3. Фактори, що впливають на процес прийняття управлінських рішень.
1. Сутність управлінських рішень.
Рішення у вузькому значенні слова – це вибір альтернативи визначеного варіанта дій для досягнення мети.
Рішення в широкому значенні слова включають створення представлення задачі, формулювання альтернатив, їхню оцінку, вибір і реалізацію обраної альтернативи.
Управлінське рішення на підприємстві являє собою творчий акт суб'єкта управління (індивідуальної або групової особи), що визначає програму діяльності колективу по ефективному рішенню назрілої проблеми на основі знання об'єктивних законів функціонування керованої системи й аналізу інформації про її стан.
Управлінське рішення є продуктом управлінської праці, розумової діяльності людини. Управлінські рішення - це вибір, що повинний зробити керівник, щоб виконати обов'язки, обумовлені займаній ним посаді. Глобальною метою розробки і прийняття будь-якого УР є забезпечення реалізованого і найбільш ефективного варіанта руху до поставлених перед організацією цілей.
Виходячи з приведеного визначення можна виділити ряд аспектів рішення: організаційний, психологічний, соціальний, інформаційний, економічний.
Організаційний аспект виявляється в організації розробки і виконання управлінського рішення. При цьому реалізується ряд його функцій, а саме направляючу, координуючу і мотивуючої.
Направляюча функція рішень виявляється в тім, що вони приймаються виходячи з довгострокової стратегії розвитку підприємства, конкретизуються в
різноманітних задачах. Одночасно рішення є направляючою основою для реалізації загальних функцій керування - планування, організації, контролю, мотивації, що реалізуються за посередництвом рішень.
Координуюча роль рішень відбиває в необхідності узгодження дій виконавців для реалізації рішень у затверджений термін і відповідну якість.
Мотивуюча функція рішень реалізується через систему організаційних важелів (накази, постанови, розпорядження), економічних стимулів (премії, надбавки), соціальних оцінок (морально-політичні фактори трудової активності, самоствердження особистості, творча самореалізація).
Ефективність кожного управлінського рішення значною мірою залежить від виконання і співвідношення зазначених функцій як у ході його підготовки, так і на етапі впровадження.