Тема 18. Гломерулонефрит у дітей. Хронічна ниркова недостатність у дітей
Визначення, класифікація, етіологія, патогенез, клініка, діагностика, лікування, профілактика та прогноз гломерулонефриту у дітей. Хронічна ниркова недостатність: фактори ризику виникнення, етіологія, патогенез, стадії захворювання, клініка, діагностика, лікування, профілактика, прогноз.
2. Актуальність теми.
Зростання захворюваності, повязаною з патологію сечової системи, потребує від майбутніх інтерністів відповідально ставитися до оволодіння вміннями в діагностиці та лікуванні хвороб нирок у дитячому віці; досконало володіючи методами клінічного обстеження дитини, використовуючи неінвазивні клініко-лабораторні та інвазивні обстеження, вчасно провести діагностику захворювань нирок і рекомендувати адекватне лікування для попередження формування ниркової недостатності та інвалідізації дитини.
Кінцеві цілі.
· З`ясувати значення своєчасної діагностики та адекватного лікування гломерулонефритів (ГН) і хронічної ниркової недостатності (ХНН) для здоров`я та життя дітей.
· Ознайомитись з поняттям хронічної хвороби нирок у дітей.
· Знати фактори ризику виникнення, етіологію, патогенез та морфологічні зміни при найбільш поширених варіантах ГН та ХНН у дітей.
· Вміти проводити клінічне обстеження дітей з ГН та ХНН.
· Проаналізувати основні діагностичні критерії найбільш поширених форм ГН та стадій ХНН у дітей.
· Вміти інтерпретувати результати клінічного, лабораторного та інструментального обстежень дітей з ГН та ХНН.
· Скласти діагностичний алгоритм при найбільш поширених формах ГН та ХНН у дітей.
· Засвоїти принципи консервативного лікування ГН та ХНН у дітей.
· Знати показання до діалізу при ХНН у дітей.
· Знати прогноз та профілактичні заходи при ГН та ХНН у дітей.
Мета практичного заняття
Навчити студентів на підставі отриманих знань щодо етіологічних та патогенетичних факторів розвитку аналізувати типову клінічну картину гломерулонефритів і хронічної ниркової недостатності у дітей, складати план обстеження, аналізувати дані лабораторних та інструментальних обстежень, володіти основними принципами консервативного лікування і профілактики ГН та ХНН у дітей, визначати показання до діалізу при ХНН у дітей.
Форми контролю знань та вмінь на практичному занятті.