Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Мистецтво кочівників

Важко з точністю встановити тимчасові рамки мистецтва степових кочівників. І якщо ми зв'язуємо його з доісторичною епохою Європи, то робимо це тому, що в їхньому мистецтві основну роль відіграє метал. Область його поширення велика, простирається від Чорного моря до Байкалу. Його хронологія ще більш мрячна, багато знахідок не вдається датувати точніше, чим між VIII і II ст. до н.е.

Скіфи, які прийшли з берегів Каспію, улаштувалися в південних областях Росії від України до Волги, мабуть, у VIII ст. до н.е. Вони були прославленими наїзниками й лучниками. У VII-VI ст. скіфи підтримували зв'язки із грецькими колоніями в Криму, вони випробували також культурні впливи Ірану. Мистецтво скіфів розбудовує переважно анімалістичні мотиви й вражає надзвичайним динамізмом.

Мистецтво скіфів пишно розквітло в золотих і бронзових прикрасах т.зв. « звіриного стилю», на яких тварини сплітаються або кидаються один на один у лютій сутичці. Все це відзначене високою декоративністю й свідчить про певну любов до розкоші. У Келермеських курганах (Кубань) була знайдена прекрасна золота карбована пантера з перегородчастою інкрустацією бурштином і емаллю. Скіфи займалися й різьбленням по дереву. Прикладом може служити саркофаг-колода, прикрашений з боків різьбленими фігурами тварин, виявлений у Башадарському кургані.

Серед найбільше часто зображуваних тварин - завжди диких звірів за винятком коня - часто зустрічаються олені, що пояснюється віруванням, згідно з яким олені супроводжували душі померлих у потойбічне царство. Іноді вони виконані в реалістичній манері, в інших випадках сильно стилізовані. Від кочових племен, що жили в районі Алтаю, до нас дійшли вироби з дерева, хутра, шкіри й повсті, що збереглися завдяки вічній мерзлоті в похованнях Пазирика У-ІУ ст.. до

н. е.). У Пазирикі виявлені різні предмети, приблизно V ст. до н.е., з повсті, прикрашеної різними візерунками: чепрак з орнаментом із хрестів і ромбів, сідельні подушки, на яких зображені різні тварини в сутичці з тигром або грифоном. Особливий інтерес представляє великий повстяний настінний килим з кольоровими аплікаціями; серед них виділяється фігура вершника перед богинею, що сидить на троні із квітами в руці.

Сармати, що є, очевидно, іранськими вихідцями, улаштувалися в басейні Волги до V ст. до н.е.; від них залишилися поясні бляхи з ажурного золота, призначені для прикраси пояси, що й зображують сцени полювання й двобоїв між тваринами. На півдні Росії були виявлені гробниці сарматських царів I і II ст., і зокрема гробниця цариці, похованої у своєму оздобленні з мистецьки оброблених прикрас. Серед них є вінець із двома ажурними фризами, на яких зображені фігури грифонів, є також ваза з ручкою у формі оленя, флакон, кругла скринька для пахощів і навіть ігольник.

В епоху великого переселення народів сарматське мистецтво поширилося по Європі, де були виявлені прикраси, декоровані анімалістичними мотивами. Таким чином, тварини степової Азії добралися до берегів Атлантики.

 


Читайте також:

  1. Австрії: мистецтво повсякденного життя.
  2. Архітектура і мистецтво. Українське бароко.
  3. Архітектура і образотворче мистецтво Русі.
  4. Архітектура та мистецтво
  5. Архітектура та образотворче мистецтво
  6. Архітектура та образотворче мистецтво
  7. Архітектура та образотворче мистецтво Київської Русі
  8. Архітектура та образотворче мистецтво.
  9. Архітектура та образотворче мистецтво.
  10. Архітектура. Образотворче мистецтво
  11. Архітектура. Образотворче мистецтво.
  12. БЕСІДИ ПРО ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО




Переглядів: 972

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Культура Латен | Азія й Океанія

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.