Точність результатів вимірювань. Довірчий інтервал і довірча імовірність.
На жаль, на практиці похибки методики вимірювання не завжди піддаються оцінці. Тому в даний час точність результатів вимірювань характеризують не похибкою вимірювань а довірчим інтервалом , в межах якого з певною ймовірністю (довірчою ймовірністю) можна чекати появу значення досліджуваної величини в умовах запропонованої методики вимірювання. Завдання обробки результатів вимірювань полягає в тому, щоб визначити межі інтервалу, в якому розміщено дійсне значення вимірюваної величини. Цей інтервал визначається щодо її середнього арифметичного значення, що приймається за якнайкращу оцінку істинного.
Тоді прийнята наступна форма запису результату вимірювань якої-небудь величини :
,
де - визначувана тим або іншим способом межа цього інтервалу.
В теорії ймовірності величина цього інтервалу, в якому з відомою ймовірністю Р знаходяться результати окремих вимірювань визначається за допомогою співвідношення:
,
де коефіцієнта Стьюдента, який знаходиться по відомому числу вимірювань і по заданій довірчій ймовірності Р (див. додаток №2).
Таким чином довірча ймовірність того, що вимірювана величина х лежить в інтервалі рівна Р. Якщо число вимірювань n достатньо велике, то довірча ймовірність виражає частку із загального числа n тих вимірювань, в яких виміряна величина опинилася в межах довірчого інтервалу. Кожній довірчій ймовірності Р відповідає свій довірчий інтервал.
Для наочності поняття довірчого інтервалу позначимо на числовій осі точками результати n = 10 умовних вимірювань. Нехай вони групуються навколо середньої величини .
Рис 3. Довірчий інтервал для величини х.
Як видно із рис.3 круглі дужки задають довірчий інтервал, усередині якого знаходяться 5 експериментальних значень з 10, тобто довірча ймовірність . Квадратним дужкам відповідає довірчий інтервал для ймовірності . Отже, чим ширший довірчий інтервал, тим більша ймовірність отримати результат усередині цього інтервалу.