Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Роль кредиту у розвитку економіки

Кредитні відносини впливають на процеси, що відбуваються в економіці і результати цього впливу дуже важливі та багатогранні. Насамперед, надання кредиту впливає на процеси виробництва, реалізації та споживання продукції, а також на сферу грошового обігу, що їх опосередковує. Принципи повернення, терміновості і платності кредиту підвищують відповідальність і посилюють зацікавленість учасників кредитних відносин, що сприяє раціональному використанню запозичених коштів.

Ця відмінність кредитних відносин очевидна порівняно з бюджетним фінансуванням, яке надається безкоштовно і не передбачає повернення грошей до бюджету. За бюджетного фінансування майже відсутня матеріальна зацікавленість у зменшенні сум фінансування та їхньому ефективному використанні.

Зазначені особливості принципів надання кредиту сприяють підвищенню його ролі в економії обмежених ресурсів. Про важливість кредиту свідчить також його участь у перерозподілі матеріальних ресурсів. Надання банківського кредиту передбачає використання залучених вільних коштів. Ці кошти не були використані власниками для придбання товарів і послуг, а були покладені в банк під певні відсотки. Надання цих коштів у кредит свідчить, що у особи, яка його отримала, з'явилась потреба придбати товари або отримати послуги. Отже, застосуван­ня банківського кредиту свідчить про його значення у системі перерозподілу матеріальних ресурсів у господарстві.

Одним із проявів ролі кредиту є його вплив на безперервність процесів виробництва та реалізації продукції. За умови постійного неспівпадання поточних грошових надходжень і витрат підприємств виникає тимчасовий брак коштів для придбання товарно-матеріальних цінностей, що загрожує безперервному процесу виробництва.

У цьому разі банківський кредит допомагає виробнику, що потребує коштів, своєчасно придбати і оплатити потрібні матеріальні ресурси. Велика роль кредиту у розширеному виробництві. Він може бути використаний не лише для збільшення запасів і витрат, що потрібні для розширеного виробництва і реалізації продукції. Кредит може бути використано для збільшення чолових фондів — будівель, споруд, нових технологій. У цьому разі кредит сприяє розширеному вироб­ництву і використання кредиту як джерела коштів для капіталовкладень надає можливість контролювати ефективність таких витрат, оскільки можливість погашення цих позик залежить від строків впровадження нових потужностей і отримання прибутків від цих заходів.

Важливу роль кредит відіграє за умови використання його як джерела коштів для виконання лізингових операцій.

Зазначені напрямки використання кредиту для задоволення тимчасових, сезонних потреб у коштах, а також для капіталовкладень сприяють безперервності і розширенню процесів виробництва і реалізації продукції. Оскільки кредит поєднується із виробництвом, комерцією та іншими сферами підприємництва, то цей факт забезпечує реалізацію принципу "гроші роблять гроші", сприяє самозростанню грошей, і звідси — дає поштовх для розвитку капіталізації економічних процесів.

Отже, економічна роль кредиту ще й у тому, що він сприяє капіталізації усієї системи економічних відносин загалом, і системи грошових відносин зокрема.

Збільшення випуску кредитних грошей понад потреби товарообороту перетворює банкноти у звичайні паперові гроші, що знецінюються. Оскільки товарообмін опосередковується кредитними документами, то уся система економічних відносин є не товарно-грошовою, а товарно-кредитною. На основі кредитних відносин відбувається інтеграція виробничої, торговельної і банківської сфер, забезпечується їхня єдність і взаємодія.

Перетворення товарного господарства у кредитне означає, що уся система оптової торгівлі ґрунтується на кредиті, тобто, товари тривалого користування продаються, в основному, у кредит. Запровадження кредитних карток призвело до продажу в кредит і великої кількості товарів повсякденного попиту. Акти купівлі-продажу заміняються актами платежу. У витратах населення зростають платежі за кредитною заборго­ваністю, сягаючи у США приблизно 20% від сімейного бюд­жету. Доходи теж набувають кредитної форми, оскільки заробітна платня перераховується підприємствами та організаціями на особисті банківські рахунки працівників.

Перетворення товарного виробництва на кредитне означає і модифікацію капіталістичних виробничих відносин, що ґрунтуються вже не на приватній, а на приватно-корпоративній формі власності. Кожний підприємець у своїй діяльності розраховує не стільки на власний капітал, скільки на позики та кредити банку.

Отже, якщо розглядати вплив кредиту на розвиток економіки, то можна дійти висновку, що головним у цьому є про­цес капіталізації усієї системи економічних відносин суспільства і видозміна їхніх головних ланок — грошей, капіталу, власності.

 


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. III.Цілі розвитку особистості
  3. III.Цілі розвитку особистості
  4. III.Цілі розвитку особистості
  5. Iсторiя розвитку геодезичного приладознавства
  6. V Потреби та мотиви стимулюють пізнання себе та прагнення до саморозвитку.
  7. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  8. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  9. Аварії з викидом (загрозою викиду) сильнодіючих отруйних речовин на об'єктах економіки.
  10. Аграрний комплекс національної економіки.
  11. Агроекологічні проблеми розвитку і шляхи їх розв'язання
  12. Адміністративної економіки.




Переглядів: 887

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація кредитів комерційних банків | ТЕМА 6. Грошовий ринок

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.