Хворий П., 62 років, скаржиться на помірний перейми подібний біль в животі, затримку стула і газів. Із анамнезу: на протязі останніх 6 місяців відмічає затруднення при акті дефекації, періодично з׳являється слиз і сліди темної крові в калі. За добу до надходження в лікарню з׳явився переймоподібний біль в череві, перестали відходити гази, не було стільця.
При обстеженні: загальний стан хворого середньої тяжкості, пульс 86 уд. за 1 хв., АТ=140/80 мм рт.ст. Язик сухуватий, обкладений білим нальотом. Живіт здутий, видна через передню стінку черева перистальтика кишок. При пальпації - живіт м׳який, помірно болючий нижче рівня пупка. Вислуховуються посилені перистальтичні шуми. Симптомів подразнення очеревини немає. При пальцевому дослідженні прямої кишки патології не виявлено.
ЗАДАЧА № 6
Хворий Р., 48 років, звернувся до приймального відділення зі скаргами на переймиподібний біль в череві, нудоту, блювоту, затримку калу та газів. Із анамнезу: раніше хворий переніс три оперативних втручання на органах черевної порожнини з послідуючим дренуванням порожнини черева, після чого часто виникали напади болю в животі, здуття черева, блювота, нудота, періодична затримка калу та газів. За п’ять годин до надходження в лікарню, після прийняття значної кількості їжі зۥявився перейми подібний біль в череві, нудота ,була дворазова блювота, виникла затримка стула і газів.
При обстеженні: загальний стан хворого тяжкий, пульс 122 за 1 хв., АТ=90/60 мм рт.ст., шкіра бліда. Язик сухуватий, обкладений білим нальотом. Живіт здутий, асиметричний: праворуч на рівні пупка визначається широке, плоске випинання, щільно – еластичної консистенції. В його проекції визначається ″шум плескоту″, а перкуторно над ними – тимпаніт, в лівій половині - живіт запавший, м׳який. Симптоми подразнення очеревини не визначаються. При пальцевому дослідженні прямої кишки виявлено, що ампула її пуста, роздута.