Тема: Лікарські засоби – похідні карбонових кислот та амінокислот аліфатичного ряду.
ЛЕКЦІЯ №9
ПЛАН:
· Загальна характеристика карбонових кислот аліфатичного ряду.
· Солі лимонної (цитринової) кислоти: натрію цитрат, натрію гідроцитрат.
· Загальна характеристика амінокислот аліфатичного ряду.
· Кислота глутамінова.
Карбоновими кислотами називаються органічні сполуки, в молекулах яких знаходиться карбоксильна група – СООН. Жирні карбонові кислоти малотоксичні, широко розповсюджені у природі.
Хімічні властивості препаратів визначаються властивостями карбоксильної групи.
Органічні карбонові кислоти з солями металів в нейтральному середовищі утворюють осади різного кольору.
Нижчемолекулярні представники ряду кислот розчиняються у воді та дисоціюють за такою схемою:
RСООН+Н2О↔RСОО¯+Н3О+
Карбонові кислоти утворюють солі не тільки при розчиненні у лугах але і в розчинах бікарбонатів (на відміну від фенолів):
RСООН+NаНСО3=RСООNа+Н2О+СО2
Найбільш характерною реакцією на карбонові кислоти є утворення складних ефірів RСООR. Аліфатичні оксикислоти дають з залізом ІІІ-хлоридом інтенсивне жовте забарвлення, а ароматичні оксикислоти – фіолетове або синє забарвлення.
Карбонові кислоти та їх солі мають дуже різноманітну фізіологічну дію, яка, головним чином, залежить від залишку, зв’язаного з карбоксильною групою. Серед карбонових кислот та їх солей знаходяться антисептичні засоби (бензоатна, саліцилова, трихлорацетатна, ундецилинатна кислоти), жовчогінні речовини (дегідрохлоратна кислота та дехолін), протиревматичні засоби (натрій –саліцилат) і т. д. Деякі кислоти застосовуються при виготовленні шипучих порошків (тартратна і цитратна кислоти).