Виділяють переломи клубової кістки, які проникають в кульшову западину, центральний переломовивих головки стегна і крайовий перелом кульшової западини.
Клініка, діагностика. Біль у ділянці кульшового суглоба, порушення функції кінцівки, при супутньому вивиху головки стегна рухи в суглобі неможливі. Залежно від виду пошкодження змінюється положення розпізнавальних точок і контурів кульшового суглоба. При центральному вивиху стегна великий вертлюг западає, має місце вкорочення кінцівки, при задніх вивихах зміщується допереду, при ректальному дослідженні на стороні ушкодження визначається набряклість, болючість, а при центральному вивиху можна визначити контури головки стегна в порожнині тазу. Для уточнення діагнозу обов'язкова рентгенографія.
Лікування. Для зняття болю використовують внутрішньотазову блокаду за Школьниковим-Селiвановим. Якщо має місце задній вивих стегна, проводять його одномоментне вправлення. Переломи кульшової заглибини лікують скелетним витягненням до 6 тижнів з наступним пересуванням на милицях без навантаження на нижню кінцівку протягом 10-12 тижнів. Якщо зміщення усунути не вдається - показана відкрита репозиція, металоостеосинтез фрагментів пластиною і шурупами. Працездатність відновлюється через 5-8 місяців.
Пошкодження органів тазу при переломах
Спостерігаються ушкодження уретри, сечового міхура, піхви, матки, придатків, прямої кишки. Останні і зустрічаються при переломах крижів і куприка. Ректальне і вагiнальне дослідження уточнює діагноз.
Розрізняють позачеревні і внутрішньочеревні розриви сечового міхура.