Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Характеристика позаурочних форм навчання.

Факультативи - форма диференційованого навчання з метою поглиблення загальноосвітніх знань, трудової підготовки, розвиток різнобічних інтересів і здібностей школярів. Факультативи проводяться паралельно з вивченням обов'язкових навчальних предметів.

Мета факультативних занять:

1) додаткова підготовка учнів;

2) вивчення нового предмета, що не входить до шкільного навчального плану.

Предметні гуртки та наукові спілки створюються на добровільній основі учні паралельних класів або всіх охочих.

Завдання. Запишіть питання, які виникли в ході лекції.


Лекція №

Про шестирічну дитину

ТРИ СКЛАДОВІ ГОТОВНОСТІ ПЕРШОКЛАСНИКА ДО ШКОЛИ

Але спробуймо подивитися на тестування дещо з іншого боку. По-перше, якщо його проводить фаховий психолог, він може, зважаючи на особливості дитини (наприклад, темперамент, швид­кість процесів мислення), реко­мендувати батькам конкретного вчителя, клас, навіть програму. А по-друге, якщо йдеться про спеціалізований навчальний за­клад, то батькам варто зважити, чи «потягне» дитина більш склад­ну програму?

І основне: мета співбесіди з психологом полягає не в тому, щоб з’ясувати, чи вміє дитина читати, а в тому, аби оцінити всі складові готовності малюка до школи. А це — не лише ін­телектуальний рівень. Тож пого­воримо про шкільну зрілість де­тальніше.

Більшість батьків упевнена, що найважливіше — вміти писа­ти, читати і лічити. Але насправ­ді ці навички — лише малесень­ка частка того, що спеціалісти називають «готовністю до шко­ли». Якщо дитина все це вміє, ще не факт, що їй пора до шко­ли. Бо шкільна зрілість насправ­ді складається з трьох частин — фізіологічної, психологічної та інтелектуальної. Зазвичай бать­ки зосереджуються на останній. І не здогадуються про важли­вість двох перших. Адже, якщо дитина не готова до школи фі­зіологічно, це може вилитися у хвороби. А, якщо немає психо­логічної зрілості (тобто вміння працювати в колективі, знахо­дити спільну мову з однолітка­ми і вчителем), дитина згодом може відчути відразу до школи і навчання.

ФІЗІОЛОГІЯ: ЯК ДІСТАТИ ДО ВУХА?

Багато батьків навіть не чуло, що, виявляється, є спеціальні тести, за допомогою яких можна чітко визначити, чи достатньо дитин­ка фізично «дозріла» до школи. Основний з них — так званий «філліпінський тест» шкільної зрілості. Дитина має дотягнути­ся правою рукою через голову до мочки лівого вуха (чи навпаки). Як варіант — прикласти зап’ястя до маківки і дотягнутися до вуха кінчиками пальців.

Коли я розповіла про ці тести в редакції, мої колеги — дорослі дяді й тьоті — почали з ентузі­азмом шукати власні вуха. Зви­чайно, з’ясувалося, що вони до школи дозріли повністю. А ось серед шестирічок цю нескладну вправу не може виконати майже ніхто. Що цікаво, в сім років — це зовсім не проблема!

Ще одна ознака: вважаєть­ся, що до початку навчання в дитини має помінятися міні­мум два зуби. Логопедичні про­блеми, слабкість, хворобливість теж є протипоказаннями. До чого може привести нехтуван­ня фізіологічною зрілістю? Не­зріла дитина не може витримувати шкільні навантаження (особливо, якщо школа — спе­ціалізована, зі складною програ­мою). Деякі спеціалісти вважа­ють, що фізично незріла дитина не спроможна не те що 45 хви­лин висидіти на одному місці, а навіть півгодини нерухомості для неї забагато — може призвести до проблем із серцем.

ПСИХОЛОГІЯ: РОЗУМІЮ СЛОВО «ТРЕБА»

Психологічну зрілість фахівці по­діляють на дві складові: емоційну й соціальну. Емоційна зрілість — це вміння опанувати власні імпульсивні реакції і досить три­валий час виконувати не дуже цікаву справу. Психологи нази­вають це — «довільність пове­дінки». Під соціальною зрілістю мається на увазі потреба у спіл­куванні з однолітками і вміння підкорити свою поведінку зако­нам дитячих груп, здатність при­ймати роль учня, вміння слуха­ти і виконувати вказівки вчителя.

Якщо вміння читати і писа­ти легко перевірити при вступі до школи, то вирішити, чи гото­ва дитина психологічно, набагато важче. Можливо, декому з бать­ків тут якраз і допоможе профе­сійний психолог. На що треба звернути увагу? Насамперед, на те, як дитина реагує на невда­чі, рутинну працю, на прохання зробити щось. Як узагалі вона сі­дає працювати, чи сприймає сло­во «треба». Навіть, якщо дитина дуже розумна, але не бажає на­вчатися, марнує час на різні там «не хочу», «не буду», користі від навчання також не буде.

Ще одна проблема психоло­гічно незрілих дітей — неспро­можність відчути себе «одним з багатьох». Особливо це стосуєть­ся діток, які виховувалися тільки у сім’ї, не відвідували дитсадок. Вони звикли почуватися «пупом землі», а тут: «Я піднімаю руку, а мене не запитують!». Раз не запитали, два, три — і дитина припиняє працювати, цікавити­ся тим, що відбувається на уро­ці. Добре це? Авжеж ні…

ІНТЕЛЕКТ: УМІННЯ ВЧИТИСЯ

Ось що-що, а критерії інтелек­туальної готовності добре ві­домі. Знайти їх можна в будь-якому довіднику. Більшість стандартних тестів також спря­мована на те, аби визначити ступінь інтелектуального роз­витку дитини. Якщо спростити й узагальнити, то інтелектуаль­на зрілість для дитини шести — семи років — це вміння виді­лити фігуру з фону, здатність концентрувати увагу, знахо­дити зв’язки між явищами та подіями, можливість логічного запам’ятовування, вміння від­творювати зразок, а також роз­виток дрібної моторики руки і координація її рухів.

Коли батьки готують дитину до школи, левову частку зусиль вони зазвичай вкладають саме в розумову підготовку. Але іно­ді розуміють її вельми своєрід­но: ставлять знак рівності між «добре підготовленою» і «добре дресированою» дитиною. Зви­чайно, можна навчити малюка письма, читання, лічби. Мож­на навіть «натаскати» його на всі запитання стандартних тес­тів — були б час та бажання. Але навіщо це робити? Вчи­телі молодших класів можуть розповісти багато історій про те, як вимуштрувані діти дуже швидко перетворюються з від­мінників на трієчників. Це тра­пляється саме тому, що вони вміють зубрити, але не вміють навчатися.

Вміння вчитися передбачає готовність мозку до сприйнят­тя нових знань. А мозок теж визріває в певний час. До речі, смішний, на перший погляд, тест з пошуками власного вуха теж нерозривно пов’язаний зі зрілістю мозку.



Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  3. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  4. Аварії на хімічно-небезпечних об’єктах та характеристика зон хімічного зараження.
  5. Автобіографія. Резюме. Характеристика. Рекомендаційний лист
  6. Автокореляційна характеристика системи
  7. Амплітудно-частотна характеристика, смуга пропускання і загасання
  8. Аплікація як вид образотворчої діяльності дошкільнят, його характеристика.
  9. Архітектура СЕП та характеристика АРМ-1, АРМ-2, АРМ-3
  10. Афіксальні морфеми. Загальна характеристика
  11. Банківська система України і її характеристика
  12. Банківські ризики та їх характеристика




Переглядів: 681

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Це метапредметний урок | ПОРАДИ БАТЬКАМ ПЕРШОКЛАСНИКА

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.