Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 1: Сутність і функції грошей.

ВСТУП

БЕРЕЖАНИ 2014

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ

з дисципліни

«Гроші і кредит»

студентів економічних спеціальностей

денної та заочної форми навчання

освітньо-кваліфікаційний рівень “Молодший спеціаліст”

 

Тернова І.В., -Конспект лекцій з дисципліни «Гроші і кредит» студентів економічних спеціальностей денної та заочної форми навчання освітньо-кваліфікаційний рівень “Молодший спеціаліст”

 

Рецензенти:

 

Боднар О.В., к. е. н. кафедри бухгалтерського обліку та аудиту ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут»

 

Герчанівська С.В., к. е. н.,доцент кафедри бухгалтерського обліку та аудиту ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут»

 

У конспекті лекцій викладено теоретичні та практичні аспекти щодо сутності та функцій таких категорій, як «гроші», «валюта», «кредит», зміст основних теорій грошей, поняття про грошовий обіг, грошова маса, грошові потоки, грошовий ринок. Проаналізовано організацію грошово-кредитної та банківської систем України, функціонування основ кредитних, розрахункових і валютних відносин в умовах ринкової економіки.

Теоретичний матеріал доповнено задачами й прикладами їх розв'язання, а також тестовими питаннями до контролю знань студентів до кожної теми.

Конспект лекцій відповідає типовій програмі навчальної дисципліни «Гроші та кредит» відповідно до вимог Державного стандарту підготовки молодший спеціаліст за напрямом «Економіка і підприємництво».

 

 

Обговорено і затверджено

на засіданні циклової комісії

спеціальних економічних дисциплін

протокол № 5 від _____________2014р.

Голова циклової комісії - У.Є. Бурдаш

 

Робочий зошит розглянуто і схвалено на засіданні

Науково – методичної ради

Протокол № __від ___________2014р.

Голова науково – методичної ради - М.О. Русиняк

 

 

ÓТернова І.В., 2014 рік

Ó Бережани, 2014 рік

Гроші слугують не тільки засобом взаємодії товаровиробників,

а й визначають ефективність

функціонування господарського механізму суспільства.

 

Розвиток в Україні ринкових відносин зумовив перебудову кредитно-грошових відносин. Це стосується насамперед розвитку грошової системи і грошового обігу, кредитної та валютної систем.

Економіка України пройшла всі етапи реформування грошової системи, послідовного переходу до постійної грошової одиниці — гривні.

Розроблено досить ефективну грошову систему — державну систему регулювання грошового обігу, інфляції. Вдається уникнути емісії грошей і збалансувати грошову й товарну масу.

Докорінним змінам піддалася кредитна система, що тісно пов’язана з формуванням банківської системи. Зараз в Україні використовуються всі основні форми кредитів, розширені права комерційних банків у здійсненні комерційної діяльності.

Від розуміння світових фінансових процесів, інформаційного забезпечення та вміння ефективно використовувати сучасний грошово-кредитний інструментарій значною мірою залежить успіх та місце суб’єктів політико-економічних відносин у світовій ієрархії. У зв’язку з цим для держави, яка претендує зайняти належне місце в глобальному просторі, особливо актуальною стає підготовка фахівців, здатних аналізувати такі економічні явища, як гроші, грошовий ринок та кредит, осмислювати зміни в їхньому функціонуванні та виробляти адекватні підходи в сучасній економічній політиці, а розвиток ринкових відносин зумовлює підвищення ролі грошей і кредиту в різних галузях економіки України.

Наукове розуміння проблем грошей, грошового обігу, кредитних відносин є необхідною складовою становлення професійних економічних знань студентів. Тому важливе місце в підготовці висококваліфікованих бакалаврів та спеціалістів з економіки відводиться навчальній дисципліні «Гроші і кредит».

Метанавчального курсу «Гроші і кредит» — ознайомити студентів з відповідним методологічним і методичним апаратом знань з теорії грошей та кредиту, кількісної теорії грошей і сучасних монетаризму, грошового обігу, грошового ринку та грошових систем, кредитних та валютних відносин для розвитку грошової та кредитної систем.

Предметомдисципліни «Гроші і кредит» є детальна характеристика базових категорій теорії грошей і кредиту, яка необхідна для переходу до конкретних проблем розвитку грошово-кредитної системи в сучасних умовах.

Дисципліна«Гроші і кредит» тісно поєднана з такими економічними курсами, як економічна теорія, теорія фінансів, державне регулювання економіки і прогнозування, макроекономіка, ринок фінансових послуг, фондовий ринок, банківські операції, міжнародні фінанси.

Завданнядисципліни — дати майбутнім фахівцям з економіки знання щодо сутності та функцій таких категорій, як «гроші», «кредит», зміст основних теорій грошей, поняття грошового обігу грошових потоків, грошового ринку та грошових систем, основ кредитних, розрахункових і валютних відносин, тобто сформувати діяльність підприємств та їх внутрішніх підрозділів, з метою виявлення реальних резервів і розробки заходів щодо їх найбільш ефективного використання. Таке вивчення проводиться на основі даних бізнес-планів, нормативних документів, бухгалтерського обліку, різних форм звітності та інших джерел інформації з метою виявлення і реалізації можливостей підвищення ефективності виробництва і якості роботи підприємства в студентів теоретичну базу для наступного оволодіння практикою використання грошово-кредитних інструментів у системі регулювання економіки України.

Мета викладання дисципліни

Метацього навчального посібника — забезпечити студентів навчально-методичними матеріалами, необхідними для самостійного вивчення теоретичного курсу «Гроші і кредит».

Конспект лекцій містить основні теоретичні та практичні положення щодо вивчення кожної теми, плани практичних і семінарських занять із зазначенням рекомендованої літератури, запитання для самоконтролю міцності засвоєння теоретичних положень курсу «Гроші та кредит», завдання для блочно-модульного контролю, задачі та приклади їх розв’язання, список рекомендованої літератури з курсу.

Конспект лекцій призначений для студентів усіх економічних спеціальностей. Зазначені вище матеріали спрямовані на методичне забезпечення всіх форм роботи студентів, пов’язаних з опануванням теоретичного матеріалу, засвоєнням відповідної термінології, ознайомленням з літературними джерелами тощо.

 

План:

1. Походження грошей, роль держави у створенні грошей.

2. Сутність грошей, гроші як гроші і гроші як капітал.

3. Форми грошей та їх еволюція.

4. Вартість грошей.

5. Функції грошей.

6. Якісні властивості грошей.

7. Роль грошей у розвитку економіки

Література:

  1. Гроші і кредит: Підручник. Затверджено МОН / Колодізєв О.М., Колесніченко В.Ф. — К., 2010.
  2. Береславка О. Вальвація гривні: вплив на інфляційні процеси в Україні та рівень доларизації економіки / О. Береславка // Вісн. НБУ. – 2006. – № 6.
  3. Левченко Л. В. Гроші та кредит : навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / Л. В. Левченко. - К. : Центр учбової літератури, 2011. - 222 с.
  4. Коваленко Д. І. Гроші та кредит: теорія і практика: Навч. посібник. 3-тє вид. допов. та перероб. — К.: Центр учбової літератури, 2011. — 352
  5. Демківський A.B. Гроші та кредит : навч. посіб. / А.В. Демківський. – К.: Дакор, 2005.
  6. Нахла Ю. FOREX: валютний ринок, де вільно продають і купують гроші / Ю. Нахла // Персонал. – 2006. – № 9.

 


Читайте також:

  1. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  2. Алгоритм знаходження ДДНФ (ДКНФ) для даної булевої функції
  3. Але відмінні від значення функції в точці або значення не існує, то точка називається точкою усувного розриву функції .
  4. Аналіз коефіцієнтів цільової функції
  5. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
  6. Асимптоти графіка функції
  7. Базальні ядра, їх функції, симптоми ураження
  8. Базові функції, логічні функції
  9. Банки як провідні суб’єкти фінансового посередництва. Функції банків.
  10. Банківська система та її основні функції
  11. Банківська система та її структура. Функції Центрального банку.
  12. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн




Переглядів: 685

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
БІОРЕСУРСІВ І ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ УКРАЇНИ | Походження грошей, роль держави у створенні грошей

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.