В першому питанні висвітліть ставлення політичних партій та організацій до гетьманату. Охарактеризуйте рішення Другого всеукраїнського селянського з’їзду (8-10 травня 1918 р.) і Другого Всеукраїнського територіального робітничого з’їзду (13-14 травня 1918 р.), а також партійних з’їздів. Чому першою реакцією на гетьманат була критика уряду, проведення антигетьманських зборів, мітингів та маніфестацій? Прокоментуйте слова А.Марголіна: “Позиція бойкоту, що її зайняли всі українські політичні партії по відношенню до доконаного факту, уявлялася мені помилковою. Пряма відмова лівих українських партій від участі в уряді… призвели до того, що і Скоропадський, і німецьке верховне командування почали шукати опертя серед російських політичних партій”.
Незважаючи на сформовані підвалини функціонування гетьманату, навколо нього був утворений політичний вакуум (доведіть). Після приходу до влади П.Скоропадського окремі діячі Української Центральної Ради спробували відродити ідею Всеукраїнських установчих зборів (хто ініціював цю ідею?).
У другому питанні проаналізуйте процес утворення Українського Національно-державницького союзу – УНДС (згодом перейменований на Український національний союз – УНС), його склад і цілі. 21 травняУНДС оприлюднив “Меморіал” (прокоментуйте). Охарактеризуйте течії всередині новоствореного союзу. Висвітліть зовнішні контакти УНС в травні – жовтні 1918 р. З’ясуйте відмінності у поглядах політичних сил України на сутність ситуації, перспективи визвольної боротьби і розстановку сил.
Утворення у Москві Компартії України: закономірність чи випадковість? Проаналізуйте скликання в Москві І з’їзду Комуністичної партії (більшовиків) України (5-12 липня 1918 р.), його рішення.
Назвіть причини наростання масового антигетьманського руху (робітничі страйки, селянські повстання ін.). Визначіть територію поширення селянських повстань. Доведіть, що опозиційні настрої на осінь 1918 р. оволоділи як політичною елітою, так і широкими соціальними верствами. Чи погоджуєтеся ви з словами П.Христюка: “Гетьманщина не мала правдивої підпори ні в одній суспільній верстві України. Горнулись до неї більш-менш щиро тільки деякі міщанські та сільські куркулівські елементи, які хотіли бачити в гетьманщині оборону своїх дрібнобуржуазних клясових, соціяльно-економичних, а разом з тим і національно-культурних інтересів”?
У третьому питанні висвітліть процес підготовки анти гетьманського повстання. Які протиріччя існували у соціалістичному таборі? Виясніть позицію окупаційних військ до підготовки перевороту. З’ясуйте ставлення західноукраїнських діячів до гетьмана і Директорії.