Характер зміни витрат виробництва У короткостроковому періоді
Таблиця 8.2
Фаза
Сукупні витрати, ТС
Середні змінні витрати, AVC
Середні сукупні витрати, АТС
Граничні витрати, МС
Критична точка
І
Зростають
Зменшуються
Зменшуються
Зменшуються до min
Точка перегину кривої МСMC = min
II
Зростають
Зменшуються до min
Зменшуються
Зростають MC £ AVC MC < ATC
Точка перегину кривої AVC AVC = MC, AVC = min
III
Зростають
Зростають
Зменшуються до min
Зростають MC>AVC MC£ATC
Точка перегину кривої АТСАТС = МС, АТС = min
IV
Зростають
Зростають
Зростають
Зростають МС > AVC MC > ATC
—
Динаміка витрат зумовлює поведінку підприємства. За даної технології та організації виробництва підприємство оптимізує свою діяльність, виробляючи продукцію в обсязі, що відповідає мінімальним середнім сукупним витратам. Якщо маркетингові дослідження потверджують, що фірмі доцільно розширювати виробництво, то саме на третій або навіть на другій фазі слід вжити випереджальних заходів. На рішення підприємця про збільшення обсягу продукції, особливо в умовах невизначеного попиту, впливають саме граничні витрати, оскільки вони показують, як дорого фірмі обійдеться додаткове виробництво одиниці продукції.
На динаміку витрат у довгостроковому періоді найбільше впливає характер ефекту від зростання масштабів виробництва (див. тему 7). Варіанти кривих середніх витрат підприємства у довгостроковому періоді наведено на рис. 8.2.
Рис. 8.2. Криві середніх коротко- та довгострокових витрат за сталої
LAC
LAC
(а), зростаючої (б) та спадної (в) віддачі від зміни масштабів виробництва
Найпоширенішим є випадок комбінації зазначених варіантів (рис. 8.3).
Рис. 8.3. Типовий характер
динаміки середніх і граничних витрат у довгостроковому періоді
Зауважимо, що навіть за умови зростаючого ефекту від масштабу виробництва фірмі слід збільшувати обсяги виробництва продукції доти, поки потенційні можливості економії на масштабах не будуть вичерпані (точка А на рис. 8.3).
У деяких випадках у підприємства виникають витрати, які воно не в змозі собі відшкодувати, якщо, приміром, припинить свою діяльність та вийде з даної галузі. В такому разі говорять про незворотні витрати, альтернативна вартість яких дорівнює нулю. Їх не слід брати до уваги при економічному аналізі подальшої поведінки підприємства.