Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Кислоти

Основи

Подібна послідовність вимови і запису назв хімічних елементів у формулі стосується й інших сполук: основ, солей, солеподібних бінарних сполук, галоген- і тіоангідридів, металоїдів. У більшій частині літератури, крім сучасної, подібні назви не використовуються, а тому не слід вважати це за помилку.

Сучасні вимоги до вимови і запису назви хімічної сполуки такі: вимова і запис назв хімічних елементів будь-якої сполуки здійснюється у тому порядку, в якому вони розміщені у формулі. Н а п р и к л а д, FеО — феруму(II) оксид, СuО — купрум(ІІ) оксид, Сu2O — купрум(І) оксид тощо.

Оксиди

Оксидами називаються бінарні оксигеновмісні сполуки, в яких Оксиген виявляє негативний ступінь окиснення. Отже, до оксидів належать майже всі бінарні сполуки елементів з Оксигеном, крім сполуки Оксигену з Флуором — ОF2. Цю сполуку слід віднести до фторидів, а не до оксидів, оскільки Оксиген в ній має ступінь окиснення +2 (електронегативність Флуору (4) вища за електронегативність Оксигену (3,5)).

За хімічними властивостями оксиди поділяють на солетворні і несолетворні.

Солетворні — це такі оксиди, які в разі перебігу певних хімічних реакцій здатні утворювати солі. Н а п р и к л а д:

 

СO2 + Са(ОН)2 = СаСО3 + Н2O;

СаО + 2НСl = СаСl2 + Н2O.

 

Несолетворні — це такі оксиди, які не здатні утворювати солі. Н а п р и к л а д: NO, СО, SіО тощо (таких оксидів відомо мало). Однак несолетворні оксиди беруть участь в інших реакціях, н а п р и к л а д:

 

2NO + O2 = 2NO2.

 

Солетворні оксиди, в свою чергу, поділяються на основні, кислотні та амфотерні.

Основними оксидами називаються оксиди, гідрати яких є основами. До основних оксидів, як правило, належать оксиди металів (не всі): Lі2O, Na2O, К2O, МgO, МnО, Мn2O3, СrO, Lа2O3, ВаО, СаО тощо. Основні оксиди здатні реагувати з ангідридами кислот та кислотами і не реагують з основними оксидами та основами. Більшість основних оксидів не вступає у взаємодію з водою, з нею реагують тільки оксиди лужних та лужно-земельних металів і оксид талію(І) з утворенням лугів. Н а п р и к л а д, оксид кальцію СаО реагує за рівнянням

 

СаО + Н2O = Са(ОН)2.

 

За агрегатним станом основні оксиди – це тверді тіла.

Кислотними оксидами називаються оксиди, які з водою утворюють кислоти. Тому кислотні оксиди часто називають ангідридами кислот. До кислотних оксидів належать: N2O3, NO2, N2O5, SO3, СгO3, V2O5 тощо.

Оксиди типових неметалів мають кислотний характер. До кислотних належать також оксиди деяких металів, що мають ступінь окиснення п’ять і більше (V2O5, СrO3, МnO3, Мn2O7 тощо). Кислотні оксиди не взаємодіють між собою і з кислотами, вступають у реакції з основними оксидами та основами. Н а п р и к л а д:

 

Са(ОН)2 + N2O3 = Са(NO2)2 + Н2O;

3 + СаО = СаSO4.

 

В результаті таких реакцій утворюються солі.

Більшість кислотних оксидів реагує з водою безпосередньо. Н а п р и к л а д:

 

3 + Н2O = Н2SO4.

 

Кислотні оксиди бувають переважно в газоподібному і рідкому, а іноді — в твердому стані.

Амфотерні оксиди одночасно виявляють властивості кислотних і основних оксидів: у разі дії на них кислот або ангідридів вони ведуть себе як основні, а в разі дії основних оксидів або основ — як кислотні. Н а п р и к л а д, амфотерний оксид цинку ZnO з натрій гідроксидом і сульфатною кислотою реагує за рівняннями реакцій

 

ZnО + 2NaОН = Na2ZnО2 + Н2O;

ZnО + Н2SO4 = ZnSO4 + Н2SO4.

 

До амфотерних оксидів належать: Аl2O3, ZnO, Сг2O3, ВеО, SnО, SnO2, РbО, РbO2, МnO2, UO3 тощо. Амфотерні оксиди утворюють переважно метали. Вони, як і основні оксиди, за звичайних умов перебувають у твердому стані. Амфотерні оксиди у воді не розчиняються.

Слід пам’ятати, що деякі амфотерні оксиди (Сг2О3, Аl2O3, ТіO2 тощо) дуже стійкі проти різних впливів: вони не розчиняються ні у водних розчинах лугів, ні в кислотах. Перевести їх у розчини можна лише сплавлянням з твердими лугами, карбонатами, гідрогенсульфатами (або К2S2O7). Реакції відбуваються за такими рівняннями:

 

Аl2O3 + 6КНSO4 = 3К2SO4 + Аl2(SO4)3 + 3Н2О↑;

Аl2O3 + 3Na2СO3 = 2Na3АlO3 + 3СO2↑;

Аl2O3 + СаСO3 = Са(АlO2)2 + СO2↑.

 

Якщо метал утворює декілька оксидів, то основними, як правило, бувають ті, що виявляють нижчий ступінь окиснення металу. Оксиди з проміжними ступенями окиснення металів здебільшого амфотерні, а оксиди металів із ступенями окиснення 5, 6, 7 майже завжди кислотні. Так, Манган утворює оксиди МnО, Мn2O3, МnO2, (МnO3) і Мn2O7. Перші два з них — основні, МnO2 — амфотерний, а два останніх — кислотні.

Найчастіше оксиди добувають безпосереднім окисненням елементів киснем, термічним розкладанням основ, кислот і солей, які містять Оксиген. П р и к л а д а м и можуть бути такі реакції:

 

S + O2 = SO2;

Сu(ОН)2 = СuО + Н2O;

Н2SO4 = SO3 + Н2O;

СаСO3 = СаО + СO2↑.

 

Оксиген здатний утворювати сполуки, які називаються пероксидами.

Ступінь окиснення Оксигену в пероксидах може бути – 1, а в супероксидах – 1/2 (Na2O2-1, КО2-1/2). Деякі пероксиди за походженням можна віднести до класу солей (від кислоти — пероксиду гідрогену Н2O2). Зокрема, пероксиди Na2O2, СаO2 виявляють властивості солей пероксиду гідрогену Н2O2.

Існує декілька номенклатурних правил оксидів.

Якщо елемент утворює кілька оксидів, то в їхніх назвах, згідно з номенклатурними правилами ІЮПАК, зазначають ступінь окиснення електропозитивного елемента римською цифрою в дужках після назви сполуки. Н а п р и к ­л а д, FеО — оксид феруму(II), Fе2O3 — оксид феруму(ІІІ), СuО — оксид купруму(ІІ). Сu2O — оксид купруму(І) тощо.

 

Крім того, розрізняють оксиди за допомогою грецьких числівників, які вказують на кількість атомів Оксигену, що припадає на один атом элемента (гемі-, моно-, сескві-, ді- (ди-), геміпента-, три-, гемігепта-, тетра- тощо). Якщо елемент утворює лише один оксид, його називають просто оксидом, не зазначаючи ступеня окиснення елемента. У назвах пероксидів вживають префікси пер- і супер-. Н а п р и к л а д, ВаO2 — пероксид барію, КO2 — супероксид калію.

 

Основами називаються сполуки, до складу яких входять атом металу і гідроксильні групи — ОН. Число гідроксильних груп у молекулі основи відповідає валентності металу і визначає кислотність основи. Н а п р и к л а д, NaОН — однокислотна основа, Са(ОН)2 — двокислотна і т. д.

З точки зору теорії електролітичної дисоціації основи — це електроліти, що дисоціюють у розчині з утворенням гідроксид-іонів ОНˉ:

 

NaОН = Na+ + ОНˉ.

 

З хімічної точки зору для основ характерна взаємодія із сполуками кислот­ної природи.

Завдяки наявності у складі основ гідроксид-іонів — активних донорів електронів, ці сполуки відповідають також визначенню поняття «основи» за Бренстедом. Згідно з теорією Бренстеда, основам властиве зв’язування йонів Гідрогену.

За розчинністю у воді основи поділяються на розчинні і нерозчинні. Розчинні у воді основи називаються лугами.

За силою основи поділяються на сильні (NaОН, КОН, Ва(ОН)2, СsОН), середні (Мg(ОН)2, ТlОН, Са(ОН)2) і слабкі (Тl(ОН)3, Ві(ОН)3).

Слабкі основи і більшість середніх погано розчиняються у воді. Розчинними є основи, утворені лужними і лужноземельними металами, амонієм, талієм і комплексними катіонами типу [Сu(NН3)4]2+, [Zn(NН3)4]2+ тощо.

Добувають основи декількома методами.

Розчинні основи (луги) у виробництві добувають електролізом водних розчинів їхніх солей (NaСl, КСl тощо), а також дією на розчини їхніх карбонатів гашеним вапном. Н а п р и к л а д:

 

Na2СO3 + Са(ОН)2 = 2NaОН + СаСO3↓.

 

У лабораторних умовах луги можна добути також дією на воду лужними і лужноземельними металами або їхніми оксидами. Н а п р и к л а д, під час взаємодії металічного кальцію або його оксиду з водою відбуваються реакції, що описуються рівняннями

 

Са + 2Н2O = Са(ОН)2 + Н2↑;

СаО + Н2O = Са(ОН)2.

 

Нерозчинні основи добувають дією розчинних основ на солі того металу, основу якого потрібно добути. Н а п р и к л а д, під час взаємодії розчину сульфату купруму(II) з розчином гідроксиду натрію утворюється нерозчинна основа — гідроксид купруму(ІІ) за рівнянням реакції

 

СuSO4 + 2NaОН = Na2SO4 + Сu(ОН)2↓.

 

Основи характеризуються різною стійкістю проти нагрівання, що зумовлено різною міцністю зв’язку атомів Оксигену з атомами металу та атомами Гідрогену в молекулі основи. Н а п р и к л а д, такі гідроксиди, як АgОН, Сu(ОН)2 і Са(ОН)2, розкладаються на відповідні оксиди і воду за кімнатної температури, температури, вищої за 85° С, і за температури 580° С відповідно. Гідроксиди лужних металів киплять і переганяються без розкладання.

Основи взаємодіють з кислотами та кислотними оксидами з утворенням солей:

 

Са(ОН)2 + 2НСl = СаСl2 + 2Н2O;

Са(ОН)2 + SO3 = СаSO4 + 2Н2О.

 

За номенклатурними правилами ІЮПАК речовини, які містять ОН-групи, називаються гідроксидами. Якщо елемент утворює декілька гідроксидів, то в його назві позначають ступінь окиснення металу римською цифрою в дужках після назви гідроксиду. Н а п р и к л а д: Сu(ОН)2 — гідроксид купруму(ІІ); Fе(ОН)2 — гідроксид феруму(ІІ); Fе(ОН)3 — гідроксид феруму(ІІІ) тощо.

За іншою поширеною номенклатурою гідроксиди, утворені одним металом, розрізняють за допомогою префікса, що означає грецьку назву відповідного числа. Н а п р и к л а д, Fе(ОН)2 — дигідроксид феруму; Fе(ОН)3 — тригідроксид феруму тощо.

 

Кислотами називаються сполуки, що містять у молекулах атоми Гідрогену, здатні заміщуватися на атоми металу з утворенням солей.

З точки зору теорії електролітичної дисоціації кислоти — це сполуки, які під час дисоціації здатні відщеплювати катіони лише одного типу — йони Гідрогену. Це визначення узгоджується з теорією Бренстеда, згідно з якою кислоти є донорами йонів Гідрогену.

Кількістю атомів Гідрогену у кислоті, здатних заміщуватися на метал, визначається основність кислоти. Н а п р и к л а д, НСl — одноосновна кислота, Н2SO4 — двохосновна, Н3РO4 — трьохосновна і т. д.

У деяких кислотах не всі атоми Гідрогену здатні заміщуватись на метал. Н а п р и к л а д, Н3РO2 — одноосновна кислота, Н3РO3 — двохосновна.

За силою кислоти поділяються на три групи: сильні (НNO3, Н2SO4, НСlO4, НІ, НВг, НСl тощо), середні (Н3РO4, Н2SO3, НSСN тощо) і слабкі (Н3ВO3, Н2СО3, НСN, НNO2, Н2S тощо).

Часто кислоти поділяються за їхньою окиснювальною здатністю на кислоти-окисники (НNO3, НClO3, НСlO2, НСlO, НNO2, концентрована Н2SO4, концентрована НСlO4 тощо) та кислоти-неокисники (НСl, НВг, НІ, Н3РO4, розбавлена Н2SO4, розбавлена НСlO4 тощо).

За складом кислоти поділяються на безоксигенні (НСl, Н2S, НСN), оксигеновмісні прості (НNO3, Н2SO4, Н3РO4 тощо), ізополікислоти (Н2S2O7, Н2В4O7 тощо) та гетерополікислоти (Н3[Р(Мо3О10)4], Н4[Sі(W3О10)4]).

Частина молекули кислоти після відщеплення від неї йона Гідрогену називається кислотним залишком. Його валентність дорівнює числу атомів Гідрогену у молекулі кислоти. Н а п р и к л а д, для кислот НNO3, Н2СO3 і Н3РO4 відпо­відно кислотними залишками будуть: одновалентний нітрат-іон NO2ˉ, двовалентний карбонат-іон СО32ˉ і тривалентний фосфат-іон РО43ˉ.

Водень з кислот витискується багатьма металами. Під час перебігу цієї реакції виділяється вільний водень і утворюються відповідні солі:

 

Zn + 2НСl = ZnСl2 + Н2↑.

 

Кислоти здатні взаємодіяти з основними оксидами, основами і солями з утворенням солей, наприклад:

 

2НNO3 + СаО = Са(NO3)2 + Н2O;

2НСl + Ва(ОН)2 = ВаСl2 + 2Н2O;

Н2SO4 + ВаСl2 = ВаSO4↓ + 2НСl.

 

Кислоти добувають декількома методами. Більшість оксигеновмісних кислот утворюється під час взаємодії їхніх ангідридів з водою

 

SO3 + Н2O = Н2SO4.

 

Деякі кислоти добувають, діючи на їхні солі сильнішими кислотами:

 

2NaСl + Н2SO4 = Nа2SO4 + 2НСl.

 

Хлороводень НС1 у техніці добувають синтезом з водню і хлору:

 

Н2 + Сl2 = 2НСl.

 

Деякі кислоти добувають специфічними методами, наприклад шляхом гідролізу РІ3:

 

РІ3 + 3Н2O = 3НІ + Н3РO3.

 

Кислоти, як і основи, по-різному ведуть себе під час нагрівання. Н а п р и к л а д, кислоти Н2СO3, Н2SO3 та інші настільки нестійкі, що у вільному стані не добуті — відомі тільки їхні водні розчини, а для розкладання Н2SO4, НСl, Н2S тощо їх слід нагріти до досить високої температури, (НРO3)n кипить і переганяється без розкладання.

У науковій та навчальній літературі кислоти називають за міжнародними номенклатурними правилами: назви оксигеновмісних кислот утворюють від кореня латинської назви кислотоутворювального елемента, суфіксів -ат- (ви­щий ступінь окиснення) або -ит- (нижчий ступінь окиснення), закінчення -на та слова «кислота». Якщо елемент може виявляти більш ніж два ступені окиснення в оксигеновмісних кислотах, то вживають префікси гіпо- (най­нижчий ступінь окиснення) і пер- (найвищий). У полікислотах число атомів кислотоутворювального елемента позначається грецьким префіксом. Назви безоксигенних кислот містять суфікс -ид-.

Якщо елемент з певним ступенем окиснення здатний утворювати кілька кислот, що відрізняються між собою за числом молекул води, то їх розріз­няють за префіксами в назві кислоти: до назви найбагатшої на воду кислоти додають префікс орто-, до назви найбіднішої — мета-. Н а п р и к л а д, НРO3 — метафосфатна кислота, Н3РO4 — ортофосфатна.

Деякі кислоти мають поширені побутові (тривіальні) назви, наприклад НСl — соляна кислота, НNO3 — азотна, Н2SO4 — сірчана, Н2СO3 — вугільна.

Наведемо номенклатурні назви деяких кислот:

 

Формула кислоти Назва кислоти
HСl НNО3 HNO2 Н2SO4 Н2SO3 HРО3 Н3РO4 Н3РO3 Н4Р2O7 Н2СO3 Н2S2O3 НМnO4 НClO НСlO2 НСlO3 НСlO4 Н2СrO4 Н2Сг2O7 H3[Р(Мо3О10)4]   хлоридна нітратна нітритна сульфатна сульфітна метафосфатна ортофосфатна ортофосфітна дифосфатна карбонатна тіосульфатна перманганатна гіпохлоритна хлоритна хлоратна перхлоратна хроматна дихроматна тетратримолібдатоортофосфатна

 


Читайте також:

  1. Білки – це високомолекулярні органічні біополімери, мономерами яких є амінокислоти.
  2. Двохосновні карбонові кислоти
  3. ДИНАМІКА АСКОРБІНОВОЇ КИСЛОТИ В ПЛОДАХ І ОВОЧАХ.
  4. Дія кислоти
  5. КАРБОНОВІ КИСЛОТИ ТА ЇХ СОЛІ
  6. Лекція №2. Білки, амінокислоти: будова, властивості, біологічна роль. Класифікація.
  7. Лекція №7. нУКЛЕІНОВІ КИСЛОТИ. БУДОВА, БІОЛОГІЧНА РОЛЬ. БІОСИНТЕЗ БІЛКА
  8. Ненасичені одноосновні кислоти
  9. Нуклеїнові кислоти – ДНК і РНК.
  10. Нуклеїнові кислоти, їх будова, властивості, роль в життєдіяльності організмів.
  11. Поліпептиди і амінокислоти




Переглядів: 1840

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація неорганічних сполук | Солеподібні бінарні сполуки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.