Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Явища на межі рідини і твердого тіла

 

Все сказане про особливі умови, в яких знаходяться молекули поверхневого шару, стосується також і твердих тіл. Тверді тіла, як і рідини, володіють поверхневим натягом (тобто додатковою поверхневою енергією). При розгляді явищ на межі разділу різних середовищ слід мати на увазі, що поверхнева енергія рідини або твердого тіла залежить не тільки від властивостей даної рідини або твердого тіла, але й від властивостей тієї речовини, з якою вони межують. Отже, потрібно розглядати сумарну поверхневу енергію двох речовин, що межують одна з одною. Але, якщо одна з речовин газоподібна, до того ж хімічно не реагує з іншою речовиною і мало в ній розчиняється, то можна говорити просто про поверхневу енергію (або коефіцієнт поверхневого натягу) другого тіла.

Якщо межують одна з одною відразу три речовини – тверда, рідка і газоподібна, то вся система приймає конфігурацію, яка відповідає мінімуму енергії (поверхневої, в полі сил тяжіння тощо). Крапля рідини на поверхні твердого тіла може приймати різну форму (рис.2).

Відлічуваний усередині рідини кут q між дотичними до поверхні твердого тіла і до поверхні рідини, називається крайовим кутом. Якщо кут q гострий (рис.2а), то кажуть, що рідина змочує речовину твердого тіла, якщо тупий (рис.2б) – не змочує. Якщо кут рівний нулю, має місце повне змочування. В цьому випадку рідина необмежено розтікається по поверхні твердого тіла. Якщо крайовий кут рівний , має місце повне незмочування. В цьому випадку поверхня, по якій рідина межує з твердим тілом, стягується в крапку, рідина відділяється від твердої поверхні. У решті випадків спостерігається часткове змочування (або часткове незмочування). Наприклад, чиста поверхня скла повністю змочується водою.

 


Читайте також:

 1. Аеровані промивальні рідини
 2. Аерозолями називають дисперсні системи, дисперсною фазою яких можуть бути тверді частинки або крапельки рідини, а дисперсійним середовищем є газ ( повітря ).
 3. Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства як методична основа діагностики його спроможності протидіяти кризовим явищам та ліквідувати їх наслідки
 4. Аналогія - спосіб отримання знань про предмети та явища на основі їхньої подібності з іншими.
 5. Біоелектричні явища в тканинах: будова мембран клітини, транспорт речовин через мембрану, потенціал дії та його розповсюдження.
 6. Біоелектричні явища і збудження в тканинах.
 7. Будова оптоволокна та основні фізичні явища в оптоволокні.
 8. В'язкість рідини
 9. Вибір промивної рідини для розкриття пласта
 10. Вивчення взаємозв’язків правопорушень з іншими соціальними явищами
 11. Види взаємозв'язків між явищами
 12. Види течії в’язкої рідини
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тиск під зігнутою поверхнею рідини | Капілярні явища

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.