Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Відмежування злочинів проти довкілля від злочинів проти власності

Незаконна порубка лісу (ст. 246).

Предметом цього злочину є ліс, тобто дерева і чагарники в природному стані, які невідокремлені від коріння і зростають у всіх лісах, незалежно від їх характеру, а також у заповідниках, на територіях і об'єктах природно-заповід­ного фонду або в інших лісах, що особливо охороняються.

Порубка дерев у містах, селищах, інших населених пунктах (в парках, скверах, садах, на вулицях, на територіях підприємств, ор­ганізацій, в придорожніх смугах, а також на сільгоспугіддях, сади­бах, дачних дільницях тощо) не охоплюється ознаками цього злочи­ну і може бути кваліфікована як викрадення чужого майна. Заготів­ля поваленого вітром лісу (буреломного) розглядається як самоуп­равство. Викрадення зрубаної деревини є злочином проти власності.

Об'єктивна сторона цього злочину проявляється в незаконній порубці лісу, тобто у відділенні дерев, що знаходяться в лісі, від кореня незалежно від засобів, що використовуються для цього, і способів (за допомогою сокири, пилки або механічної тяги тощо). Незаконною визнається порубка лісу без відповідного дозволу (тобто лісопорубного квитка чи ордера), виданого відповідним органом, хоч і за лісопорубним квитком або ордером, але не на відведеній дільниці, в більшій, ніж дозволено кількості, не тих порід дерев недозволеним способом. Закінченим злочин є з моменту, коли дерева зрубані і цим заподіяна істотна шкода.

Суб'єктивна сторона злочину — прямий умисел.

Суб'єкт злочину — будь-яка особа.

 

Мовиться, насамперед, про склади злочинів, передбачених ст.246 - Незаконна порубка лісу, ст.248 – Незаконне полювання, ст.249 – Незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом. Ці злочини вчиняються шляхом обернення, напри­клад, лісу на пні, дичини у лісі, риби у природних водоймах у свою власність, тобто благ які, хоч і мають об'єктивну цінність, проте не створені повністю або частково працею людини. Інакше кажучи, предметом цих злочинів виступають природні багатства в їх природному стані.

Проте такі саме дії щодо при­родних об'єктів, які вилучені з природного стану завдяки вкладеній праці людини, розглядаються залежно від способу посягання як ви­крадення чи інший злочин проти власності. Так, дії осіб, винних у заволодінні заготовленим чи складованим лісом, у незаконних ви­лові риби або добуванні водних тварин, що вирощуються підпри­ємствами, організаціями чи приватними особами в спеціально вла­штованих чи пристосованих водоймах, або незаконному заволодінні рибою, водними тваринами, виловленими цими юридичними або фізичними особами, а також дикими тваринами і птахами, які пе­ребувають у розплідниках і вольєрах, слід кваліфікувати як викра­дення чужого майна чи інший відповідний злочин проти власності. У таких ситуаціях матеріальні об'єкти природи, будучи включени­ми у виробничо-трудовий процес, складають предмет злочинів проти власності

 

Питання для самостійного контролю:

 

1. Назвіть родовий об’єкт та види злочинів проти довкілля.

2. Чим характерна суб’єктивна сторона цих злочинів?

3. Хто є суб’єктом злочинів цього розділу?

4. Який із злочинів проти довкілля може бути вчинений з необережності?

5. Вкажіть вік, після досягнення якого настає кримінальна відповідальність за знищення або пошкодження лісових масивів вогнем або іншим загальнонебезпечним способом, що спричинило тяжкі наслідки.

6. Кваліфікуючою ознакою якого злочину проти довкілля є використання транспортних засобів?

7. За приховування якої інформації встановлена відповідальність у одній із статей розділу «Злочини проти довкілля»?

8. Предметом незаконного полювання є:

9. Назвіть склади злочинів проти довкілля, у яких території, взяті під охорону держави, та об’єкти природно-заповідного фонду, що є ознакою основного або кваліфікованого складу злочину, виступають предметом складу злочину.

10. Назвіть склади злочинів проти довкілля, у яких заповідники, території та об’єкти природно-заповідного фонду, що є ознакою основного або кваліфікованого складу злочину, виступають місцем вчинення злочину.

11. Що слід розуміти під промислом у злочині «Незаконне заняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом»?

12. Проведіть розмежування злочинів (заповніть табличку):

 

Злочини, що розмежовуються Спільні ознаки таких злочинів Розмежувальні ознаки
Порушення правил екологічної безпеки (ст. 236 КК України) – Проектування чи експлуатація споруд без систем захисту довкілля (ст. 253 КК України)    
Порушення правил охорони вод (ст. 242 КК України) – Забруднення моря (ст. 243 КК України)    
Умисне знищення або пошкодження територій, взятих під охорону держави, та об'єктів природно-заповідного фонду (ст. 252 КК України) – Порушення правил охорони надр (ч. 2 ст. 240 КК України)    
Знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу (ст. 245 КК України) – Незаконна порубка лісу (ст. 246 КК України)    

 


Читайте також:

  1. IV. Відмінність злочинів від інших правопорушень
  2. А/. Право власності.
  3. Агітація за і проти та деякі особливості її техніки.
  4. Адміністративний захист об’єктів інтелектуальної власності від недобросовісної конкуренції
  5. Адміністративно-правовий захист об’єктів інтелектуальної власності
  6. Адміністративно-правовий захист права інтелектуальної власності
  7. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  8. Аміноглікозиди (стрептоміцину сульфат, гентаміцину сульфат). Механізм і спектр протимікробної дії, застосування, побічні ефекти.
  9. Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства як методична основа діагностики його спроможності протидіяти кризовим явищам та ліквідувати їх наслідки
  10. Аналіз юридичних складів злочинів, що пов’язані з порушенням чинних на транспорті правил та в пошкоджені магістральних трубопроводів
  11. Антисептики ароматичного ряду (фенол чистий, іхтіол, дьоготь, мазь Вількінсона, лінімент за Вишневським). Особливості протимікробної дії та застосування.
  12. Аргументи на користь і проти державного регулювання аграрної сфери




Переглядів: 1939

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Кримінально - правова характеристика деяких злочинів у сфері землекористування, охорони надр, атмосферного повітря | Юридична характеристика окремих складів злочину.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.