Фізичні основи, методика підготовки та проведення кавернометрії. Метрологічне забезпечення кавернометричної апаратури
При бурінні діаметр долота залежить від конструкції свердловини. Якщо діаметр пробуреної частини стовбура свердловини відповідає діаметру долота або коронки, то його називають номінальним. Однак у породах різної літології фактичний діаметр свердловини dc не завжди є номінальним і може бути більший або менший діаметра долота. Номінальний діаметр dн відзначається в щільних непроникних породах. Збільшення діаметра (dc/dв>1) – утворення каверн характерно для глинистих порід і пісків, зменшення (dc/dн<1) – для порід-колекторів, у які проникає фільтрат промивної рідини. Звуження діаметра свердловини обумовлено виникненням глинистої кірки на стінках свердловини у результаті фільтрації промивної рідини в пласти. Товщина глинистої кірки залежить від фізико-хімічних особливостей промивної рідини, а також і колекторських властивостей порід і може складати 2-4 см.
Дані про фактичний діаметр свердловини необхідні для проведення наступних операцій:
- розрахунку об’єму затрубного простору при визначенні кількості цементу, що вимагається для цементування обсадних колон;
- виявлення найбільш сприятливих ділянок свердловини для встановлення башмака колони або фільтрів випробувача пластів;
- контроль за станом стовбура свердловини у процесі буріння;
- кількісної інтерпретації даних комплексу промислово-геофізичних методів (БКЗ, нейтронних та ін.);
- уточнення геологічного розрізу свердловини (визначення літології порід, виділення колекторів та ін.).
Вимір фактичного діаметра свердловини здійснюється каверномірами. Використовують каверноміри типів СКС, СКТ і СКО, що мають по чотири вимірювальних важелі з двома плечами – довгим 1 і коротким 2 (Рис. 7.1). Довгий важіль притискається пружиною 3 до стінки свердловини 7. Коротке плече за допомогою кулачка переміщає шток 6, що зв’язаний механічно за допомогою троса з повзунком 5, який переміщається по омічному датчику 4. Цей датчик є загальним для всіх чотирьох важелів.