Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Позовна давність

Сплив великого строку після правопорушення породжує певні негативні наслідки і в судочинстві. За давністю важко встановити дійсні обставини справи—втрачені документи, померли чи виїхали свідки, забуті окремі факти тощо. Зовсім інша справа, коли пози­вач звертається за захистом свого порушеного права відразу чи протягом нетривалого строку після правопорушення. Крім того, тривале незвернення позивача за захистом свого права породжує певну невизначеність у правових відносинах, в цивільному обороті. Наприклад, до покупця звернулася третя особа, стверджуючи, що куплена ним річ належить йому на праві власності. Проте активних дій ця третя особа не проявляє (позову не закладає). Покупець Між тим купив річ для подарунка, а тепер не знає, як бути. Не­визначеність породжувала нестабільність цивільного обороту, чого не можна допускати. Тому з давніх часів строки в майнових спо­рах — необхідний елемент судочинства.

Строки в праві мають різне значення і в інших правовідноси­нах. В одних випадках час може породжувати правовий захист, в інших—погашати. Сплив певного часу перетворює факт в право (набувна давність), проте він і гасить право (позовна давність). Час надає право одному, водночас позбавляючи права іншого.

Поміж часово-правових категорій в судочинстві найбільшого значення набула позовна давність — встановлений законом строк для захисту порушеного права в суді. Як правова категорія в рим­ському праві вона виникла досить пізно, класичне римське право Цього поняття не знало. За тих часів були законні строки для де­яких позовів, з яких поступово розвинулась й позовна давність. Законні строки погашали саме матеріальне право.Вони були не довгочасними.

Основна відмінність законних строків від позовної давності полягала в тому, що:

1. Законні строки менш тривалі строки : один рік для спорів про рухоме і два роки в спорах про нерухоме майно. Позовна давність — ЗО років.

2. Сплив законного строку погашав не тільки право на захист, а й саме матеріальне право. Наприклад, в спорі про право власності зі спливом законного строку власник втрачав як право на захист, так і право власності на спірну річ. Із спливом позовної давності власник втрачав право на судовий захист свого права власності, проте він не втрачав самого права власності.

3. Законні строки не переривались і не зупинялись. Позовна давність могла зупинитися й перерватися.

Спочатку цивільні позови ніякою давністю не обмежувалися — доки, поки існувало саме право, існувало й право на позов, тобто на судовий захист. Однак вже претори внаслідок викладених вище причин обмежують право на захист строком в один рік (строк пов­новажень самого претора). Потім були встановлені строкові обме­ження для деяких цивільних позовів. І тільки в 424 р. Імператор Феодосій II вводить спеціальні строки для погашення права на позов тривалістю ЗО років. Згодом для позовів (церкви, державні скарбниці та ін.) встановлюються строки 40 років, для інших — коротші, але основний строк позовної давності — ЗО років.

Встановлення жорстких строків позовної давності потребувало точного визначення початку їх перебігу, що залежало від харак­теру правовідношення. В строкових договорах початком перебігу позовної давності вважався наступний день після спливу договір­ного строку. Наприклад, договір позики грошей був укладений на 5 років—з 01.01.80 р. до 01.01.85 р. н. е. Позовна давність починає свій перебіг з 02.01.1985 р., проте якщо в договорі строк виконан­ня не зазначений, то через 7 днів після заяви вимоги кредитора. В спорах про речове право перебіг позовної давності починається з того часу, коли в суб'єкта речового права (власника) виникає право на позов, тобто коли йому стає відомо, де знаходиться його річ.

Нормальний перебіг позовної давності може перериватися й зупинятися. Перерва настає з двох підстав: підтвердження боргу і закладання позову в установленому порядку. Так, боржник, якому кредитор нагадав про необхідність виконати зобов'язання, своїм Проханням про відстрочку виконання не тільки не заперечує наяв­ності боргу, а й підтверджує його і тільки просить про відстрочку. Інший випадок перерви позовної давності — закладання позову, який не був розглянутий судом внаслідок досягнення мирної уго­ди про ту саму відстрочку. В зазначених випадках позовна дав­ність переривалась і починала свій перебіг спочатку. Час, що сплив до перерви, до уваги не приймається.

Зупинення тільки на певний строк перебігу позовної давності може бути викликане певними обставинами, однак після усунення

Їх позовна давність триває. Строк, що минув після зупинення позовноЇ давності, компенсується часом після її поновлення. У сумі 8Ін не повинен перевищувати строку позовної давності. Зупинення позовної давності могло мати місце у випадках: військових дій, епідемії, неповнолітності правомочної особи на закладання позову та інших обставинах, що були перепоною для закладання позову.

Сплив строку позовної давності призводив до погашення права на позов, однак не припиняв права вимоги чи права на річ. Спір­не право продовжувало існувати, проте воно вже позбавлене за­хисту з боку держави. Отже, виконання зобов'язання після спливу строку позовної давності (наприклад, повернення боргу) вважаєть­ся виконанням належного, оскільки саме право існує, хоча й по­збавлене захисту позовом. Наприклад, якщо йдеться про спірне зобов'язання, то воно зберігає силу і після спливу строку позов­ної давності, проте позбавляється позовного захисту. Такі зобов'я­зання дістали назву натуральних.


Читайте також:

  1. Відносна давність старослов’янських азбук.
  2. Позовна давність
  3. Позовна давність
  4. Позовна давність .
  5. Позовна діяльність прокурора в адміністративному судочинстві та участь у судових засіданнях у суді першої інстанції.
  6. Поняття позовної давності (загальна і спеціальна позовна давність).
  7. СТРОКИ ТА ТЕРМІНИ У ЦИВІЛЬНОМУ ПРАВІ. ПОЗОВНА ДАВНІСТЬ.
  8. Тема 10. Строки та терміни у цивільному праві. Позовна давність
  9. Тема: Позовна давність




Переглядів: 928

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Особливі засоби преторського захисту. | Основний поділ населення Римської держави на вільних і рабів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.