Хворий Ж., 36 років, знаходиться на лікуванні в хірургічному відділенні, де 3 доби тому назад він був прооперований з приводу перфоративної виразки шлунку, було виконано ушивання перфоративного отвору. На 3-ю добу після операції продовжує турбувати постійний біль в череві, нудота, періодично виникає блювота.
При обстеженні: загальний стан хворого середньої тяжкості, пульс 100 ударів за 1 хв., АТ=100/70 мм рт. ст. Язик сухий, обкладений білим нальотом. Живіт рівномірно здутий, передня черевна стінка слабо приймає участь в диханні. При пальпації - живіт м׳який в усіх відділах, помірно болючий, симптоми подразнення очеревини не виражені. При аускультації - перистальтика кишок різко ослаблена, рідка. При введенні в шлунок зонду виділилось до 1,5 застійного вмісту.
ЗАДАЧА № 8
Хворий Г., 26 років, надійшов в приймальне відділення лікарні зі скаргами на різкий біль в череві переймиподібного характеру, затримку калу і газів, часту блювоту, здуття черева. Із анамнезу: п׳ять років тому хворий переніс оперативне втручання в зв’язку з гострим апендицитом; вказані в скаргах явища з׳явились незадовго до надходження в лікарню після вживання значної кількості їжі і стали поступово наростати.
При обстеженні: загальний стан хворого середньої тяжкості, неспокійний, стогне від болю, пульс 90 уд. за 1 хв., АТ=110/70 мм рт.ст. Язик сухуватий. Живіт помірно здутий, передня черевна стінка слабо приймає участь в диханні. В правій здухвинній ділянці – старий атрофічний післяопераційний рубець. При пальпації живіт м׳який, помірно болючий на рівні праворуч від пупка, визначається симптом ″шума плескоту.″ Симптоми подразнення очеревини не визначаються. Перистальтика кишок резонуюча.