Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття та сутність логістики

ТЕМА: ЛОГІСТИКА – ІНСТРУМЕНТ РОЗВИТКУ РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ

ЛЕКЦІЯ 1

План лекції:

1. Поняття та сутність логістики

2. Етапи розвитку логістики

3. Мета, завдання та функції логістики

4. Види логістики

 

Етимологія поняття „логістика” викликає істотні суперечності. За одним з підходів термін „логістика” походить від грецького „logistikos” – обчислювати, міркувати, за другим від французького „loger” – житло, постачати, за третьою від давньогерманського „laubja” – склад, зберігання.

Історично склалося два принципово різних науково-практичних напрямки розвитку логістики – у військовій справі й у математиці. Щодо останнього, то він існує і до цього часу, де під логістикою розуміють математичну логіку (цей термін було закріплено у 1904 році на Женевському філософському конгресі).

Але нас більше цікавить логістика у військовій справі, оскільки саме вона є основою логістики в економіці.

У період Римської імперії існували службовці, які носили титул „логістики”. Вони займалися розподілом продуктів харчування. У І тис. н.е. у військовому лексиконі ряду країн з логістикою пов’язували діяльність по забезпеченню збройних сил матеріальними ресурсами та збереженню їх запасів. Так, у часи правління візантійського царя Леона VI вважалося, що задачами логістики є озброєння армії, постачання військового майна, своєчасне та повне задоволення її потреб та відповідна підготовка кожного військового походу.

Творцем перших наукових праць з логістики прийнято вважати французького військового спеціаліста початку ХІХ століття барона А. Джьоміні, який дав наступне визначення логістики: „практичне мистецтво маневру військами”. Він стверджував, що логістика включає не тільки перевезення, але й широке коло питань, таких як планування, управління, постачання, визначення місця дислокації військ, а також будівництво мостів, доріг тощо. Вважається, що деякі принципи логістики використовувались армією Наполеона. Як військова наука логістика остаточно сформувалась у середині ХІХ століття.

У 1884 році Американський інститут військово-морського флоту ввів поняття „логістика” для потреб навігації. Широкого розповсюдження принципи логістики набули у роки Другої світової війни у процесі розв’язання задач матеріально-технічного постачання американської армії, дислокованої в Європі, а також організації взаємодії між постачальниками зброї та продовольства, транспортом та військами.

Таким чином, військову логістику інтерпретували як сукупність засобів і способів, необхідних для доставки людей, техніки, боєприпасів до місця бойових дій, а також планування й організація заходів щодо підготовки й здійснення пов’язаних з ними процесів.

У середині ХХ століття логістика поступово стала переходити з військової області до сфери господарської практики. Вперше на можливість використання положень військової логістики в економіці вказав у 1951 році співробітник компанії „RAND Corporation” фахівець у сфері системного аналізу О. Моргенштерн, зазначивши, що „... існує абсолютна подібність між управлінням забезпеченням військ і управлінням матеріальними ресурсами у промисловості”. В такий спосіб логістика одержала новий напрям розвитку – ЕКОНОМІЧНИЙ.

Причинами розвитку логістики як економічної науки є:

1) розвиток конкуренції, викликаний переходом від ринку продавця до ринку покупця.

На початку 60-х років резерви підвищення потенціалу безпосередньо у виробництві були суттєво вичерпані. Це викликало необхідність пошуку нетрадиційних шляхів створення конкурентних переваг. Реакцією господарюючих суб’єктів стало застосування маркетингу, як найбільш гнучкої політики виробництва та збуту товарів та послуг. Але дуже скоро стало очевидним, що один маркетинг не здатний вирішити усі проблеми: досягнути оптимальних результатів можна використовуючи маркетинг у комплексі з логістикою.

Науково доведено, що 90 % резервів зниження собівартості продукції „лежить” у сфері постачання та збуту, і лише 10 % – у сфері виробництва.

2) економіко-енергетична криза 70-х років.

Підвищення вартості енергоносіїв примусило підприємців шукати методи підвищення економічності перевезень.

3) модернізація транспорту, поява персональних комп’ютерів, удосконалення засобів зв’язку;

4) глобалізація економіки.

Отже, що ж таке логістика в економіці? Одне з найрозгорнутіших визначень логістики дає Рада логістичного менеджменту США: логістика – це широкий діапазон діяльності, пов’язаної з ефективним рухом кінцевих продуктів від кінця виробничої лінії до покупця, що у деяких випадках включає рух сировини від джерела постачання до початку виробничої лінії. Ця діяльність охоплює транспортування, складування, обробку матеріалів, захисне упакування, контроль запасів, вибір місця перебування виробництва і складів, прогнозування попиту, маркетинг і обслуговування споживачів.

Логістика – це наука про планування, організацію, управління, контроль і регулювання рухом матеріальних та інформаційних потоків у просторі і часі від їх первинного джерела до кінцевого споживача.

Об’єкти логістики: потокові процеси (матеріальні, інформаційні, фінансові, потоки послуг).

Предмет логістики: оптимізація потокових процесів.

Суб’єкти логістики: логістик або логістична служба.

 



Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  7. Аналіз маркетинг-логістики
  8. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  9. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  10. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  11. Базове поняття земле оціночної діяльності.
  12. Базові поняття




Переглядів: 1165

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Юридична відповідальність у галузі екології. | Мета, завдання та функції логістики

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.