Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Види економічних циклів

Поняття економічного циклу і його фази

Економічний цикл – це період часу від початку однієї до початку наступної економічної кризи.

Незалежно від причин і тривалості, кожен економічний цикл складається з чотирьох фаз:

Спад (криза, рецесія).Надвиробництво і подальше падіння обсягів ви­робництва. Затоварювання, зменшення обсягів оптової і роздрібної торгівлі, масове банкрутство, скорочення зайнятості. Зменшення платоспроможного попиту, зниження реальної заробітної плати. Нарощування взаємних неплатежів, недостатність кредитних ресурсів, зростання процентної ставки, не­достатність грошової маси, масове знецінення основного капіталу, затухання інвестиційних процесів, падіння курсів акцій, біржова паніка.

Дно (депресія, застій).Найнижча точка спаду циклу - депресія - критична точка в економіці. Виробництво і зайнятість досягають найнижчого рівня. Спостерігається найбільша кількість банкрутств, дуже висока процентна ставка, відсутні нові інвестиції. Поступово починають зменшуватися товарні запаси.

Пожвавлення.Починає оновлюватися капітал, модернізується виробництво, відновлюються інвестиції, активізується попит. Виробництво, зайнятість та споживання зростають. Рівень цін може підвищуватися, аж поки не буде досягнуто повної зайнятості, і виробництво не почне працювати на повну потужність. Коли виробництво досягає передкризового рівня, еконо­міка входить до фази піднесення (піку).

Пік (піднесення, експансія, бум). В економіці спостерігається повна за­йнятість і виробництво працює на повну потужність. Спостерігається масове оновлення капіталу, розширення виробництва, зростання прибутку та заро­бітної плати. Рівень цін має тенденцію до підвищення, відчувається недо­статність ресурсів, а зростання ділової активності припиняється.

Все це призводить до „перегріву" економіки, виникнення диспропорцій та створення передумов для входження економіки у новий економічний цикл.

Рівень економічної активності

 

 


Пік

 

 

Депресія

 

0 Роки

Рисунок 4.2.1 Економічний цикл

 

Не всі коливання ділової активності пояснюються дією економічних циклів. Є сезонні коливання ділової активності, наприклад, значне підвищення купівельного попиту напередодні свят: Нового року, 8 Березня, Великодня тощо. Також до сезонних коливань схильні такі галузі, як: сільське господарство, будівництво, автомобільний транспорт тощо.

З точки зору факторів економічних циклів виділяють два основних підходи до визначення причин циклів.

Перший пов'язують з зовнішніми (екзогенними) факторами, які перебувають за межами економічної системи:

- політичні й випадкові події (війни, революції, перевороти, „перебудова" в СРСР та перехідний період у нових незалежних державах);

- зміни чисельності населення (міграція);

- поява значних наукових і технічних винаходів і нововведень (автомобіль, залізниці, комп'ютери);

- відкриття нових земель та родовищ корисних копалин;

- виникнення сонячних плям;

- погодно-кліматичні зміни тощо.

Другий - з внутрішніми (ендогенними) факторами, які притаманні даній економічній системі, такими як:

- нестабільність споживчих витрат;

- нестабільність інвестиційних витрат;

- зміна цін на ресурси (нафту, газ та інші види сировини);

- діяльність держави у сфері регулювання економіки (зміни у кредитно-грошовій, податковій політиці) тощо.

Синтез або комбінація зовнішніх та внутрішніх факторів і стають причи­нами економічних циклів.

Види економічних циклів:

Короткі цикли(3-4 роки) - пов'язані з відновленням економічної рівно­ваги на споживчому ринку. При формуванні тривалого дефіциту здійснюєть­ся перепрофілювання виробництва, створюється нова структура економіки, нова пропорційність. Досліджували короткі цикли американці Веслі Мітчелл (1874-1948) і Джозеф Китчин (1861-1932). Економісти монетаристської школи короткі або малі цикли визначають як грошові цикли.

Середні цикли (промислові)(8-12 років) - пов'язані зі зменшенням по­питу на устаткування і споруди. Сам попит, його величина і направленість залежать від впровадження нових технічних та технологічних засобів ви­робництва, що відбувається через механізм переливу капіталу з наступним інвестуванням. Причини виникнення середніх циклів уперше описав фран­цузький економіст Клемент Жугляр (1819-1908).

Довгі цикли (Кондратьєва)(45-60 років)- їх головна рушійна сила - радикальні зміни у технологічній базі суспільного виробництва, його струк­турна перебудова. Автором цієї теорії був російський економіст Микола Кондратьєв (1892-1938).

М. Кондратьєв у великих циклах (хвилях) виділяв дві фази:

1 фаза - висхідна хвиля (25-30 рр.) - це довгострокове піднесення, що виникає на базі нових наукових відкриттів, змін технології. її супроводжу­ють значні соціальні коливання (війни, революції);

2 фаза - низхідна хвиля (20-25 рр.), криза виникає тоді, коли стара струк­тура економіки вступає в конфлікт з потребами нової технології, але ще не готова до змін.

Підйом першого циклу він пов'язував з промисловою революцією в Англії; підйом другого - з розвитком залізничного транспорту; третього - з винахода­ми та впровадженнями електроенергії, телефону, радіо; четвертого - з авто­мобілебудуванням. П'ятий цикл сучасні економісти пов'язують з розвитком електроніки, генної інженерії, мікропроцесорів.

Хвилі великих циклів Кондратьєва впливають і на інші цикли. Якщо хвиля висхідна, то Інші цикли характеризуються незначними депресіями і інтенсив­ними піднесеннями. Якщо хвиля низхідна, то відбуваються зворотні явища.

Також виділяють аграрні, сировинні, електроенергетичні, екологічні кризи.

 

Основні поняття і терміни:

Економічний розвиток- це перехід від одного стану економіки до ін­шого, коли у новому періоді не тільки збільшується виробництво тих самих товарів і послуг, що вже вироблялися раніше, а й має місце виробництво но­вих товарів і послуг з використанням нових технологій порівняно з минулим періодом.

Економічне зростання- це збільшення обсягів реального ВВП в одному періоді порівняно з іншим, або зростання економічної могутності держави (є більш вузьким за змістом порівняно з економічним розвитком).

Екстенсивний тип економічного зростаннядосягається за рахунок роз­ширення обсягів виробництва, тобто використання більшої кількості вироб­ничих ресурсів: збільшення чисельності зайнятих, збільшення обсягу капіталу, залучення більшої кількості природних ресурсів.

Інтенсивний тип економічного зростаннядосягається за рахунок більш досконалого використання економічних ресурсів, тобто: технологічного прогресу, рівня освіти та професійної підготовки кадрів, економії за рахунок зростання масштабу виробництва, покращення розподілу ресурсів, також впливають законодавчі, інституційні та інші фактори.

Змішаний (реальний) тип економічного зростання- зростання вироб­ничих потужностей внаслідок збільшення кількості використання факторів виробництва і вдосконалення техніки та технологій.

Економічний цикл – це період часу від початку однієї до початку наступної економічної кризи.

 

Питання для самоконтролю:

1. Процес, коли в новому періоді не тільки збільшується виробництво тих самих товарів і послуг, що вже вироблялися раніше, а й має місце виробництво нових товарів і послуг з використанням нових техноло­гій порівняно з минулим періодом, називається:

А) економічне зростання; Б) економічний розвиток;

В) економічна стійкість; Г) загальна тенденція до зростання.

2. Який тип економічного зростання характеризується: досягається за рахунок роз­ширення обсягів виробництва, тобто використання більшої кількості вироб­ничих ресурсів: збільшення чисельності зайнятих, збільшення обсягу капіталу, залучення більшої кількості природних ресурсів:

А) екстенсивний; Б) інтенсивний; В) змішаний; Г) усі відповіді помилкові.

3. Який тип економічного зростання характеризується: досягається за рахунок більш досконалого використання економічних ресурсів, тобто: технологічного прогресу, рівня освіти та професійної підготовки кадрів, економії за рахунок зростання масштабу виробництва, покращення розподілу ресурсів, також впливають законодавчі, інституційні та інші фактори:

А) екстенсивний; Б) інтенсивний; В) змішаний; Г) усі відповіді помилкові.


Читайте також:

  1. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  2. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  3. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  4. АНАЛІЗ ЛІНІЙНИХ МОДЕЛЕЙ ЕКОНОМІЧНИХ ЗАДАЧ
  5. Аналіз макроекономічних показників
  6. Аналіз основних техніко-економічних показників діяльності підприємств будіндустрії
  7. Взаємозв’язок економічних і бухгалтерських витрат і прибутку
  8. Вивіз капіталу та інвестиції в системі міжнародних економічних відносин. Напрямки та структура вивозу капі­талу. Форми вивозу та розміщення (інвестування) капіталу.
  9. Вигідне господарсько-географічне розташування Харкова перетворило його у XVIIІ ст. на один з найпотужніших економічних центрів Російської імперії.
  10. Види криз і типи економічних циклів
  11. Види міжнародних економічних договорів




Переглядів: 5415

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття економічного зростання, його вимір і фактори | Поняття зайнятості і безробіття

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.