МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Гліколітичний розпад вуглеводів (цикл Ембдена-Меєргофа).1 - фосфорілаза; 2 - гексокіназа; 3 - фосфоглюкомутаза; 4 гексофосфатизомераза; 5 - фосфофруктокіназа; 6 - альдолаза; 7 - трифосфат ізомераза; 8 - гліцералъдегідфосфатдегідрогеназа; 9 - фосфогліцераткіназа; 10 - фосфогліцеромутаза; 11 - енолаза; 12 - піруваткіназа; 13 -лактатдегідрогеназа; 14 - гексокіназа; 15 - кетогексокіназа; 16 - кетозо-1-фосфаталъдолаза.
Обмін фруктози також здійснюється гліколітичним шляхом. Частина фруктози перетворюється в глюкозу, інша частина під впливом кетогексокінази перетворюється у фруктозо-1-фосфат і далі в дигідроксіацетонфосфат, подальші зміни якого відбуваються в гліколітичному циклі, що утворився в результаті гліколізу в циклі Ембдена-Меєргофа ацетил-КоА (продукт окисного декарбоксиліровування пірувату) окислюється до води й вуглекислого газу в циклі Кребса (лимоннокислий цикл). Цей процес здійснюється послідовними ферментативними реакціями, у результаті яких вивільняється енергія. Повний розпад однієї молекули глюкози дає 38 молекул АТФ, причому 24 з них утворюються в циклі Кребса. Ферменти цього циклу локалізуються в матриксі мітохондрій (у стінці внутрішньої мембрани). Поступивший у цикл Кребса ацетил-КоА є кінцевим продуктом катаболізму не тільки вуглеводів, але також ліпідів і таких амінокислот, як фенілаланін, тирозин, лейцин та ізолейцин.
Методика проведення роботи Готують 4 щурів з точно визначеною масою тіла. Під шкіру їм вводять інсулін: першому щуру – 0,1 од. інсуліну на 10 кг маси тіла, другому – 0,5 од. інсуліну на 10 кг маси тіла, третьому – 1 од. інсуліну, четвертий щур – контрольний, йому вводять під шкіру 0,5 фізіологічного розчину. Щурів мітять та розміщують під скляний ковпак, спостерігають за їх поведінкою. При розвитку гіпоглікемічного шоку у щурів, яким вводили інсулін: одному з щурів вводять 0,5 мл – 20 % розчину глюкози внутрішньочеревним способом. Порівнюють стан та поведінку експериментальних та контрольних щурів. Проаналізуйте експериментальні спостереження, відмічая різницю у стані та поведінці тварин. Зробіть висновки.
Контрольні питання 1. Як змінюється стан тварин при введенні різних доз інсуліну? 2. Як змінюється стан тварин при введенні розчину глюкози? 3. Дайте пояснення механізму явищ, що спостерігаєте.
Лабораторна робота № 11 Тема: Антидіуретична дія пітуітрину. Мета: Ознайомитись з впливом на діурез антидіуретичного гормону.
Питання до самопідготовки 1. Загальна характеристика гіпофізу. 2. Гормони задньої долі гіпофізу. 2.1 Окситоцин. 2.2 Вазопресин. 2.3 Пітуітрин. 3. Значення гормонів задньої долі гіпофізу.
Короткі теоретичні відомості В задній долі гіпофізу гормони не утворюються. Вони сюди надходять у неактивній формі, а синтезуються в паравентрикуляторному та супраоптичному ядрах гіпоталамуса. В нейронах паравентрикуляторного ядра утворюється гормон окситоцин, а в нейронах супраоптичного ядра – вазопресин (антидіуретичний гормон). Ці гормони накопичуються в клітинах задньої долі гіпофізу, де і набувають активної форми. Вазопресин відіграє важливу роль у процесах сечоутворення і в менший ступені в регуляції тонусу кровоносних судин. Окситоцин посилює мускулатуру внутрішніх порожнистих органів, особливо матку у жінок. Її скорочення різко посилюються, якщо вона знаходилась під впливом дії жіночих статевих гормонів – естрогенів. Під час вагітності окситоцин не впливає на матку, тому що вона під впливом гормону жовтого тіла прогестерону не чуттєва до окситоцину. Механічне подразнення шийки матки викликає виділення окситоцину рефлекторно. Окситоцин стимулює також виділення молока. Акт смоктання рефлекторно сприяє виділенню окситоцину із нейрогіпофізу та утворенню молока. Пітуітрин - це суміш гормонів задньої долі гіпофізу та має сумарну активність. За рахунок вазопресину різко пригнічується сечоутворення та збільшується кров’яний тиск. За рахунок окситоцину відбувається скорочення мускулатури внутрішніх порожнистих органів (у жінок матки).
Методика проведення роботи Підготовлених 4 щурів, після попереднього зважування, розподіляють на 2 групи. Щурам обох груп через зонд вводять у шлунок воду з розрахунку 5 мл на 100 г маси тіла тварини. Потім щурам 1 групи вводять під шкіру пітуітрин 1,5 одиниці на 100 г маси тіла (плацебо). Після чого тварин розміщують у клітки та кожні 30 хвилин протягом 2 годин реєструють діурез. Оформляють протокол досліду. Порівнюють діурез у щурів яким введено під шкіру пітуітрин (1 група) з діурезом тварин (2 група), яким було введено плацебо (фізіологічний розчин).
Контрольні питання 1. Як пітуітрин впливає на діурез тварин? 2. У чому причина виявленого впливу пітуітрину на діурез? Читайте також:
|
||||||||
|