1. Виміряти штангенциркулем (не менше 5 разів) зовнішній (d1) і внутрішній (d2) діаметри. Розрахувати середні значення і похибки. Дані занести в таблицю.
2. До нижнього кінця пружини підвісити тарілочку. Визначити за дзеркальною шкалою нульове положення покажчика NН.
3. Розмістити на тарілочці гирьку масою m=0,5г. Зробити відлік положення показчика NК. Розрахувати коефіцієнт жорсткості за формулою:
(5)
4. Збільшуючи на 0,5г масу гирок (до 3-х грам), повторити завдання пункту 3. Розрахувати середнє значення і похибки визначення. Дані занести у відповідну таблицю.
5. Підвісити до нижнього кінця пружини кільце. Встановити на столик посудину з дистильованою водою. Ослабивши гвинт Д, опустити стрижень С настільки, щоб нижня частина кільця знаходилася від поверхні води в посудині на 5-6 мм. Встановити кільце по можливості паралельно поверхні води.
6. Підняти столик (гвинтом А) так, щоб кільце торкнулося поверхні рідини. Записати перший показ мікрометра . Поволі опускати столик. Як тільки відбудеться відрив кільця, записати другий показ мікрометра . Розрахувати значення видовження пружини L.
7. Повторити, згідно пункту 6, вимірювання видовження пружини 5-6 разів. Розрахувати середнє значення L і похибку його визначення. Дані занести в таблицю.
8. Використовуючи середні значення отриманих величин d1, d2, k і L, розрахувати величину коефіцієнта поверхневого натягу за формулою:
,
(6)
а також розрахувати похибки визначення цієї величини.