залежить від її кількості та якості, виходячи із спеціально встановленої відрядної розцінки.
Взаємозв'язок елементів заробітної плати (тарифної частини, доплат, надбавок, премій) забезпечується через формування системи заробітної плати. Слід зазначити, що ця система може бути відмінною на різних підприємствах, оскільки взаємозв'язок елементів має свої відмінності для кожного із них.
Водночас, в Україні найпоширенішими на промислових підприємствах є такі системи заробітної плати:
1. Почасові
1.1. Проста почасова (заробіток 3залежить від тарифної ставки С, що відповідає присвоєному працівникові тарифному розряду, та відпрацьований ним часу Ч):
Зпп = С ∙ Ч.(5.1)
1.2. Почасова-преміальна (залежить від тарифної ставки С, відпрацьованого часу Ч та премії за досягнення певних кількісних або якісних показників П):
3ППР= С∙ Ч+Ч.(5.2)
1.3. Оплата праці за місячними посадовими окладами застосовується для працівників організації, робота яких має стабільний характер, Вона може бути як простою так і, відповідно, преміальною.