Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Складнопідрядні речення з кількома підрядними

Лекція

Складні речення перехідного типу

Лекція

1. СР з супровідними відношеннями.

2. СР з зіставними відношеннями.

Література:

основна – позиції 4, 5, 10;

додаткова – позиції 9, 15, 22.

 

1. В українській мові існують синтаксичні конструкції, побудовані за зразком СПР, однак їх предикативні частини є синтаксично рівноправними, тобто відношення між ними такі, як у ССР. Такі СР належать до Р перехідного типу.

Серед СР перехідного типу виділяють два різновиди:

– СР з супровідними відношеннями між частинами;

– СР з зіставними відношеннями між частинами.

СР з супровідними відношеннями– це такі речення, одна (супровідна) частина яких містить у собі додаткове повідомлення, що стосується змісту іншої частини. Найчастіше частини таких СР поєднуються між собою сполучним словом що в різних відмінкових формах, яке співвідноситься з повідомленням у попередній частині. Супровідна частина завжди стоїть у постпозиції: Він має до нас симпатію, щочітко видно з цого обличчя. Народу зібралося дуже багато, чогобагато хто не міг сподіватись. Учні того класу значно відстають у навчальній підготовці, про щонеодноразово говорилося на педрадах.

Рідше у ролі сполучних слів супровідних СР можуть виступати такі: як, причому, де, навіщо: Вони підійшли до змагань у хорошій формі, які слід було сподіватись. Ми сяк-так закутались і полягали, причомувікно треба було щільно затикати подушкою.

 

2. СПР з зіставними відношеннямиформально мають підрядні частини, оскільки в них вживаються такі сполучні слова: коли...то, тоді...як, у той час...як, чим...тим, у міру того...як, якщо...то.

При цьому ці сполучники можна легко замінити на сполучники підрядності без втрати граматичного значення СР, оскільки залежність між частинами таких СР фактично мінімальна, майже відсутня: Чим ніч коротша, тимдовший день. Якщо він і досягнув чогось більшого від інших, то зробив це завдяки важкій праці.

1. Загальні відомості. СПР з однорідною супідрядністю.

2. СПР з неоднорідною супідрядністю.

3. СПР з послідовною супідрядністю.

4. СПР змішаного типу.

Література:

основна – позиції 2, 4, 5, 8, 9, 10;

додаткова – позиції 9, 19, 20.

 

1. В українській мові досить поширеними є СПР при одній головній частині наявні дві або більше підрядних. Такі СПР ще називають багаточленними або багатокомпонентними СПР. Відповідно до того, яким чином поєднуються підрядні частини з головною частиною, а також між собою, розрізняють такі граматичні типи СПР з кількома підрядними:

– СПР з однорідною супідрядністю;

– СПР з неоднорідною супідрядністю;

– СПР з послідовною підрядністю;

– СПР змішаного типу.

Супідрядність – це такий тип підрядності, коли дві чи більше підрядні частини одночасно відносяться до однієї головної і залежать від неї. Супідрядність у СПР може бути однорідна і неоднорідна.

При однорідній супідрядності всі підрядні частини пояснюють у головній частині якесь одне слово (при нерозчленованій структурі) або всю головну частину (при розчленованій структурі) поєднуються одними і тими ж сполучними засобами і відповідають на одне і те ж питання: Нема в світі сили, яка б перепинила шлях весні, яка б перешкодила людству йти до миру.

(Речення складне, СПР, з однорідною супідрядністю. Складається з однієї головної і двох підрядних частин; всі вони – підрядні означальні, нерозчленованої структури; приєднуються до головної за допомогою сполучника яка).

У СПР з однорідною підрядністю сполучники чи сполучні слова можуть мати не всі підрядні частини, а лише одна з них – як правило, перша:

Ніхто не звертав на нього уваги, хоча з-під насуплених брів виглядали колючі очі, сухе обличчя заросло чорною щетиною, шинеля була обдерта.

Якщо у підрядних частин є лише дві і поєднуються вони сполучником і, то між ними кома може не ставитись:

Як тільки смеркне і чорне небо укриє землю, далекий обрій враз розцвітає.

2. У СПР з неоднорідною підрядністю однакові або різні за значенням підрядні частини відносяться до різних членів речення у головній частині (у тому числі і різних однорідних):

Земле, моя всеплодючая мати, сили, що в твоїй живе глибині, краплю, щоб в бою сильніше стояти, дай і мені.

Тут питання якої? ставимо від одного слова – додатка сили, а питання для чого? з якою метою? ставимо від усієї головної частини.

Коли б він міг, зі всього світу скликав би лікарів, щоб вони по крапельці знесли здоров’я дружині.

Р з неоднорідною підрядністю. Перша частина – підрядна, друга головна, третя підрядна. Між першою і другою частиною відношення умови розчленованої структури; між другою і третьою – відношення мети розчленованої структури. Поєднуються частини сполучниками коли б та щоб.

3. СПР з послідовною підрядністю – це такі Р, у яких підрядні частини утворює ланцюг: перша становить головну, друга залежить від першої, третя від другої, четверта від третьої і т.д. Відповідно підрядні частини називають підрядною І ступеня, підрядною ІІ ступеня, підрядною ІІІ ступеня:

Не поет, хто забуває про тяжкі народні рани, щоб собі на вільні руки золоті надіть кайдани.

СПР з послідовною підрядністю. Складається з трьох частин: І головна, ІІ підрядна першого ступеня, ІІІ підрядна другого ступеня. Між І і ІІ частинами відношення означальні; між ІІ і ІІІ частинами – мети.

Давно відомо, що добро не забувається ніколи, бо воно увіковічнює себе в часі.

СПР з послідовною підрядністю. Складається з трьох частин: І головна, ІІ підрядна першого ступеня, ІІІ підрядна другого ступеня. Між І і ІІ частинами відношення з’ясувальні; між ІІ і ІІІ частинами – причини.

4. У СПР з кількома підрядними змішаного типу поєднуються різні типи підрядності. Це, як правило, багатокомпонентні структури (п’ять і більше компонентів):

Треба розуміти, що мова тільки та невичерпно багата й гарна, яка виплекана твоїм рідним народом, яка живиться з народних джерел, що ніколи не замулюються.

СПР з кількома підрядними змішаного типу ­– з послідовною та однорідною підрядністю. Складається з п’яти частин: І, ІІ, ІІІ частини – послідовна підрядність; ІІ, ІІІ, ІV – однорідна підрядність; ІІ, IV, V – послідовна підрядність. Смислові відношення: між І і ІІ частинами з’ясувальні, між ІІ і ІІІ та між ІІ і ІV – означальні, між IV і V – означальні.

Лише той гідний світлого майбутнього, хто свято шанує минуле, хто пишається героїчною історією свого народу, хто все робить для того, щоб сучасне було не менш славне, щоб вписалося воно золотими сторінками у скрижалі історії.

СПР з кількома підрядними змішаного типу – з однорідною та послідовною підрядністю. Складається з шести частин: І, ІІ, ІІІ, IV частини – однорідна підрядність; І, IV,V частини – послідовна підрядність; IV, V, VI – однорідна підрядність. Смислові відношення: між І і ІІ, І і ІІІ, І і IV – з’ясувальні, між між IV і V, IV і VI – відношення мети.

 


Читайте також:

  1. Cкладне речення
  2. Безсполучникове складне речення
  3. БЕЗСПОЛУЧНИКОВІ СКЛАДНІ РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ І НЕОДНОРІДНИМИ ЧАСТИНАМИ
  4. Вживання однорідних членів речення.
  5. Вивчення однорідних членів речення
  6. Вироблення початкових уявлень про речення і його будову
  7. Додаток. Два зречення Петра Дорошенка
  8. Електричне коло з декількома джерелами ЕРС
  9. Закон заперечення заперечення.
  10. ЗАПЕРЕЧЕННЯ ДЕЯКОМУ НЕУКОВІ Б ОБЛАСТІ ДІАЛЕКТИКИ
  11. Заперечення як невдача. (not as failure)
  12. Зв'язок між запереченням і доповненням




Переглядів: 3801

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
СПР розчленованої структури | МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ ІНСТИТУТ ДЕРЖАВНОГО ТА МУНІЦИПАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.