Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Тема 10 Вибіркові спостереження

1. Поняття і теоретичні основи вибіркового спостереження

2. Різновиди вибірок

3. Середня і гранична помилки вибірки

Вибірковим називається таке несуцільне спостереження, при якому спостереженню підлягають не всі одиниці сукупності, що вивчаються, а лише частина сукупності, яка відібрана за певними правилами.

Разом з тим відібрана сукупність в процесі обробки даних спостережень повинна забезпечити одержання таких результатів, які характеризували б усю сукупність в цілому. Цим забезпечується репрезентативність вибіркової сукупності, тобто властивість її відтворювати усю генеральну сукупність.

Вибіркові спостереження широко використовуються в промисловості (оцінка якості продукції; оцінка використання робочого часу): в сільському господарстві (визначення очікуваної врожайності; продуктивність худоби); в торгівлі (якісгь товарів, що надходять, ефективність нових форм організації торгівлі, маркетингові дослідження); в соціології (опитування громадської думки).

Вибіркове спостереження має багато переваг порівняно з суцільним спостереженням:

1) потребує менше коштів, засобів, часу, ніж суцільне спостереження;

2) дозволяє більш детально вивчити кожний елемент, розширити програму спостереження;

3) дозволяє більш старанно, дбайливо провести спостереження і цим забезпечити більш точні результати, ніж при суцільному спостереженні, якщо сукупність дуже велика.

4) може застосовуватися там, де не можна застосувати суцільне спостереження — коли сукупність дуже велика, або якщо під час дослідження одиниці сукупності знищуються або псуються (обстеження якості продовольчих товарів).

Вибіркові спостереження дають можливість, не вдаючись до суцільного спостереження, одержати узагальнюючі показники, які правдиво характеризують усю сукупність одиниць.

Уся сукупність одиниць, з якої проводять відбір окремих одиниць, називається генеральною (N), а та частина сукупності одиниць, яка відібрана і підлягає обстеженню, називається вибірковою сукупністю (n).

При вибірковому спостереженні використовують дві категорії узагальнюючих показників: частку і середню величину.

Частка (р) визначається як відношення числа одиниць сукупності, яким притаманні ознаки, що цікавлять дослідника, до загальної кількості одиниць сукупності.

Завдання вибіркового спостереження полягає в тому, щоб на підставі оцінки вибіркової частки, дати вірну оцінку частки в генеральній сукупності.

Середнє значення варіюючої ознаки в усій сукупності одиниць називається генеральною середньою (), а середнє значення ознаки у одиниць, які підлягають вибірковому спостереженню, називається вибірковою середньою().

Завдання вибіркового спостереження в даному випадку полягає в тому, щоб на підставі вибіркової середньої одержати вірну уяву про середню генеральну.

Таким чином, першочергове завдання вибіркового спостереження полягає в тому, щоб на підставі вибіркових оцінок визначити невідомі характеристики генеральної сукупності.

 

2. Різновиди вибірок

 

2. Різновиди вибірок

 

Кожне вибіркове спостереження проводиться за певними правилами і згідно з попередньо складеним планом. Відбір одиниць сукупності, що підлягають вибірковому обстеженню. може бути організований за різними схемами і способами.

Однак, за якими б схемами і способами не здійснювався відбір, слід додержуватися загального правила: у окремих одиниць генеральної сукупності повинна бути рівна можливість попасти в число одиниць, які підлягають обстеженню; точніше, відбір окремих одиниць сукупності повинен бути проведений у випадковому порядку.

В теорії вибіркового методу розглядаються дві схеми відбору - повторна і безповторна.

При повторній вибірці чисельність одиниць генеральної сукупності залишається незмінною, тому що кожна одиниця сукупності, яка попала у вибірку, після реєстрації знову повертається в генеральну сукупність, і вона, таким чином, зберігає рівні можливості з усіма іншими одиницями при новому відборі знову попасти у вибірку

Безповторна - це така вибірка, при якій одиниця сукупності, що попала у вибірку, в подальших нових обстеженнях участі не приймає, тобто після першого обстеження вона не повертається в генеральну сукупність. Тому остання в процесі вибіркових спостережень постійно скорочується після кожної нової вибірки.

Найважливіші умови проведення вибіркового спостереження полягають у правильному відборі одиниць сукупності,— який передбачає:

1)достатню кількість відібраних одиниць;

2)об'єктивний відбір, що забезпечує абсолютно однакову можливість кожній одиниці сукупності потрапити у вибірку (випадковий вибір).

Найчастіше використовують такі способи відбору:

1)простий випадковий;

2)систематичний;

3)розшарований;

4)серійний;

5)моментний;

6)багатоступеневий;

7)багатофазний.

Простий випадковий відбір здійснюється за допомогою жереба або таблиць випадкових чисел. Це класичний спосіб формування вибіркової сукупності. Він передбачає попередню підготовку до формування вибірки. Для жереба на кожну одиницю сукупності готують фішку, а для таблиць випадкових чисел — нумерують усі одиниці сукупності.

Відбір може бути безповторним і повторним. Але коли дуже велика генеральна сукупність, доцільніше застосовувати систематичний відбір.

Систематичний відбір передбачає упорядкування одиниць генеральної сукупності. Тобто розбивають (групують) одиниці сукупності на рівні інтервали N/n (крок інтервалу). Початковий елемент відбору визначається як випадкове число в середині першого інтервалу і другий елемент залежить від початкового числа і кроку інтервалу. Якщо початковий елемент — випадкове число 9, а крок інтервалу 30, то другий елемент становить 9+30 = 39, третій 39+30 = 69 і т.д.

Розшарований відбір — це спосіб формування вибірки з урахуванням структури генеральної сукупності. Генеральну сукупність поділяють на якісно однорідні групи за якоюсь важливою типовою ознакою. Потім із кожної групи проводять випадковий відбір елементів пропорційно питомій вазі групи у сукупності.

Серійний відбір полягає в тому, що відбирають не одиниці сукупності, а серії одиниць, які розглядають як одне ціле. Якщо серія потрапила до вибірки, то обстежують усі без винятку елементи серії.

Моментний вибір — полягає в тому, що на певні, заздалегідь визначені моменти часу фіксують наявність окремих елементів процесу. Застосовують для вивчення ефективності використання робочого часу або часу роботи устаткування. Наприклад, якщо обстежують використання виробничого обладнання на промисловому підприємстві, то протягом робочої зміни фіксують щопівгодини, чи працює обладнання, чи ні. Моментне спостереження з точки зору охоплення одиниць сукупності є суцільним, а вибірковим вважається тому, що охоплює тільки певні моменти часу.

Багатоступенева вибірка. Відбір одиниць сукупності здійснюється у декілька (2, 3 і більше) ступенів. Наприклад: при формуванні вибіркової сукупності сімей робітників, зайнятих у сільському господарстві, на першому ступені відбирають 40 % районів області; на другому ступені — 20 % сільськогосподарських підприємств від кількості тих районів, що відібрані на першому ступені; на третьому ступіні — 5 % сімей робітників, у тих господарствах, які потрапили до вибірки на другому ступені. Загальна частка вибіркової сукупності:

0,4x0,2x0,05 = 0,004

Отже, обстеженню підлягає 0,4 % сімей області.

Багатофазна вибірка застосовується для обстеження двох і більше ознак. Відбір одиниць здійснюється у декілька ступенів і при цьому на усіх ступенях відбору зберігається одна і таж одиниця відбору, але розширюється програма спостереження. Формування вибіркових сукупностей виконують поетапно:

1 фаза — вибіркова сукупність;

2 фаза — підвибіркова з вибіркової сукупності 1 фази;

3 фаза — підвибірка з вибіркової сукупності 2 фази.

Суть його у тому, що був проведений суцільний подвірний перепис усіх господарств за скороченою програмою, потім кожне третє господарство описували по більш розширеній, але все ж таки короткій програмі, кожне 9-е — по ще більш розширеній програмі, кожне 27-е — ще по більш розширеній спеціальній програмі і, нарешті, 25 господарств були описані дуже детально (бюджетне описування): 5 ступенів і на всіх ступенях одна одиниця відбору - сільське господарство.

 



Читайте також:

  1. Біомаса - Кількість живої речовини на одиниці площі чи об'єму місцеперебування в момент спостереження. Визначається сумою біомаси усіх популяцій, що населяють дану екосистему.
  2. Вибіркове спостереження населення.
  3. Вибірковість сприймання – це зміна діяльності органів чуття під впливом попереднього досвіду, установок та інтересів людини.
  4. Види і способи вибіркового спостереження.
  5. ВИДИ СПОСТЕРЕЖЕННЯ В РІЗНИХ ТИПАХ ДОСЛІДЖЕННЯ
  6. Види статистичного спостереження.
  7. Види статистичного спостереження.
  8. Види статистичного спостереження.
  9. Види, форми і способи спостереження.
  10. Впізнання поза візуальним спостереженням особи, яку впізнають
  11. Дистанційне спостереження і керування
  12. До основних методів психології належать: спостереження, опитування і експеримент.




Переглядів: 1047

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Індексний факторний аналіз | Середня і гранична помилки вибірки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.