Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розрахунок нормативів оборотних коштів

Методи розрахунку нормативів оборотних коштів

За способом виявлення потреби оборотні кошти поділяються на нормовані і ненормовані. Нормованими є ті оборотні кошти, на які встановлюються нормативи запасів. За економічним призначенням вони повинні забезпечувати безперебійність виробничо-господарської діяльності підприємства. До нормованих належать всі оборотні кошти, які обслуговують сферу виробництва (оборотні фонди) та готова продукція на складах підприємства.

Ненормовані – це ті оборотні кошти, на які нормативи не встановлюються, оскільки потреба в них є тимчасовою. Їх величина контролюється за фактичними даними. До них відносяться відвантажена готова продукція, готівкові і безготівкові грошові кошти підприємства, дебіторська заборгованість.

В сучасних умовах, коли підприємства знаходяться на повному самофінансуванні, правильне визначення потреби в оборотних коштах має особливе значення.

Норматив оборотних коштів – це грошовий вираз вартості мінімальних і в той же час достатніх запасів товарно-матеріальних цінностей, незнижуваних залишків незавершеного виробництва, готової продукції та інших коштів.

Процес встановлення нормативу оборотних коштів, необхідних для нормальної діяльності підприємства, називається нормуванням.

Основним методом нормування оборотних коштів є метод прямого

рахунку, інші доповнюють його.

В процесі нормування на підприємстві встановлюються нормативи по окремих елементах оборотних коштів в днях і в грошовому виразі. На основі цих часткових нормативів визначається сукупний норматив оборотних коштів в грошовому виразі.

Нормування виробничих запасів передбачає визначення їх норми в днях, в натуральному і в грошовому виразі.

Норматив запасу в днях (Здн ) включає:

§ транспортний запас (Зтр) – час на знаходження товарно-матеріальних цінностей в дорозі від постачальника до споживача; час знаходження матеріалів в транспортних запасах визначається від моменту їх фізичної передачі транспортним організаціям до моменту передачі матеріалів споживачу;

§ підготовчий запас(Зпідг) – час на розвантаження матеріалів, здійснення кількісного і якісного приймання, комплектацію і складування; визначається з а фактичним часом за звітний період, скоригованим на зміну умов в розрахунковому році;

§ технологічний запас (Зтехн) – час на підготовку до виробничого споживання матеріалів за існуючої технології: сушіння деревини, природне старіння окремих видів матеріалів, вилежування льону тощо; визначається кількістю днів, необхідних в конкретних умовах виробництва;

§ поточний запас (Зпоточ) – основний вид запасу, який необхідний для безперебійного забезпечення виробництва матеріальними ресурсами в період між двома поставками; його розмір в днях залежить від частоти поставки і дорівнює інтервалу між двома суміжними поставками (Тпост); поточний запас постійно змінює величину, в день надходження чергової партії він буває максимальним, напередодні надходження – мінімальним. Тому його норма в днях приймається як половина інтервалу поставок. Сам інтервал поставок визначається на основі домовленостей з постачальниками або на основі аналізу звітних даних за кілька років;

§ страховий (гарантійний) запас (Зстр) – час на забезпечення безперебійності виробничого процесу на випадок непередбачених перебоїв у постачанні (затримка в дорозі, некомплектність поставок тощо); період зриву поставок в днях (Тзрив.пост) визначається на основі аналізу зривів за минулі періоди.

Норматив виробничих запасів в натуральному та вартісному виразі (Нвир.зап) визначається множення денної потреби в певному виді матеріальних ресурсів (Д) в натуральних або вартісних вимірниках на норматив запасу в днях.

Нормування незавершеного виробництва.

Норматив власних оборотних засобів у незавершеному виробництві (Ннзв) визначається за формулою:

де Ср — собівартість річного випуску продукції, грн.;

Тц — тривалість циклу виготовлення продукції, днів;

Кнз — коефіцієнт наростання затрат.

Норматив оборотних засобів в запасах готової продукції (Нгп) визначається як добуток одноденного випуску продукції за виробничою собівартістю (Вд) на норму запасу готової продукції на складі в днях (Здн):

Нгп = Вд х Здн. грн.

Норматив оборотних засобів у витратах майбутніх періодів (Нмайб.пер); розраховується виходячи із залишків коштів на початок періоду (Впоч) і суми витрат, які слід буде зробити в плановому році (Впл), за мінусом суми для майбутнього пога­шення витрат за рахунок собівартості продукції (Впогаш.пл):

 

Нмайб. пер = Впоч + Впл — Впогаш.пл, грн.

Сукупний норматив оборотних коштів підприємства (Нсукуп) обчислюється:

 


Читайте також:

  1. Автоматичний розрахунок суми проведення.
  2. Аеродинамічний розрахунок
  3. Аеродинамічний розрахунок ротора вітроустановки
  4. Активний бюджетний дефіцитхарактеризу­ється спрямуванням коштів на інвестування еко­номіки, що сприяє зростанню ВВП.
  5. Амортизація інших необоротних матеріальних активів
  6. Аналіз відхилень від нормативів та їх впливу на прибуток
  7. Аналіз грошових коштів
  8. Аналіз грошових коштів підприємства
  9. Аналіз ефективності використання оборотних активів
  10. АНАЛІЗ ОБОРОТНИХ АКТИВІВ ЗА ДЖЕРЕЛАМИ ЇХ ФОРМУВАННЯ
  11. Аналіз оборотності оборотних коштів.
  12. Аналіз руху грошових коштів та дебіторської заборгованості




Переглядів: 1534

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структура і джерела формування | Оборотних коштів підприємств

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.