Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розділ 5. Пожежна безпека

Основні терміни

Природні і СВГ при недотриманні певних вимог безпеки загораються, що стає причиною пожеж і вибухів, які призводять до аварій.

Спалахом називається швидке згорання горючої суміші при піднесенні до неї джерела загорання. Найнижча температура горючої речовини, при якій над поверхнею її утворюються пари і гази, здатні спалахувати в повітрі від джерела загорання, називається температурою спалаху.

Займання – це виникнення горіння під дією джерела загорання, яке супроводжується появою полум’я. Температура горючої речовини, при якій після загорання від джерела загорання виникає стійке горіння, називається температурою загорання.

Самозаймання – займання без джерела загорання, яке супроводжується появою полум’я.

Здатність деяких речовин, які називаються пірофорними(промаслене ганчір’я, торф, вугілля, сажа та інші), до самозаймання за рахунок теплових, хімічних, або мікробіологічних процесів, характеризують їхню здатність самозайматись при нагріванні до порівняно невисоких температур. Температура самозаймання – це найнижча температура, при якій виникає самозаймання речовини.

Горіння – це швидко протікаючий процес хімічного окислення горючої речовини, який супроводжується виділенням великої кількості тепла і світла. Окислювачем, як правило, є кисень. Для виникнення і розвитку процесу горіння необхідно: горюча речовина, яка здатна самостійно горіти після видалення джерела загорання, кисень, джерело загорання (гаряче або розжарене тіло, а також ел.розряд, які володіють запасом енергії і температура яких достатня для виникнення горіння інших речовин). Якщо одна з цих умов відсутня, горіння не буде.

Вибух – це хімічне перетворення, яке супроводжується виділенням речовин, які мають високу температуру і тиск.

Тиск в момент вибуху газових сумішей досягає 10ктс/см2 , t – 1500-20000С, а швидкість розповсюдження вибухової хвилі досягає декількох сотень метрів/секунду.

Основна причина аварій в газовому господарстві – порушення вимог правил, норм та інструкцій при проектуванні, конструюванні, будівництві, монтажі, експлуатації і ремонті обладнання і трубопроводів.

В СПГГ до основних причин пожеж необхідно віднести порушення герметичності встановленого обладнання і газопроводів, використання джерел відкритого вогню для ліквідації закупорень і гідратних пробок на газопроводах і перевірки герметичності діючих систем.

При загоранні пролитих горючих рідин можливе порушення герметичності обладнання і трубопроводів, які перебувають в зоні пожежі, що призводить до збільшення масштабів аварії.

Нерідко випадки пожеж виникають із-за порушення протипожежних вимог при проведенні газонебезпечних, газо – і електрозварних робіт, недотриманні правил експлуатації електроустановок.

Пожежі на об’єктах газового господарства розвиваються по такій схемі:

Аварія - витік газу - утворення хмарини вибухонебезпечної суміші - загорання її від стороннього джерела полум’я - горіння газу - нагрівання і руйнування технологічного обладнання під дією полум’я.

Основним завданням в боротьбі з пожежами газів є локалізація пожежі, яка здійснюється методом обмеження тривалості витоку і об’єму витікаючого газу, а також шляхом теплового захисту технологічного обладнання.

Для гасіння пожеж у вибухонебезпечних приміщеннях необхідно передбачати стаціонарні системи порошкового гасіння.

Пожежний захист резервуарів рекомендується здійснювати шляхом охолодження їх стінок водою, яка подається від стаціонарних установок дренчерного типу методом зрошування водою стінок резервуару.

В зв’язку з тим, що кущові бази і ГНС належать до об’єктів підвищеної небезпеки, необхідно:

- в балононаповнювальному і насосно-компресорному відділеннях необхідно влаштовувати автоматичні аварійні системи, які забезпечують включення аварійної сигналізації, відключення електроживлення на підстанції при зупинці припливних вентиляторів;

- заборона пуску ел.двигунів при непрацюючій припливній вентиляції;

- відключення насосів при відсутності заповнення їх СВГ, перегріванні кожуха статора і зниженні тиску на всмоктуючому патрубку;

- відключення компресорів при порушенні подачі мастила, збільшенні тиску мастила і тиску нагнітання.

Імпульс на спрацювання сигналізації подається від сигналізаторів концентрації СВК – ЗМ1.

Для обмеження витоків газу при розривах трубопроводів, пробиванні фланцевих з’єднань і зірванні заглушок необхідно встановлювати автоматичні відсічні пристрої.

Для ліквідації можливих пожеж кожний об’єкт повинен бути забезпечений необхідними засобами пожежогасіння. Кожний працівник повинен не тільки сам суворо дотримуватись правил пожежної безпеки, визначених на об’єкті, а й слідкувати за тим, щоб усі ці правила виконували інші працівники.


Читайте також:

  1. Абстрактна небезпека і концепція допустимого ризику.
  2. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  3. Актив і пасив балансу складаються також з певних розділів.
  4. Активи, що реалізуються повільно (А3) – це статті 2-го розділу активу балансу, які включають запаси та інші оборотні активи (рядки 100 до 140 включно, а також рядок 250).
  5. Актуальність і завдання курсу безпека життєдіяльності. 1.1. Проблема безпеки людини в сучасних умовах.
  6. Алкоголізм і безпека праці.
  7. Аналіз бойових дій пожежних підрозділів
  8. Б – розділення гелю на дві фази
  9. Безпека
  10. Безпека в SNMPv3
  11. Безпека в туристичних походах
  12. Безпека в умовах кримінальної злочинності




Переглядів: 610

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні терміни | Характеристика вогнегасних речовин

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.