Поряд з оборотними фондами, які функціонують у сфері виробництва продукції, процес її реалізації забезпечується фондами обігу. До фондів обігу належать:
o готова продукція на складах підприємства;
o готова продукція, яка відвантажена і знаходиться в дорозі;
o грошові кошти на розрахунковому та інших рахунках;
o грошові кошти у незавершених розрахунках;
o дебіторська заборгованість;
o готівка в касі.
Сукупність грошових коштів підприємства, вкладених в оборотні фонди і фонди обігу, становлять оборотні кошти підприємства.
Структура оборотних коштів характеризується співвідношенням окремих елементів в загальному їх обсязі, яке виражене у відсотках. Ця структура змінюється в часі, неоднакова вона і в різних галузях промисловості. Структура визначається рядом чинників виробничого, постачальницького і збутового характеру.
До виробничих чинників відносяться матеріально-технічні особливості галузей, характер організації виробництва, режим роботи підприємства, тривалість виробничого циклу, характер споживаної сировини і продукції,, що випускається.
До чинників постачання і збуту відносяться розміщення постачальників ресурсів і споживачів продукції, періодичність поставок, використовувані форми розрахунків та ін.
В цілому по промисловості 2/3 оборотних коштів авансується в оборотні фонди, а 1/3 – у фонди обігу.
За джерелами формування оборотні кошти підприємства поділяються на власні і позичкові. Необхідність такого поділу обумовлена неоднаковою потребою в них у часі. На всіх підприємствах протягом року спостерігається коливання потреби в коштах на відвантажену продукцію, на утворення сезонних запасів сировини та інші потреби. Є періоди, коли потреби підприємства в оборотних коштах різко зростають, в інші періоди – знижуються до мінімуму. Постійна наявність на підприємстві максимальної величини оборотних коштів призводить до їх надлишків у певні періоди, а мінімальної – до їх нестачі і певних труднощів у розвитку виробництва. Тому поділ оборотних коштів на власні і позичкові забезпечує їх раціональне використання і оперативне маневрування.
Позичкові оборотні кошти – це кредити банків, кредиторська заборгованість та інші пасиви.