Хворий А., 57 років, надійшов до лікарні на другу добу від початку захворювання зі скаргами на різкий, дуже сильний, що оперезує, біль в верхній половині живота, збільшення об’єму живота, задишку, нудоту, блювоту, затримку стула і газів. Із анамнезу: захворювання пов’язує з прийомом гострої і жирної їжі, значної кількості алкоголю.
При обстеженні: загальний стан хворого важкий. Положення в ліжку пасивне. Частота пульса 140 за 1 хв., частота дихання - 27 а хвилину. АТ = 100/70 мм рт.ст. Живіт здутий в верхній половині, передняя черевна стінка вище пупка не приймає участі в акті дихання. При пальпації – помірне напруження і виразна болючість в епігастральній ділянці і лівому підребер’ї. Позитивні симптоми Кьорте, Чухрієнко, Воскресенського, симптоми подразнення очеревини негативні. При аускультації живота – шуми перистальтики послаблені.
Задача №5
Хворий Д., 36 років, звернувся до лікаря зі скаргами на постійний біль в правій здухвинній ділянці, нудоту, слабкість, почастішане болюче сечовипускання. Із анамнезу: біль виник в епігастральній ділянці 12 годин потому, через 2 години перемістився в праву здухвинну ділянку, була одноразова блювота. Стул не порушений, кал сформований.
При обстеженні: загальний стан хворого відносно задовільний, температура тіла 37,6°С, пульс 104 уд. за 1 хв. Язик вологий, живіт декілька здутий, права половина черевної стінки відстає в акті дихання. При пальпації визначається помірна напруга м’язів передньої черевної стінки і виразна локальна болючість в правій здухвинній ділянці. Позитивні симптоми Ровзінга, Бартом’є-Міхельсона, Яуре-Розанова. Перитонеальні симптоми не визначаються. При аускультації – перистальтика кишок дещо послаблена.